út 5.12.2017 | Lukáš Foff | Foto: Jiří Zaňát / Zlin Press

Hradec po osmi prohrách v řadě vyhrál ve Zlíně 3:2 v prodloužení!

8 zápasů, více než tři a půl roku. Tak dlouho nevyhrál Hradec na Zimním stadionu Luďka Čajky. Hradeckým hokejistům se to ale podařilo na devátý pokus a prokletí zlomili. Tato výhra má ale lehkou pachuť hořkosti, neboť k plnému bodovému zisku třech bodů scházelo pouhých 10 vteřin! Východočeši se ale oklepali, v prodloužení přestáli tutovku Ševců a z následného brejku rozhodl svým druhým gólem v zápase Martin Látal.

Hradečtí trenéři stále postrádali trio dlouhodobě zraněných hráčů a stejně jako v minulém utkání chyběl pro nemoc kapitán Jaroslav Bednář. Na Ševce tedy vyrukovala stejná sestava jako doma na Kometu.

Na Honejskovu trefu ideálně odpověděl aktivní Látal

Na led Zimního stadionu Luďka Čajky přijeli Hradečtí s vědomím, že se jim tam dlouhodobě nedaří. Možná proto vstoupili do zápasu velmi dobře a Rudolf Červený si připsal první zajímavou střelu první třetiny. Libor Kašík ale zakročil svojí výstrojí. Na druhé straně dopadl první útok Zlína rovnou gólem. Bývalý hradecký forvard Antonín Honejsek prokázal ve 4. minutě na brankovišti velký důraz a dotlačil kotouč za brankovou čáru pod Rybárovým betonem – 1:0.

Mountfield HK ale odpověděl o pár minut později. Martin Látal našlápl ze střední třetiny a využil nedokonalosti v obraně Beranů a střelou nad rameno Kašíka vyrovnal skóre zápasu na 1:1. Hrálo se hodně svižně, ale mnohem víc práce měl hradecký brankář. Ten však pokryl všechna nahození, která mířila na jeho bránu. Hradec poté nabídl domácím přesilovou hru, ve které ale paradoxně mohli udeřit Lvi.

Do brejku se totiž dostal Dragoun s Köhlerem, ale teč nejproduktivnějšího hradeckého forvarda zlínského brankáře nepřekvapila. Do další nadějné příležitosti se hnal Látal, ale tentokrát už Libor Kašík stál na správném místě. V samotném závěru se musel dobře přemístit i gólman v bílém dresu, což zvládl na výbornou a oba týmy šly do kabiny za vyrovnaného stavu.

Hradec dominoval a po zásluze se dostal do vedení

Ihned zkraje druhé periody se nepříjemně zranil Antonín Honejsek. Střelec první branky zápasu odjel na střídačku v nehokejové pozici. O minutu později mohla pro Zlín přijít další pohroma, jenže Libor Kašík skvělým zákrokem vytáhnul puk ramenem nad horní tyčku. V čase 23:57 už se ale Hradec prosadil, a to po parádní kombinaci. Cingel sklepl puk do jízdy Koukalovi, který naznačil střelu a předložil kotouč do prázdné brány pro Rudolfa Červeného, jenž potvrdil svojí skvělou fazónu – 1:2.

Východočeši byli od začátku druhé části lepším týmem. V první přesilové hře byl kousek od další branky Bedřich Köhler, ale kotouč zamířil těsně mimo. Domácí se prakticky nedostávali na útočnou polovinu. Často tak volili alespoň nahození ze středního pásma a jedno takové se zaseklo Rybárovi ve výstroji, který tak nemohl rozehrát.

Obraz hry zůstával neměnný a domácí Aukro Zlín držel pouze dobrý výkon brankáře Kašíka. Ve 34. minutě napálil Martin Pláněk do nohy sudího Úlehlu, který ale byl po obstřiku na zlínské střídačce schopen pokračovat. Ve 35. minutě se dostal ke střele Lukáš Cingel a puk poté dlouho poskakoval v brankovišti, jenže žádný z hradeckých útočníků jej nepropasíroval za brankovou čáru.

