pá 15.1.2016 | Klára Petrásková, Lukáš Štěrovský

V duelech Hradce a Zlína vítězí domácí. Lvi udolali Ševce obratem v první části!

Jak důležitá může být první třetina, ukázal páteční duel mezi Hradcem a Zlínem. V něm se hosté celkem rychle dostali do vedení, jenže chvíli před pauzou Mountfield dvěma slepenými brankami otočil skóre. A tím vlastně rozhodl celý zápas! V dalším dějství už totiž i přes množství šancí na obou stranách padla jediná branka. O tu se postaral Rudolf Červený přesnou střelou do prázdné brány, kterou završil na konečných 3:1. I ve třetím vzájemném letošním zápase mezi Hradcem a Zlínem tak brali všechny body domácí.

Do hradecké sestavy se po zranění vrátili Peter Frühauf a Jaroslav Bednář, jenž pro páteční duel převzal kapitánské céčko. Na rozdíl od zápasu s Boleslaví se na soupisku nevešel Lukáš Nedvídek, do brankoviště se opět postavil Ondřej Kacetl.

Hradec v závěru třetiny obrátil skóre během 33 vteřin

Utkání začalo poměrně vlažně, v úvodní pětiminutovce bylo na obou stranách k vidění pramálo šancí. Pak ovšem přišla minuta šestá a s ní i první zlínská přesilovka, jíž hosté velmi pohlednou akcí dokázali proměnit ve své vedení. Bukarts poslal od modré čáry kotouč na Žižku, který křižnou přihrávkou našel volného Petra Holíka. Zlínskému útočníkovi pak již nedělalo větší problémy zasunout kotouč do poloprázdné brány – 0:1.

Jen několik okamžiků poté si početní výhodu vyzkoušeli i domácí a k vyrovnávacímu gólu jim moc nechybělo. Kukumberg jen o centimetry promáchl puk projíždějící před odkrytou částí Kašíkovy svatyně, po Bednářově pokusu z mezikruží pro změnu zazvonila tyč! Východočechy však neproměněná přesilovka neodradila a pokračovali v útočných snahách.

A hradecká aktivita přinesla své ovoce. V osmnácté minutě obdržel ideální přihrávku na útočnou modrou Antonín Honejsek a střelou k bližší tyči překonal zlínského gólmana. Pouhých třicet tři sekund stačilo hráčům Mountfieldu k tomu, aby se světlo za Kašíkovými zády rozsvítilo podruhé. Kudrna přenechal puk Hronkovi a střelu mladého beka tečovala do hostující sítě dobře nastavená hokejka Adama Courchaina – 2:1.

Druhou periodu si podmanili brankáři

Jestliže první dvacetiminutovka začala vlažně, pak ta druhá naopak raketově. Brankáři na obou stranách měli se střelami svých protihráčů plno práce. Bukartsovou nabídkou nejprve pohrdl Holík, před Kašíkem se zase v dobré palebné pozici ocitl Červený. Projektil vyslaný východočeským forvardem však místo sítě našel jen zadní mantinel.

I v dalším průběhu zápasu byl pod Bílou věží k vidění pohledný a svižný hokej. Ohánět v bráně se musel Kacetl, jelikož na jeho svatyni se proti jedinému spoluhráčovi hnali hned dva žlutomodří. Holíkovu dobře mířenou ránu však hradecký gólman vyškrábl špičkou vyrážečky a vyrovnání skóre nepřipustil. Ani zlínský muž v masce ale nezůstal pozadu a doslova čaroval ve svém brankovišti.

Několika prvotřídními zákroky, z nichž některé by si určitě zasloužily nominaci do Zlaté helmy, totiž Kašík zachránil svůj tým před rozjetou hradeckou mašinou a držel naděje na vyrovnání. Proti Pláňkově střele se bleskově vymrštila Kašíkova lapačka, Ihnačákův pokus zase zlínský gólman skvěle vytáhl držadlem hole. Přestože v posledních minutách prostředního dějství tempo hry nepolevilo a o „gólovky“ nebylo nouze, oba maskovaní muži odolali a v brankovém zápisu druhé periody tak zůstala svítit nula.

Mountfield ustál tlak a potvrdil tříbodovou výhru

Již od začátku třetího dějství bylo patrné, že Berani nedají soupeři nic zadarmo a budou ze všech sil usilovat o vyrovnání. Bukartsovi se skulinu mezi Kacetlovými betony najít nepodařilo, pár minut na to se o svůj náskok málem Hradečtí připravili sami. Po chybné východočeské rozehrávce totiž své štěstí zkoušel Čachotský, při domácích však stáli všichni svatí a černá pryž zamířila mimo tři tyče.

Po menší roztržce mezi Koptou a Čechem se hrálo ve čtyřech a obě mužstva předvedla, že i v nestandardním počtu hráčů na ledě umí být nebezpečná. Kukumbergovu přihrávku se do černého snažil tečovat Karel Pilař, Kašík však byl ve správný čas na správném místě. Totéž platilo i na druhé straně o Kacetlovi, když se chybu v rozehrávce snažil využít Kotvan. Spoustu neplechy ve zlínském brankovišti nadělala střela Hronka, ani jednomu z dorážejících Hradeckých se však nepodařilo přes žlutomodrá těla dostrkat kotouč do sítě.

Závěr posledního dějství patřil především Zlínským, kteří si i díky nabídnuté přesilové hře vytvořili v útočném pásmu obrovský tlak. Říčkovu jedovku, jež přišla po přihrávce zpoza brány, Kacetl pokryl, další střela mířící z pravého kruhu naštěstí pro Mountfield zamířila mimo. Hosté v závěru zkoušeli hru bez brankáře, ta se jim však nepovedla podle představ a Rudolf Červený trefou do prázdné brány završil skóre na konečných 3:1.

I nadále tak platí nepsané pravidlo, že klání mezi Hradcem a Zlínem vyhraje domácí celek. Díky zisku tří bodů navíc Hradečtí nepatrně stáhli manko na třetí tým tabulky, Plzeň, a od bronzové příčky je aktuálně dělí rozdíl dvou bodů.