Preview k zápasu
so 6.1.2018 | Šimon Sedlařík

Povzbuzený Hradec míří do Jihlavy. Zvítězí nad Duklou i do třetice?

Páteční šlágr druhého se třetím zvládli Lvi na jedničku. V ČPP Aréně nedali šanci nebezpečným Vítkovicím a po vítězství 4:0 se opět vrátili na příčku hned za vedoucí Plzeň, když navíc jako jediní z elitní čtyřky mají zápas k dobru. Extraliga však pokračuje neúprosným tempem, a tak už o necelé dva dny později cestují Východočeši na Vysočinu. Už dvakrát letos Duklu dokázali porazit, vyjde to i nyní?

Dukla Jihlava – Mountfield HK, neděle od 16:00: ON-LINE

Po nedávné výhře s vedoucími Západočechy je ostravský skalp dalším cenným, jejž Mountfield HK v poslední době vybojoval. Plným ziskem rovněž důrazně přerušil sérii tří porážek, což je podle Blaže Gregorce přesně to, co tým potřeboval. „Jednalo se o moc důležitý zápas, protože jsme posledních pár ztratili. Je to pro nás velká vzpruha, vždyť právě Vítkovice jsme dokázali přeskočit,“ pochvaluje si rodák z Jesenice.

O osudu klání rozhodla především druhá část, v níž domácí hokejisté v rozmezí pouhých čtyř minut vstřelili tři branky. „Myslím, že v úvodních dvou třetinách jsme byli lepší, takže jsme si ty tři, čtyři góly zasloužili. V poslední dvacetiminutovce nás pak podržel Patrik Rybár, který chytal výborně a nakonec má i nulu,“ usmívá se slovinský bek, jenž v roce 2014 okusil i atmosféru Olympijských her v Soči.

Není však prostor na žádné oslavy, už v neděli se Hradečtí vydávají do Jihlavy, kde se postaví tamní Dukle. Ta se sice nachází na opačném pólu tabulky, nicméně před koncem roku posílila o dva Kanaďany a svou kůži zadarmo rozhodně nedá. „Hodně bruslí a hrají do těla, takže to jednoduché nebude, navíc hrajeme u nich. Už jednou jsme tam ale dokázali vyhrát, takže i když nás čeká těžký zápas, musíme zabojovat,“ potvrdil Blaž Gregorc, že střetnutí na pomezí Čech a Moravy Lvi rozhodně nepojmou lehkovážně.

Dukle se nedaří, body však nutně potřebuje

Jihlavu před blížícím se startem poslední čtvrtiny základní části trápí sedm porážek z posledních osmi utkání. Tradiční český celek si dokázal vyšlápnout pouze doma na Litvínov, jinak se právě nejen zmíněnému soupeři dívá na záda a v tabulce mu patří poslední příčka s 37 body.

Poslední zápasy Jihlavy
Brno - Jihlava 3:2p
Jihlava – Vítkovice 1:2p
Plzeň - Jihlava 3:1
Jihlava - Litvínov 5:4
Jihlava - Liberec 0:2

Byť na Horáckém zimním stadionu jistě boj o předkolo play off nevzdávají, jako reálnější se jeví start ve skupině o udržení. Ta startuje souběžně s vyřazovacími boji po skončení základní části, přičemž se do ní započítávají i předchozí výsledky. Svěřenci Petra Vlka a Františka Zemana tak i přes možný nepostup mají o co hrát, neboť každý bod může v konečném zúčtování hrát důležitou roli.

Východočeši se triumfem z pátečního utkání vrátili na druhé místo v tabulce, kde se nyní nacházejí se ziskem 68 bodů. Na vedoucí Plzeň jich ztrácejí osm, Ostravanům naopak unikají o jediný. Na Vysočině jistě budou chtít své výsostné postavení potvrdit a vydají ze sebe všechno, vždyť poté je před derby s Pardubicemi čeká čtyřdenní pauza.