Nedisciplinovanost stála Hradec tříbodovou výhru

Hradec začal třetí třetinu velmi opatrně a bylo evidentní, že jeho cílem bude už neinkasovat. Ve 44. minutě ale přišlo první ze série několika hradeckých oslabení. Faul Martina Pláňka ale zůstal nepotrestán. Hradec vydržel kompletní jen něco málo přes minutu a už šel opět do čtyř. Skvěle si ale proti střelám lehli Köhler s Dragounem, a usnadnili tak práci Patriku Rybárovi.

Ve třetí části hrál dopředu pouze jeden tým, a to Ševci. Lvi ale vystavěli hráz na modré čáře, kterou domácí hokejisté překonávali jen velmi těžko. V 54. minutě ale oslabil svůj tým Petr Koukal, čímž dal domácím příležitost, aby se začali nadechovat k závěrečnému náporu. Střelu Robertse Bukartse Rybár vykopl betonem a Hradečtí stále živili naději na plný bodový zisk.

Dvě minuty před koncem mohl rozhodnout z velké blízkosti Rudolf Červený z ojedinělé šance Mountfieldu, ale Kašík proti němu vytáhl svojí lapačku a pak se začaly dít věci. Moravané se odhodlali ke hře bez brankáře a okamžitě si vytvořili tutovku, kterou David Šťastný trestuhodně spálil. Následoval tlak, který vyústil faulem Červeného, a tudíž zesílená přesilovka šesti proti čtyřem. Zlín tak dlouho ostřeloval hradeckou bránu, až 10 vteřin před koncem k radosti dvou tisícovek diváků dotlačil puk do sítě David Šťastný a poslal zápas do prodloužení.

Tyč na jedné straně, gól na druhé. Látal zlomil prokletí

Prodloužení mělo velmi rychlý průběh. Hradec trošku zbytečně hodně vysunul forčeking a nechal za sebou úplně otevřená vrátka. Do nich bez dovolení vjel Ondřej Veselý a než se stihl kdokoliv vzpamatovat, vyslal dělovku do pravé tyče. Puk se ale odrazil k Andrisu Džerinšovi, jenž rychle přenesl hru a předložil kotouč Martinu Látalovi, který se stal hradeckým hrdinou. Lvi sehráli třetí remízový zápas v řadě a podruhé dokázali sebrat bonusový bod.

Martin Hamrlík (PSG Zlín):
První a třetí třetina byly vyrovnané. Ve druhé třetině jsme měli štěstí, že jsme nedostali více gólů. Soupeř nás zmáčkl a potvrdil, že je velmi silné mužstvo. Pomohly nám ve třetí třetině přesilovky, vytvořili jsme si tlak, i když jsme nedali gól. Až na konci jsme byli šťastní a bod bereme. Musím poděkovat dvěma tisícovkám fanouškům, věrní přišli, neboť jinak to byl smutný pohled do hlediště. Matějíček bude zřejmě měsíc mimo hru s kolenem a Honejsek odjel do nemocnice na pozorování s otřesem mozku.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
Jeli jsme do Zlína s velkou výzvou a zlomit nepříznivou sérii a vyhrát tady. Nevstoupili jsme do zápasu dobře, rychle jsme inkasovali. Důležité bylo, že jsme rychle našli odpověď, neboť úvodní třetina byla vyrovnaná. Ve druhé části jsme přidali, přišel krásný druhý gól. Hru jsme měli pod kontrolou a škoda, že jsme gólově neodskočili o dva nebo tři góly. Zlín přidal ve třetí třetině, zatímco my jsme byli pětkrát vyloučení. Tříbodovou výhru jsme ztratili deset vteřin před koncem, ale jsme rádi za druhý bod.