út 5.1.2016 | Lukáš Štěrovský | Foto: Petr Rubal

Bláznivá přestřelka s lepším koncem pro Třinec. Hradec mu podlehl 6:7 po nájezdech

První utkání v novém roce přineslo velké gólové hody. Po úvodní, bezgólové třetině, se v třinecké WERK ARENĚ spustil hotový brankostroj, zbytek duelu nabídl hned třináct branek. Na rozhodující gól si diváci museli počkat až do samostatných nájezdů – přitom ještě dvanáct vteřin před koncem základní hrací doby byli ve vedení Hradečtí. Ti se v nájezdech museli sklonit před uměním domácího hokejisty, jako jediný totiž uspěl Zbyněk Irgl hned v první sérii. Mountfield tak z Třince, kterému podlehl poprvé v sezóně, odjel s jedním bodem.

Do prvního duelu v novém roce nastoupil Hradec v pozměněné sestavě. Prohodila se první a druhá řada, za Reného Vydareného zaskočil Bohumil Jank a premiéru si v letošní sezóně odbyl Lukáš Nedvídek. V brance dostal znovu přednost Adam Svoboda.

Velký počet střel na obou stranách ke gólům nevedl

V úvodní zajímavé šanci se ocitl Hossa, jenž rychle vyjel zpoza branky, ale Svoboda proti jeho střele zasáhl. Na začátku utkání byl Třinec často v obranném pásmu Mountfieldu, k ohrožení Svobodovy branky se ale nedostával. V deváté minutě Východočeši dostali nabídku první přesilové hry, nepopasovali se s ní však nikterak dobře.

Druhá hra v početní výhodě, jež následovala prakticky ihned po té první, už vypadala z pohledu Mountfieldu o hodně lépe. Dejovu nabídku ke střele využil Bednář, rána mu však nesedla ideálně. O chvíli později si oba hokejisté role prohodili a Hrubec už musel proti Dejově pokusu rychle zasahovat.

Ke konci třetiny Hradec zvládal stupňovat tlak na branku Hrubce, ale do protiútoku se dostal Tybor. O puk, zavezený až do útočné třetiny, nejprve přišel, ale vzápětí jej znovu vybojoval a s ním i faul na svoji osobu. Třinec se sice usadil v útočném pásmu, nic nebezpečného ale nevymyslel a skóre tak zůstalo 0:0.

Šest branek stačilo jen na remízový stav

Druhá třetina nabídla gólové hody, které začaly už na jejím začátku. Dej předložil krásně do jízdy Červenému, jehož však Hrubec vychytal. Na dorážku Briana Ihnačáka byl ale krátký – 0:1. Jenže Třinec srovnal už po čtyřech minutách, když zmatku před Svobodou po útoku domácích využil David Nosek.

O další tři minuty později Oceláři dokonce otočili skóre. Vladimír Dravecký nastavil přesně hůl do dráhy klouzajícího puku a ten skončil v horní části branky gólmana Lvů. Hradec ale ještě v následující minutě stihl srovnat. Rastislav Dej se u modré čáry opřel do puku, který skončil až za zády Hrubce, jemuž dobře clonil Kukumberg – 2:2.

Stejně jako Třinec i Mountfield si ve druhé třetině vyzkoušel obrat skóre. V její polovině puk převzal Tomáš Knotek a perfektní zadovkou našel hůl Jaroslava Kudrny, který překonal lehce překvapeného Hrubce. Domácí však od tohoto momentu začali stupňovat tlak na branku Svobody, který vyvrcholil minutu a čtyři vteřiny před koncem periody, když dotlačil puk za brankovou čáru Ján Sýkora – 3:3.

Dvanáct vteřin dělilo Hradec od tří bodů

I poslední třetina nabídla stejný počet gólů. Na poslední třinecký zásah našel rychlou odpověď Brian Ihnačák, který v čase 41:42 zakončil po přihrávce od Červeného přečíslení dvou na jednoho. Jenže netrvalo dlouho a opět bylo srovnáno. Po buly puk na Svobodu nahodil Galvas. K teči se dostal Ján Sýkora, po jehož zásahu holí puk efektním obloukem zapadl do královéhradecké svatyně – 4:3.

Poté nastala klidnější pasáž hry, do šancí se dostával více Třinec. Tu největší měl Tybor, který po nahození Sýkory z mezikruží zamířil mimo. V čase 56:36 rozradostnil přítomné hradecké fanoušky Rudolf Červený, který zakončil kombinaci s Honejskem gólem na 5:4 z pohledu Hradce. Jenže o minutu později a po střele Davida Noska od modré bylo zase srovnáno.

To ale nebylo vše! Antonín Honejsek totiž vzápětí lehce tečoval nahození Vašíčka a Hradec rázem znovu vedl o gól! Celek trenéra Kýhose sahal po třech bodech, na což Třinec reagoval odvoláním gólmana a hrou v šesti hráčích, která se mu vyplatila. Pouhých dvanáct vteřin před sirénou do černého zamířil Milan Doudera a bylo opět vyrovnáno – 6:6.

Lvi nevyužili šance v prodloužení, rozhodl až nájezd Irgla

Hosté byli v pětiminutovém prodloužení lepším týmem a jako jediní si vypracovali šance s gólovým potenciálem. Na jeho začátku pálil z mezikruží Kukumberg, ale mimo, do stejných míst mířilo i Čápovo nahození. Prosadit se mohl i Karel Pilař, který se octl sám před Hrubcem, ale ani on třineckého gólmana nepřekonal.

Rozhodnout tedy musely až samostatné nájezdy. Jako první jel Zbyněk Irgl, který jako jediný ze střelců dokázal rozvlnit síť za gólmanem. Jaroslav Bednář totiž při zakončení ztratil kontrolu nad pukem, Honejska i Köhlera Hrubec vychytal, stejně jako Svoboda na druhé straně Sýkoru i Svačinu. Hradec se ale díky zisku bodu posunul na třetí místo v tabulce a pátek jej možná – v závislosti na výsledku středeční dohrávky Sparty – čeká na domácím ledě přímý souboj s Plzní o druhé místo.

René Mucha (HC Oceláři Třinec):
Je to takový novoroční dárek pro diváky, kteří viděli spoustu branek. Nás těší fakt, že jsme to za nepříznivého stavu nezabalili a hráli do poslední vteřiny. To se nám vyplatilo. Ukázali jsme srdíčko, samozřejmě ale musíme více zapracovat na defenzivě, protože dnes těch přečíslení směrem na nás bylo velmi mnoho.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Pro diváky to musel být nádherný zápas, padlo třináct branek. Vzhledem k průběhu zápasu bohužel domů odjíždíme zklamaní, vyrovnávací branku jsme dostali chviličku před koncem při domácí power play. Co se útoku týče, tak jsme zápas odehráli výborně. Branky padly po nádherných akcích, venku jsme vsítili šest gólů. Bohužel jsme ale v obraně udělali spoustu chyb a Třinec nás se svým kvalitním týmem potrestal.