Preview k zápasu
po 17.10.2016 | Matouš Soukup, Lukáš Foff

Prodlouží Hradec bodovou sérii? Do cesty se mu postaví rozjetá litvínovská mašina

V rámci předehrávky dvaatřicátého kola, zapříčiněné účastí Mountfieldu na Spengler Cupu, nastoupí hráči Hradce Králové k dalšímu utkání již v úterý. Na severozápadě republiky jim bude od 17:30 soupeřem ve velké pohodě hrající Litvínov, a tak úloha týmu Václava Sýkory nebude vůbec jednoduchá. Oba celky se dostaly do výborné formy a lze tedy očekávat pěknou podívanou. V případě první venkovní výhry za tři body by se východočeský tým posunul do elitní šestky Tipsport extraligy!

HC Verva Litvínov – Mountfield HK, úterý od 17:30: ON-LINE

Dosavadní ročník se pro Hradecké nese v duchu vyrovnaných zápasů a hlavně těsných výsledků. Lvům po odehraných třinácti zápasech patří sedmá příčka. Kdo jiný by měl zhodnotit uplynulou čtvrtinu základní části než kapitán Jaroslav Bednář? „Co si budeme povídat, zatím převládá nespokojenost a každý čekal, že těch bodů bude podstatně víc. Na herním projevu máme rozhodně co zlepšovat. Pozitivní ale může být, že jsme žádný zápas neodehráli vyloženě špatně,“ říká hradecká šestadvacítka.

S ohledem na poslední klání ale neztrácí naději. „Naše hra se už konečně lepší. Vypadá to a zároveň tomu sám věřím, že se zápas od zápasu zvedáme, což je vidět i v tabulce. V dalším utkání to snad bude zase o něco lepší,“ hlásí po úspěšném nedělním zápase s Chomutovem, ve kterém zaznamenal asistenci u všech tří hradeckých gólů a pomohl tak svému týmu k vítězství 3:2, forvard Mountfieldu.

A jaký průběh klání v Litvínově hradecký matador očekává? „Jsme si vědomi, že jsou teď v laufu, protože vyhráli spoustu zápasů v řadě a určitě budou při chuti. Výborně brání, bruslí a zároveň se hodně tlačí do útoku. Myslím si, že by utkání mohlo být bohaté na góly a hlavně doufám, že vyhrajeme,“ burcuje kapitán Hradce. Ten si je vědom také nelichotivé bilance Východočechů, kteří na cizích stadionech doposud příliš bodů nezískali. „Jinde moc nevyhráváme a určitě by bylo potřeba zaměřit se i na venkovní zápasy a nějaké body urvat i na ledě soupeřů,“ ukončuje Jaroslav Bednář.

Litvínov je ve skvělé formě, Hradec se zatím rozjíždí

Jak již bylo zmíněno, Litvínovští hrají ve velké pohodě a hořkost porážky nepoznali už šest zápasů. Díky této skutečnosti zaslouženě okupují třetí místo extraligové tabulky. O tom, že půjde pro Východočechy o náročné utkání, svědčí i bilance domácích zápasů žlutočerných.

Poslední zápasy Litvínova
K. Vary – Litvínov 1:3
Plzeň – Litvínov 3:4
Litvínov – Sparta 5:1
Litvínov – Liberec 3:2p
Litvínov – Pardubice 2:0

Na svém ledě totiž neprohráli od 16. září, což se rovná pěti zápasům v řadě! V posledním utkání brali tři body za vítězství proti trápícímu se týmu Pardubic. Na Stadionu Ivana Hlinky navíc neobdrželi ani gól a vyhráli poměrem 2:0.

Není ale důvod k přehnanému respektu. Slušnou formu nabral i Mountfield, který vyhrál čtyři z posledních šesti zápasů. Zajímavostí je, že pět z nich nemělo po odehraných šedesáti minutách vítěze a rozhodovalo se až v prodloužení či samostatných nájezdech. Zároveň se Hradeckým začíná dařit hra v početní převaze, což potvrdili dvěma přesilovkovými góly v posledním zápase.

První vzájemné střetnutí rozhodl Hanzl v nájezdech

kolodatumdomácíhosté
6. pá 23.9.2016 Litvínov Mountfield HK 3:2sn (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0)

K prvnímu setkání obou týmů došlo již v úvodu sezóny, konkrétně 23. září na Stadionu Ivana Hlinky. Do zápasu vstoupili lépe hosté zásluhou Romana Kukumberga, před koncem první třetiny bylo ovšem vyrovnáno.

Stejná situace se opakovala i v závěrečné periodě, když na trefu Richarda Jarůška odpověděl pouhé dvě minuty před závěrečnou sirénou František Lukeš. V prodloužení gól nepadl, a tak o osudu utkání rozhodly až nájezdy. Jediným úspěšným střelcem byl Robin Hanzl, který svou trefou přisoudil druhý bod z utkání litvínovské Vervě.

Recept Vervy na výhru? Lukeš s Hüblem a jistota v brankovišti

Mezi deseti nejproduktivnějšími hráči soutěže jsou hned dva zástupci Vervy. Františku Lukešovi patří šestá příčka za čtyři přesné zásahy a deset asistencí a desítku pak uzavírá jeho spoluhráč Viktor Hübl. Ten posbíral sedm gólů a čtyři přesné nahrávky.

Co se týká produktivity defenzivních hráčů Severočechů, je na tom nejlépe norský obránce Daniel Sorvik. Ten během dosavadních třinácti zápasů zaznamenal dvě branky a čtyři gólové přihrávky.

Jasnou jedničkou v brance Severočechů je Jaroslav Janus, který se zároveň může pyšnit skvělou bilancí. S úspěšností zákroků 93,87 % figuruje na druhém místě tabulky brankářů celé extraligy.

Statistické okénko – Litvínov…

• … má třetí nejlepší využití přesilových her – 23,21 %. Hradec je na 18,03 %.
  • … vyhrál třetí největší počet vhazování, a to to 452. Svěřenci Václava Sýkory jich úspěšně zvládli jen 418.
  • … má třetí největší porci střel na branku – 394. Východočeši vyslali přesně o 50 střel méně.
  • … hrál třetí největší počet oslabení, a to 65. Lvi na tom jsou lépe. Ti čelili pouze 56 přesilovkám.
  • … je třetí nejlepší tým v procentuální úspěšnosti oslabení – 86,15 %. Tolik jich Severočeši zvládli bez inkasování. Hradec má úspěšnost 76,79 %.