so 6.2.2016 | Petr Šatalík

Bojovnost až do konce! Starší dorost dokonal obrat se Slavií v poslední vteřině prodloužení

Neuvěřitelné utkání mají za sebou svěřenci Jiřího Slabého. Střetnutí s hráči z hlavního města pro ně bylo již téměř ztracené, když ve třetí třetině prohrávali 2:5. Nakonec ale devatenáct sekund před koncem základní hrací doby srovnali skóre a vteřinu před sirénou hlásící konec prodloužení rozhodli o svém vítězství 6:5, když se trefil Dominik Matouš. Výhra byla o to cennější, že velký počet hráčů ze základní sestavy absentoval a trenéři mužstva měli nemalé potíže při skládání formací.

Slavia na úvod vstřelila dva góly v rozmezí 43 sekund

Duel mezi Východočechy a Pražany přinesl zpočátku důrazný hokej na obou stranách. První zašumění davu přišlo zhruba po pěti minutách, když nahození z poloviny hřiště propadlo mezi betony Bartozela až kamsi k brankové čáře, odkud ho poslala hradecká obrana do rohu. Rozhodčí nejprve branku uznal, nicméně po krátké rozmluvě verdikt změnil a pokračovalo se tak za bezbrankového stavu.

Hráči z hlavního města ale nemuseli truchlit dlouho. Fiala přihrál na půlící čáru u mantinelu postavenému Šerglovi, ten přesným pasem vyslal do úniku Matouše Patočku, který předvedl perfektní bekhendový blafák a překonal gólmana Mountfieldu – 0:1.

Jen o třiačtyřicet vteřin později započal Bajer akci, po níž se Zídek a Petr Melovič dostali do situace dvou na jednoho, kterou druhý jmenovaný zakončil střelou mezi betony – 0:2. Bartozela po tomto gólu nahradil v brance Kouba. Hradec si v závěru třetiny vytvořil tlak, ale nic z něj nevytěžil a do kabin si tak nesla Slavia dvoubrankový náskok.

Druhá perioda přinesla dvě rozdílné pasáže

Úvod a celá první polovina prostřední části zápasu patřila Mountfieldu. Muška přihrál od modré na pravý kruh Václavu Maršíkovi, který napřáhl až ke stropu haly a prudkou pumelicí nad vyrážečku překonal Šorfa. Vyrovnání přišlo poté, co se do situace dvou na jednoho dostali Havelec a Patrik Mašín, jenž střelou na přední tyč prostřelil brankáře Slavie – 2:2.

Druhá půlka třetiny však byla přesně opačná a Pražané v ní jasně dominovali. Tomáš Duda dojel za branku Východočechů pro vyhozený puk, před svatyní našel číhajícího Erica Fialu a ten překonal Koubu poprvé – 2:3. Stejná situace a stejný střelec se zanedlouho opakovali. Šergl poslal kotouč za domácí klec Patočkovi, ten našel mezi kruhy opět Erica Fialu, který se nemýlil ani tentokrát. Třetina tak skončila nerozhodně a hráči z hlavního města si udržovali dvougólové vedení.

Hradec srovnal 19 sekund před koncem

Pražané chtěli dát hned z počátku třetí periody zřetelně najevo, že si hodlají odvést všechny tři body a aktivně napadali rozehrávku Mountfieldu. Po buly v jejich útočném pásmu se ke kotouči dostal Václav Zídek a střelou pod horní tyčku překonal Koubu – 2:5. Málokdo by po této trefě čekal, že zápas ještě přinese drama.

Lvi ale předvedli famózní závěr utkání. Krátce po konci přesilovky se ke kotouči dostal po přihrávkách Mušky a Haška Kryštof Pažourek, jehož pokus byl tečován bránícím hráčem. Po této teči puk vystoupal vysoko a zapadl těsně za brankovou čáru, jelikož Šorf reagoval na původní směr střely a šel do rozkleku – 3:5.

Vedení Slavie se ztenčilo na jeden gól přibližně pět minut před závěrečnou sirénou. Matějček přihrál Fanderlikovi a ten vyslal vpřed Dominika Matouše, který projel obranou Pražanů a střelou nad lapačku překonal i gólmana Slavie. Lvi se následně prezentovali výborným výkonem, tvrdě šli za vyrovnáním a pevně se usadili v pásmu soupeře. Po přihrávkách Pažourka a Maršíka se puku chopil Denis Martinec a střelou z vrcholku kruhů poslal zápas devatenáct vteřin před koncem do prodloužení.

Utkání rozhodl gól vstřelený vteřinu před koncem prodloužení

Lvi si do této části zápasu přenesli převahu i tlak, které si vytvořili na konci třetí periody. Rozhodující branka padla vteřinu před závěrem prodloužení. Matějček našel Fanderlika, který přesným pasem poslal dopředu Dominika Matouše, ten projel s pukem až do útočného pásma a střelou z vrcholu kruhů rozhodl střetnutí, které se již pro Mountfield zdálo být ztracené.

To vše navíc ve vypůjčené výstroji, když po začátku prodloužení Matouš zásluhou souboje u branky hostí přišel o helmu, rukavici i hůl. A jelikož se nepřerušovalo, nemohl si pro své hokejové náčiní dojet. Hradec si tak na desáté pozici vytvořil pětibodový náskok na jedenáctou Olomouc, stejnou ztrátu má však na devátý Liberec.

Jiří Slabý (Mountfield HK):
Dneska to bylo infarktové utkání. Měli jsme okleštěnou sestavu, potýkali jsme se s tím, že jsme museli po celou dobu dotahovat náskok soupeře. Myslím si, že jsme se s tím ale vyrovnali velice dobře, že se k nám konečně i trošinka štěstí přiklonila a vyrovnali jsme pár vteřin před koncem. Jsme rádi, že jsme rozhodli v prodloužení, protože nájezdy nám tolik nejdou. Musím klukům poděkovat, protože to odmakali celé.

Miloš Pecka (HC Slavia Praha):
Na zápase není moc co hodnotit. Prohráli jsme vyhraný zápas, který jsme vlastní nezodpovědností darovali soupeři.