so 6.1.2018 | Jan Vavřina

Porážka po třech měsících. Mladší dorost padl v bláznivém zápase s Riderou 4:5

Každá série jednou končí, ta krásná dlouhá hradecká na Tři krále. Mladší dorostenci si připsali 16 mistrovských výher v řadě a neodešli ze zápasu poražení od 7. října 2017. Recept na ně našel až tým vítkovické Ridery, který se trefil pokaždé krátce po zahájení třetiny a porazil Mountfield 5:4.

To byl fičák – za pět minut čtyři góly

Takový vstup do zápasu oba týmy dlouho nepamatují. Uteklo jen 32 vteřin, když Jakub Gebauer otevřel skóre zápasu a hosté vedli 1:0. Jenže za necelé tři minuty už bylo všechno jinak. Na začátku 3. minuty posunul Matěj Beneš puk na Milana Součka, který bleskurychle srovnal. Za další minutu už vedl dokonce Hradec, postaral se o to Matyáš Budina. Když už to vypadalo, že se hra uklidní, přišel druhý zásah Ridery, konkrétně Jana Schauera, jenž dal výsledku opět nerozhodnou podobu 2:2.

Další šance na sebe nenechaly dlouho čekat a výsledkem byl už pátý gól v zápase. Ve 12. minutě se baseballově trefil Marek Brada, který zajistil vedení svému týmu a Jakubu Tichému, že se do brankoviště postaví místo Tomáše Sajdla. Poté už se obě defenzívy daly do kupy a začaly fungovat, i když okénka se sem tam nadále otevírala.

Druhou třetinu zahájil trest a další dvě rychlé branky

Hosté nastoupili do druhé třetině s mírným zpožděním a byl jim za to udělen trest za zdržování hry. Jenže v oslabení se podruhé v zápase trefil Marek Brada a poslal svůj celek poprvé v utkání do dvoubrankového vedení. Bláznivý mač ale pokračoval a za necelých 40 vteřin bylo skóre opět těsné. V přesilové hře se prosadil Tomáš Perička – 3:4.

Na vyrovnání si musel Mountfield tentokrát počkat o něco déle, ale dočkal se. Měl k tomu několik příležitostí, ujala se až ta z 32. minuty znovu z hole Tomáše Peričky. Hradecký bek se trefil do černého v přesilové hře od modré čáry – 4:4. Obě obrany se nadále hledaly a pouštěly ofenzívy do šancí. V závěru třetiny mohl svůj tým poslat znovu do vedení vítkovický Marek Brada, jenž hattrick odmítl jak v samostatném úniku, tak v následném trestném střílení.

Na třetí rychlou trefu Ridery Hradec odpověď nenašel

32, 49 a 75 – tolik vteřin uběhlo vždy mezi začátkem třetiny a vítkovickým gólem. Ve třetím případě to bylo nejvíce, ale hosty to rozhodně nemrzelo, protože se dostali znovu do vedení. Jiří Tvrdý našel mezírku mezi hráči před brankovištěm a Ridera vedla 5:4. Vítkovice se poté soustředily zejména na obranu a na obrazu hry se to jasně promítlo.

Hradec se hnal za vyrovnáním, zkoušel to kombinací, tlakem do brány i střelbou, ale prosadit se mu nedařilo. V polovině třetiny si zahrál přesilovku, ale ani ta se neujala. Postupný rozlet Mountfieldu přibrzdil v 54. minutě faul. Jen co se hradecký hráč vrátil na led, ofenzivní snažení pokračovalo a sílilo. V závěru zkusili Východočeši odvolat brankáře, sahali po vyrovnání, ale byli na něj nakonec příliš krátcí. I proto padli poprvé po třech měsících, cenný skalp si odvezla vítkovická Ridera.

Petr Luštinec (Mountfield HK):
Po dlouhé době jsme utrpěli porážku, i když myslím, že co se týče bojovnosti, nechali jsme na ledě všechno. Od první třetiny se nám nedařil podle představ přechod do útočného pásma, pořád jsme tahali za kratší konec provazu. Ve druhé třetině se nám podařilo srovnat na 4:4, Vítkovice pak měly navrch v osobních soubojích a byly důraznější v zakončení. Byl to hodně silový zápas. I když jsme v závěru soupeře tlačili, na branku jsme bohužel nedosáhli. Soupeři gratulujeme k vítězství.

Roman Ryšánek (HC Vítkovice Ridera):
Do prvního zápasu v novém roce nastoupili oba soupeři s těžkýma nohama. Nakonec odehrály oba celky slušné utkání, na můj vkus teda padalo hodně gólů. Nejsem zvyklý na to, aby hned v první třetině padly čtyři. Ve třetí části jsme do toho dali srdíčko a díky bojovnosti jsme dali oproti soupeři gól. V závěru jsme měli i štěstí, ale to se přikloní vždycky k tomu, kdo je lépe připravený.