út 20.1.2015 | Lukáš Štěrovský

Rastislav Dej: Ukázali jsme, že jsme se ze zápasu s Kometou poučili

Nelehký úkol čekal na svěřence Petera Draisaitla v dohrávce 36. kola Tipsport extraligy, v jejímž rámci zajížděli Hradečtí k zápasu s poslední Slavií. Povinné tři body na slávistickém ledě zachraňoval až šest minut před koncem Rastislav Dej, a to po výstavní přihrávce Tomáše Troligy. Mountfield nakonec vedení udržel a mohl se radovat ze tří bodů, které jej posunuly zpět na šesté místo. Rastislava Deje však potěšilo také to, že si tým vyříkal nepovedené klání s Brnem, z něhož se i poučil.

Jak těžko se proti Slavii hrálo s ohledem na to, že předchozí zápas s Kometou Brno pro vás skončil debaklem 0:7?
Samozřejmě, že jsme chtěli odčinit domácí zaváhání s Brnem. Dobře jsme se připravili, myslím, že to bylo docela vidět. Přijeli jsme na Slavii s jasným cílem – hrát dobře odzadu a vytvářet si šance, držet se na puku. Podle mě jsme první dvě třetiny Slavii drželi celkem pod tlakem a dobře jsme hráli dozadu, vraceli jsme se a pomáhali našim bekům, při tom musí zůstat. Ve třetí třetině jsme pak dostali gól ve vlastním oslabení. Nesmíme dělat hloupé útočné fauly, to nás ke konci stojí mnoho sil. Jsme rádi, že jsme zápas urvali a vyhráli.

Přestože jste měli jasnou střeleckou převahu, skórovali jste až po více jak polovině zápasu. Jak těžká pro vás byla skutečnost, že jste takovou dobu nebyli schopni překonat Dominika Furcha v brance Slavie?
Byli jsme rádi, že jsme se aspoň do těch šancí dostávali. V kabině jsme se povzbuzovali, že to tam musí padnout, že to tam musíme ještě víc tlačit. Měli jsme i vyložené šance, obránci hodně stříleli, jen nikdo nestál před brankářem. Škoda byla, že jsme neodskočili na dva, tři góly, protože šance na to byly. Furch chytal samozřejmě dobře a my jsme rádi, že jsme potom gól urvali. Trošku jsme se motali okolo brány, puk se nakonec pěkně odrazil a byl z toho gól.

Chvíli před vaší vítěznou ranou museli domácí kvůli zranění pozměnit sestavu, mohlo mít tohle určitý vliv?
Toho jsem si ani nevšiml. Do hry jsem naskočil ze střídačky, dojel jsem k bráně, viděl jsem volné místo a Tomáš Troliga mi to tam v podstatě skrz čtyři hráče výborně nahrál. Zakončovalo jsem v podstatě do prázdné brány. I to se počítá, ale hlavní je vítězství mužstva.

Je velká úleva, že jste se nestali týmem, který by ukončil slávistickou krizi?
Jak už jsem říkal, jsme hlavně rádi, že jsme vybojovali tři body. Jeli jsme sem s pokorou, protože po tom domácím debaklu jsme si pověděli spoustu věcí, které musíme změnit, protože s takovým přístupem, jaký jsme předvedli doma, bychom na Slavii určitě neuspěli. Poučili jsme se z toho a je dobré, že jsme hráli od začátku to, co bychom měli hrát v každém zápas, ať už domácím, anebo venkovním. Je potřeba se od toho odrazit a hrát takto stále.

Není to tak dávno, co jste prodělali chřipkovou epidemii. Je už všechno stoprocentní z hlediska kondice? Jak jste na tom se silami?
To je na každém, aby se s tím nějakým způsobem popasoval, ale podle mého jsme už v pořádku.