ne 21.2.2016 | Klára Petrásková, Jan Vavřina

Souboj o bednu pro Plzeň. Indiáni porazili Hradec podruhé v sezóně 6:2

Do šlágru kola a souboje o třetí místo vstupoval Hradec s bilancí tří venkovních porážek v řadě, v nichž dvakrát nedokázal ani skórovat. Tentokrát se branky ujal celkem brzy, do vedení šel už v polovině páté minuty. Celkově odehrál Mountfield první třetinu velmi dobře, to se ale nedá říct o následujících čtyřiceti minutách. V nich nasázeli indiáni Východočechům pět branek, otočili skóre z 1:2 na 6:2, a vystřídali tým Vladimíra Kýhose na třetí pozici.

Oproti minulému utkání se v hradeckém týmu odehrály tři změny. Do branky se po jednozápasové pauze způsobené nemocí vrátil Ondřej Kacetl, po odpykání disciplinárního trestu zaujal místo ve třetí formaci Tomáš Mertl. Mimo sestavu zůstal zraněný Tomáš Bulík, kterého ve čtvrté lajně nahradil Tomáš Knotek.

Po první periodě se Hradec mohl radovat z těsného náskoku

Do utkání vstoupili aktivněji Hradečtí, kteří si vypracovali několik slibných příležitostí. Honejsek nahrával na teč Ihnačákovi, tomu ale zakončení nesedlo a kotouč proletěl pouze kolem tyčky. Střelu od modré se zase do branky pokoušel usměrnit Köhler, ani jemu však štěstí nepřálo.

To Rudolfu Červenému v čase 4:27 už ano. Jeho první střelu ještě Machovský dokázal vyrazit, na dorážku po menším závaru byl však už plzeňský gólman krátký a hradecká pětašedesátka mohla slavit. Ne však na dlouho. Tři minuty na to totiž hráli indiáni přesilovku, při níž od modré vypálil Jakub Lev a odražený puk do napůl odkryté brány dopravil nejlepší střelec extraligy Dominik Kubalík – 1:1.

Vyrovnaný stav vydržel až do sedmnácté minuty, kdy si Mountfield po velmi spektakulární situaci vzal své vedení zpět. Bednář se mezi dvěma protihráči prodíral do zakončení a byl faulován, i v pádu ale stihl kotouč nasměrovat do brankoviště. Machovský se chystal sebrat kotouč lapačkou, jenže do situace připletl svou hokejku plzeňský Poletín a brankovištěm zároveň prolétl Pláněk, a puk se z ničeho nic objevil za brankovou čárou. Za autora gólu byl označen Jaroslav Bednář – 2:1.

Plzeň díky třem trefám otočila skóre na svou stranu

Dobré tempo hry pokračovalo i ve druhé dvacetiminutovce, obě strany podnikaly útočné výlety k soupeřově brance. Třetí přesilovku v zápase dostali k dispozici domácí a Hradečtí se před plzeňskými kombinacemi museli mít na pozoru. Nejnebezpečnější akce však přišla až po skončení početní výhody. Kracík ale v dobré pozici mířil jen do Kacetla a hradecký brankář si dokázal pohlídat i Kubalíkovu štiplavou dorážku.

Růžky následně vystrčil i Tomáš Mertl, když tvrdou ranou z levé strany orazítkoval brankovou konstrukci. Co se nepovedlo Mertlovi na jedné straně, povedlo se Dominiku Kubalíkovi na straně druhé, když Kubkovu dělovku dokázal ztečovat za Kacetlova záda a vyrovnal na 2:2. Vedení mohl Hradci vrátit Šimánek, jenž mířil do naprosto odkryté brány. Fantastickým zákrokem ale zasáhla Machovského lapačka.

Plzeň ve druhé třetině hýřila aktivitou, což se ukázalo být dobrým receptem na hradecký tým. Rána Lukáše Pulpána si našla mezírku mezi tyčkou a Ondřejem Kacetlem – 3:2. Dvaačtyřicet sekund poté lovil východočeský brankář kotouč ze sítě znovu. Jakub Lev s Michalem Poletínem totiž ujížděli v přečíslení dvou na jednoho a na skrytou střelu prvně jmenovaného nedokázal Kacetl zareagovat – 4:2.

Indiáni nedali Mountfieldu šanci a potvrdili vítězství

Poslední perioda nezačala tak aktivně jako ta předchozí. Po nepříliš výrazné úvodní sedmiminutovce se k větší šanci dostal díky nepřesné západočeské rozehrávce Mertl, ani jeho pokus ani následné dorážky však za Machovského záda nedoputovaly. A jestliže Hradečtí střádali plány k vyrovnání skóre, Plzeňští jim je velmi rychle překazili.

Nejprve totiž v čase 48:08 dostal přesilovkovou přihrávku od padajícího Kubalíka Jaroslav Kracík, jenž úspěšně mířil do částečně odkryté Kacetlovy svatyně. O necelou minutu později byl hradecký strážce svatyně překonán již pošesté. Kadlec vyslal dlouhou přihrávkou do samostatného úniku Jakuba Lva, který rychlou střelou zápěstím završil plzeňský půltucet – 6:2.

A pro Mountfield mohlo být ještě hůře, když se ve velkých šancích postupně ocitli například Hrňa, jehož forhendový blafák skončil pouze v Kacetlově náruči nebo Bližňák pokoušející se využít Hollwegovu nabídku. Na výsledku 6:2 už nic nezměnila ani závěrečná hradecká přesilovka pěti proti třem. Východočeši tak po neúspěšném nedělním klání přepustili třetí místo v tabulce právě Plzni.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň):
První část nebyla z naší strany moc dobrá. Hradec hrál aktivně, dobře bruslil, ze začátku jsme spíš koukali, i když jsme hráče na jejich hru upozorňovali. Hradec šel do vedení, ale pak jsme rychle vyrovnali. Poté hosté dali další, možná trochu šťastnou, branku. Souhlasím, že druhá třetina byla zlomová. Chtěli jsme, aby to hráči začali dohrávat, Ryan Hollweg s Michalem Poletínem přitvrdili hru. Další zlomový moment byl, když Matěj Machovský chytil téměř jasný gól. V tu chvíli se to začalo přelévat na naší stranu. To byl ten impuls, který nás nakopl. Do třetí třetiny jsme chtěli s naším výkonem pokračovat, že touhle cestou můžeme uspět. Chtěl bych všechny kluky pochválit a poděkovat jim, protože dneska odvedli skvělou práci.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Myslím, že do půlky zápasu se hrál dobrý hokej, byli jsme domácím vyrovnaným soupeřem. Zápas se rozhodl ve druhé části za stavu 2:2, když jsme měli stoprocentní příležitost skórovat, ale nedali jsme branku. Domácí vzápětí přidali třetí a čtvrtý gól, potom byli jasně lepší a zaslouženě vyhráli.