so 9.1.2016 | Robin Mana, Lukáš Štěrovský

Staršímu dorostu na Spartě těsně unikla výhra. Získal aspoň první nadstavbový bod

Dva dny, dva diametrálně odlišné zápasy v hlavním městě. Po pátečním debaklu od Slavie starší dorost zabral a proti Spartě se v sobotu předvedl v úplně jiném světle. Hradečtí po celý zápas bez potíží drželi s domácími krok a v 55. minutě se zásluhou Hejny dokonce dostali do vedení! Pražané však stihli ještě srovnat a duel dovedli až do nájezdů, ve kterých zvítězili. Hradec tak může těšit alespoň první nadstavbový bod, o nějž se taktéž přičinil brankář Bartozel, jenž lapil 29 pokusů domácích hráčů.

První část byla z obou stran chudá na šance

První třetina duelu s Hradcem Králové mnoho zajímavého nenabídla. Týmy se rozehrávaly jen velmi pomalu a k velké šanci jim v úvodu utkání nepomohlo ani několik přesilových her na obou stranách. Na první vyloženou příležitost se tak čekalo až do osmnácté minuty zápasu, kdy mohl Šišolák dorážet puk z bezprostřední blízkosti, avšak ukvapil se a svým pokusem přestřelil branku.

O minutu později se pak na samostatný výlet mohl na druhé straně vydat Gasper, jenže ten pro změnu neměl potřebnou rychlost a domácí obrana jej v poslední chvíli zbavila puku. Pět vteřin před první sirénou ještě Safin poslal tvrdým hitem k zemi Moníka, ale to na průběžném stavu 0:0 již nemohlo nic změnit.

Utkání začalo nabírat obrátky, branky však stále nepřišly

Úvodní polovina druhé třetiny ještě nabídla hru plnou nepřesností a odbývala se zejména ve středním pásmu. Počínaje polovinou duelu však zápas postupně nabíral na tempu a začaly se kupit i šance. Ze sparťanů o sobě dával vědě především aktivní Wojnar, jehož pokus skončil na vyrážečce Bartozela, či Schwamberger, který z úhlu napálil nenápadnou střelou tyč!

Celkově nebezpečnější ale byli hosté. Sám před brankou však neuspěl ani Jirásek a za okamžik ani Hejna, který střílel do odkryté klce, ale pohotový gólman Wolf betonem jeho pokus vykopl. Když pak Štohanzl minul v akci dva na jednoho poloprázdnou klec, ani ve druhé třetině se diváci branky nedočkali.

Hradec měl blízko ke třem bodům, domácí ale zvládli srovnat

Ve třetí třetině se nejprve znovu zastřeloval Štohanzl a v přesilové hře pak minul branku těsně sparťan Jeřábek. V brance neskončil ani pokus příklepem v podání Chlouby, následná akce však již znamenala první gól v Tipsport areně. A postarali se o něj hosté. Z nenápadné akce se tvrdou střelou prosadil Martin Hejna, jehož projektil ještě tečoval mimo dosah gólmana jeden z bránících hráčů.

Sparťané měli na vyrovnání necelých pět minut a rovněž oni nakonec udeřili poměrně překvapivě. Na modré čáře vypálil Sebastian Janda, jeho střela sice neměla velkou razanci, naneštěstí pro gólmana Bartozela však zaplavala a pod jeho rukou propadla do branky – 1:1.

Východočeši si na první nadstavbovou výhru musí počkat

A protože v prodloužení branka nepadla, rozhodly o obratu Sparty až samostatné nájezdy. Jediným úspěšným střelcem byl Michael Švarc, který přisoudil domácím druhý bod bekhendovou kličkou.

Jiří Slabý (Mountfield HK):
Oproti včerejšku jsme trošku pozměnili taktiku, nehráli jsme tak naivní hokej a myslím si, že to přineslo své ovoce, kluci se snažili plnit si věci tak, jak mají. Je jenom škoda, že se nám nepodařilo dát buď jednu branku, nebo nedostat gól. Bohužel, chybička se vloudila, ale hokej je o chybách. Dnes jsme ale předvedli o sto procent lepší výkon jak včera a jsme rádi za bod. Oslabení v průběhu celé sezóny máme na solidní úrovni, to kluci hrají dobře, musím zaklepat, abychom to nezakřikli. Hra v oslabení je dobrá, pak nám ale bohužel chybí síla do útočné fáze, protože kluci hrají v úzkém kruhu, na oslabení nechodí všichni, takže jim pak může chybět síla na koncovku.