Zápas Richarda Jarůška či šestá výhra v řadě

kolodatumdomácíhosté
12. pá 13.10.2017 Jihlava Mountfield HK 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
25. pá 24.11.2017 Mountfield HK Jihlava 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

První duel obou soupeřů se odehrál na Tolstého ulici, kde Lvi přijeli v rámci dvanáctého kola. K vítězství nakonec stačily pouze dvě branky – o obě se postaral Richard Jarůšek, jenž nejprve ukončil svou střeleckou smůlu, v závěru utkání pak jistil tři body. Na holi měl zhruba minutu před koncem i hattrick, Jakub Škarek však byl tehdy pozorný a puk schoval v rukavici. Odveta se odehrála o více než měsíc později na soutoku Labe a Orlice, kde sice domácí nestačili v poměru střel 28:41, i přesto se však radovali z výhry 5:2. Hradečtí tehdy rozhodli třemi zásahy v poslední dvacetiminutovce, čímž si připsali už šestý zisk za sebou.

Bývalí členové Bruins i talent mezi tyčemi

Kanadskému bodování dvanáctinásobného mistra letos suverénně kraluje Tomáš Čachotský (6+13), zkušenému odchovanci jihlavského hokeje pak sekundují Josef Skořepa (7+6) a Lukáš Žálčík (7+5). Premiérové branky se již dočkala první ze zámořských akvizic Zach Hamill (1+3), mimo jiné bývalá osmička draftu, Wacey Rabbit (0+2) na svou úvodní trefu stále čeká. Zajímavostí je, že obě posily byly svého času členy Bostonu Bruins – ale zatímco Hamill v NHL odehrál dvacet utkání, Rabbit byl draftován, nicméně vysněného startu se prozatím nedočkal.

Ale zpět k Dukle, konkrétně k defenzivním řadám, kde vládne Švéd Erik de la Rose (4+9). Spolu s ním jsou vidět i Petr Šidlík (1+8), David Kajínek (2+5) nebo Jakub Suchánek (1+6). Posledně jmenovaný je rovněž nejtrestanějším mužem týmu, když letos nasbíral už 44 trestných minut.

Pokud mohou být v Jihlavě na něco pyšní, pak je to neobyčejné nadání strážců svatyně. Pozici jedničky zastává Jakub Škarek, jenž v probíhajícím ročníku naskočil, kromě nedávno ukončeného MS juniorů, také do sedmnácti extraligových zápasů. Průměrně za svá záda pustí 2,60 střely a úspěšnost zákroků činí 90,02 %. Ostrý severní vítr zavál i do brankoviště, Škarkovi totiž kryje záda Nor Lars Volden. Ten letos startoval v patnácti střetnutích s průměry 2,63 obdržených branek a 90,20% úspěšností. Na soupisce rovněž figurují další úspěšní gólmani z mládežnických akcí Karel Vejmelka a Josef Kořenář.

Statistické okénko – Jihlava…

• … si připsala nejmenší počet vítězství ze všech – i včetně zisků v prodloužení pouhých dvanáct. Hradci patří v tomto ohledu druhá příčka s třiadvaceti zářezy.
  • nastřílela nejméně branek, 75. Další gól Hradce bude jubilejním 100. v tomto ročníku.
  • má nejnižší procento využití přesilovek, pouze 8,81 %. Svěřenci Václava Sýkory okupují druhé místo, když se téměř přibližují jedné úspěšné pětině – 19,57 %.
  • … dovolí soupeřům pouze 26,78 střel na utkání, což je naopak třetí nejlepší výsledek. Východočeši jsou na první pozici s číslem 25,50.
  • …patří mezi nejslušnější kluby extraligy, když má na kontě pouze 302 trestných minut. Méně nemá nikdo a ani Lvi v tomto počínání nejsou o mnoho aktivnější, když jim s číslem 364 patří třetí pozice od konce.