pá 28.10.2016 | Petr Šatalík, Kamila Ströerová

Ve Varech se třemi autobusy fanoušků. Cítili jsme se jako doma, hlásí Rastislav Dej

Dlouho se Mountfield nemohl na kluzištích protivníků prosadit. Výhra za tři body přišla až v 16. kole proti Karlovým Varům. Rastislav Dej nastoupil sice čerstvě po zranění, ale hned strávil na ledě téměř devatenáct minut, na Závorku vyslal čtyři pokusy, ale především dal gól, který uklidnil svěřence Václava Sýkory v závěru střetnutí.

Proti týmu ze západu Čech se Mountfieldu dlouhodobě daří. Čemu přisuzujete výhru proti Energii?
Na hřištích soupeřů už jsme potřebovali zabrat. Už dlouho jsme venku nevyhráli, zvlášť za tři body. Teď se nám to povedlo, což je super. Proti Varům jsme hráli zodpovědně tady i doma a to přineslo body. Že se nám proti nim daří dlouhodobě, to bych připisoval nějaké náhodě.

Skóre bylo dlouho vyrovnané. Dalo by se říct, že to byl souboj brankářů?
Gólmani chytali výborně. Patrik Rybár už dlouhou dobu skvěle chytá a potvrdil to zase. Podržel nás a my jsme přidali bojovnost, dobře jsme bruslili. Byl to od nás bojovný výkon. Dlouho se to tahalo, dlouho se to mohlo zlomit na jednu nebo druhou stranu, ale my jsme bojovali a jsme rádi, že jsme vyhráli.

Můj gól? Skvělá práce celé lajny

V zápase měli Lvi mnoho střel. Čím to bylo, že vám trvalo tak dlouho překonat Závorku?
Možná to bylo tím, že jsme už potřebovali vyhrát, každý si uvědomoval situaci, ve které jsme. Máme předehrané zápasy, jedeme na Spengler Cup a máme o tři zápasy víc než soupeři, tak nás to možná trochu v první třetině svazovalo. Ve druhé jsme to zlomili, pomohly nám i nějaké přesilovky, dostali jsme se do šancí. Vary ale hrozily z brejků, měly tam dobré situace. My jsme rádi, že jsme dali o dva góly víc než oni.

Vám se podařilo vstřelit druhou branku Hradce, jak jste situaci viděl?
Měli jsme tlak už předtím, byla tam gólová šance, dorážel Jarda Bednář i Martin Pláněk. Potom mi to hodil Bedýnka z rohu, ode mě odešli oba dva hráči a já jsem se jen snažil trefit bránu. Béďa Köhler tam výborně clonil, Závorka nic neviděl. Takže skvělá práce celé lajny.

Fanouškům jsme vděční za to, že za námi 3 hodiny cestovali

Po druhé třetině jste však stále vedli pouze jednobrankovým rozdílem, který ale mohl rychle zmizet. S jakým cílem jste šli do té třetí?
Chtěli jsme hrát dobře zezadu, ale nechtěli jsme být moc pasivní, abychom Vary zbytečně nepouštěli do velkého tlaku. Snažili jsme se je aktivně napadat, nepouštět je do přečíslení a bruslit, vytvořit si nějaké šance. Z toho jsme pak dali na 2:0 a to nás ještě víc povzbudilo. Rybka to výborně podpořil vzadu a potom už jsme to umlátili.

Přijelo vás podpořit velké množství fanoušků. Nepřipadal jste si spíš jako na domácím ledě?
Ano, nám to strašně pomohlo. Měli jsme tu domácí prostředí, za což fanouškům velmi vděčíme, že sem 3 hodiny cestovali. Říkali jsme si, že už kvůli nim musíme venku zabrat. Jezdí s námi všude, na každý zápas. Přijeli s námi snad třemi autobusy, bylo to super, bylo to prostě cítit. Říkali jsme si, že musíme hrát jako doma, už nebylo na co čekat. A když to oni takto podpořili, tak jsme se tu opravdu cítili jako doma.

To je návrat do sestavy, jak má být! RASTY #DEJ dostal v 55. minutě puk mezi kruhy, poradil si se soupeři, přesně vystřelil a my vedeme 2:0! 📷: Jan Čech