pá 8.1.2016 | Michal Toman, Lukáš Štěrovský

Starší dorost na Slavii vedl, nakonec ale inkasoval debakl 1:8

Rychle zapomenout! Přesně to musejí udělat starší dorostenci po neúspěšném duelu na Slavii. Proti sešívaným se sice trefou Jaroslava Dvořáky dostali brzy do vedení, pak už ale úřadovali domácí a skóre se zastavilo až na hodnotě 8:1 v jejich prospěch. Šanci na nápravu budou mít svěřenci trenéra Slabého už v sobotu, kdy také zavítají do hlavního města, avšak nastoupí proti Spartě.

Hradec začal dobře, vedení však ztratil

Do zápasu vstoupili aktivněji hostující hokejisté Hradce, kteří dokázali slávisty držet v jejich pásmu. Není tedy divu, že šli také jako první do vedení. V 7. minutě se dostal nejrychleji k odraženému kotouči Jaroslav Dvořák a zasunul jej mezi Paterovy betony. A o čtyři minuty později se ocitl ve výborné pozici Mašín, jenž dostal skvělou křižnou přihrávku na pravý kruh a jen těsně minul levý horní růžek branky sešívaných.

Krátce po polovině první periody však domácí zabrali a dvěma slepenými góly otočili vývoj zápasu. Nejprve ujel Tomáš Vildumetz a překonal Vomáčku mazáckou střelou mezi tělo a vyrážečku. A o minutu později našel Fiala z pravého rohu před brankou úplně volného Matouše Patočku, jenž zamířil přesně do pravého horního rohu Vomáčkovy klece. Tři minuty před koncem mohli mít sešívaní už dvoubrankový náskok, ale Šerglovi před odkrytou klecí přeskočil kotouč hůl.

Slavia začala budovat svůj náskok

Druhé dějství nakousli červenobílí velmi slibně, když se hned po dvou minutách trefil Vildumetz, ale rozhodčí branku neuznal, jelikož se jednalo o vysokou hůl. Pak přišla dvojnásobná početní výhoda sešívaných a v ní se ocitl ve velké šanci Fiala, jenže ani natřikrát nepřekonal Vomáčku. Ve 26. minutě už se ale domácí radovali. Vildumetz objel branku a nabil najíždějícímu Jakubu Šilhanovi, jenž propálil vše, co mu stálo v cestě – 3:1.

Ve 34. minutě už vedli Pražané o tři branky, když se po přihrávce Kerna z rohu trefil Erik Fiala. Záhy přišla dvouminutová dvojnásobná přesilovka hostů, ale famózně chytající Patera podržel svůj tým, když zabránil dvěma vyloženým příležitostem Hradce. Branky se tak dočkali domácí. Šilhan zavezl puk do pásma po pravé straně a našel před branku najíždějícího Jakuba Marka, jenž parádně prostřelil Vomáčku – 1:5.

Domácí potvrdili svoji převahu třemi góly

Začátek třetí dvacetiminutovky patřil bezesporu slávistům, kteří si vypracovali spoustu gólových příležitostí. Nejprve měl před sebou Fiala prázdnou branku, kterou netrefil. Matějka potom dvakrát ujel hradeckým obráncům, ale ani jednou nevyzrál na Vomáčku. A úspěšné nebylo ani duo Kern – Vildumetz, které sice zamotalo hlavy obráncům, jenže narazilo na Vomáčku. Prosadil se tedy až David Matějka, když se v 50. minutě nejrychleji zorientoval na brankovišti a odražený puk dopravil do sítě.

Hosté se do šancí moc nedostávali, a když už se v nějaké ocitli, stál před nimi skoro neřešitelný úkol – překonat skvělého Pateru. A to se nepodařilo ani Maršíkovi v samostatném úniku. Z protiútoku se tak prosadili domácí. Erik Fiala dostal v přečíslení dvou proti jednomu křižnou nahrávku od Patočky a zamířil přesně k pravé tyčce. A 11 vteřin před koncem zápasu ještě využil přesilovku Jaroslav Brož a upravil skóre na konečných 8:1. Hradec tak ani třetí duel v nadstavbové části nevyhrál.

Miloš Pecka (HC Slavia Praha):
Dnešní utkání se mi hodnotí dobře. Kromě prvních deseti minut jsme byli lepší a dařilo se nám i střelecky. Proměňovali jsme šance. Mohli jsme dát ještě víc branek, protože jsme spoustu příležitostí zahodili, ale všechno se dát nedá. Myslím, že celé mužstvo podalo kvalitní výkon, gólmanem počínaje a levým křídlem čtvrté lajny konče, takže jsme spokojení.

Jiří Slabý (Mountfield HK):
Hráli jsme jen prvních pět nebo šest minut, kdy jsme hráli to, co jsme chtěli a vycházelo nám to. Po naší první brance se nám hra rozpadla. Asi jsme si mysleli, že to půjde samo, ale bohužel to nešlo. Slavia dobře bruslila, hrála aktivně a my jsme vytvořili řadu chyb, které soupeř potrestal. Tahali jsme za kratší konec a byl to z naší strany nejhorší zápas, který jsme v letošní sezoně odehráli. Je potřeba se nad tím zamyslet a někteří hráči se musí chytit za nos a začít líp hrát.