so 10.3.2018 | Jan Tajzler, Radek Staněk

Velké vzepětí nestačilo, junioři prohráli v Brně 3:5

Vítězná série proti Kometě je minulostí, junioři jí poprvé v sezóně podlehli. Vstup do utkání měli Brněnští drtivý a už v 7. minutě vedli 3:0. Mladí Lvi však nesložili zbraně a třemi brankami dokázali srovnat skóre. Další gól, který by završil skvělý obrat ale nepřišel. Naopak, domácí šli ve třetí třetině Horkého brankou opět do vedení, které v závěru potvrdili trefou do prázdné klece.

Nástup Komety Východočeši zachytili

Lepší vstup do utkání si snad brněnská Kometa ani nemohla přát. Již v čase 0:32 otevřel skóre utkání Tomáš Havránek, když Dvořák nedokázal udržet puk a brněnský útočník jej dorazil do branky. Hradec se marně pokoušel o rychlou odpověď, naopak Kometa přidala velmi rychle další branku. Psal se čas 4:57, když ve středním pásmu obdržel kotouč domácí kapitán Jakub Čejka a vydal se s ním po levém křídle vstříc Dvořákovi, zvolil střelu mezi betony a udělal dobře, neboť hradecký brankář nestačil volný prostor pokrýt. Skvělý úvod do zápasu pak potvrdil v čase 6:54 Luboš Horký, když do prázdné branky zakončoval kombinaci svého týmu, která započala už v obranném pásmu, domácím stačily dvě přihrávky, aby se kotouč dostal na jmenovaného střelce – 3:0.

Hradec Králové se musel chvíli rozkoukávat, ale do zápasu se Východočeši dokázali dostat a postupně srovnávali tempo hry. Hosté si první vážnější příležitost vypracovali v čase 8:30, Filip Moník si všiml dobře postaveného Hidvehgyho, jenž se před Dostálem octl s pukem zcela osamocen, ale na brněnského brankáře si nepřišel, ten jeho pokus vyrazil a po dorážce se natahoval ještě Filip Moník, ale kotouč si našel cestu mimo brněnskou branku. V čase 10:22 měl hostující tým možnost početní výhody, kterou sice nevyužil, ale v pokračujícím náporu se Hradec přeci jen dočkal první branky v utkání. Na modré čáře napřáhl ke střele Kynčl, kotouč se od tyče odrazil do brněnského brankoviště, brankář Dostála byl vyjetý a netušil, že kotouč má za zády, toho pak dokázal využít Dominik Matouš, pro nějž bylo už velmi snadné dopravit kotouč do branky. Oba celky si pak vyzkoušely po jedné početní výhodě, ale při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě branka ani na jedné straně nepadla.

V závěru první třetiny se roztrhl pytel s vyloučeními. Hradec věděl, že po pár vteřinách mu začne oslabení, a tak se ještě při hře 4 na 4 postaral o kontaktní branku, v čase 18:24 ujel do protiútoku Matouše, jenž kotouč předložil do jízdy Jaroslavu Dvořákovi a tomu se povedlo překonat Dostála v brance Komety. Jenže hned poté vyloučen další hradecký hráč a Kometa zakončovala výživnou první třetinu ve dvojnásobné početní výhodě.

Druhá třetina přinesla hradecké srovnání

V úvodu prostředního dějství Kometa pokračovala ještě v přesilové hře 5 na 3, ale nedokázala se prosadit. Východočeši však byli nadále nediscplinovaní a Kometě se znovu naskytla výhoda jednoho muže v poli, ale ani tato přesilová hra uklidňující branku nepřinesla. Při vyrovnaném počtu hráčů na ledě se pak hrál totální hokej, kdy jedna útočná akce střídala druhou, hrálo se aktivně na obou stranách, tempo hry bylo opravdu na vysoké úrovni a bylo vidět, že proti sobě stojí kvalitní celky. Nebezpečnější příležitosti si vypracovala Kometa, přečíslení dva na jednoho vedl Čejka se Svobodou, prvně jmenovaný se rozhodl zakončit, ale ztroskotal na pozornosti brankáře Dvořáka. Poté ujížděli do protiútoku domácí Gajarský s Mlynářem, také v této situaci vzal zakončení na sebe prvně jmenovaný, Dvořák puk pouze vyrazil a Mlynář se natahoval po dorážce, kotouč však skončil těsně mimo červenou tyč.

Do šancí se dostával také hostující Hradec, který si v závěru druhé třetiny vynutil přesilovou hru a v čase 38:49 se hosté dočkali kýženého vyrovnání. Východočeši sehráli přesilovou hru velmi dobře, od začátku drželi bránící Kometu uzavřenou v obranném pásmu a ke střele na modré čáře se dostal Pohl, v prvním pokusu Dostála nepřekonal, ale hned záhy dostal druhou šanci a do jeho prudké rány vložil hůl Patrik Hidveghy, jenž k radosti hostující střídačky usměrnil kotouč do brněnské branky. Druhá třetina tak končila za vyrovnaného stavu 3:3.

Ve třetí části pro sebe výhru urvala Kometa

Třetí třetina odstartovala vyloučením domácího Kratochvíla, ale hosté tentokrát přesilovou hru nevyužili. Kometa pak v plném počtu hráčů dokázala vrátit vedení na svou stranu. Střelcem čtvrté branky se stal podruhé v utkání Luboše Horký, jenž dokázal přebruslit hradecké obránce a v tváří v tvář Dvořákovi potvrdil svou pověst chladnokrevného střelce. Tato branka dodala Kometě potřebný klid a postupně se čím dál více projevovala větší aktivita a pohoda brněnských hráčů. Hostujícímu Hradci sebrala síly také dvě vyloučení během třetí třetiny, Kometa tak mohla pohodlně kontrolovat své vedení. V závěru nabídl hostům sice početní výhodu Gajarský, Východočeši sáhli dokonce k power-play, ale výborná defenzíva Komety v čele se spolehlivým brankářem Dostálem odolala. Definitivní rozhodnutí pak zaznamenal právě Adam Gajarský, když trefil kotouč do prázdné branky a poprvé v sezoně zajistil Kometě vítězství nad hradeckým Mountfieldem.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
S Kometou jsou to vždy vyrovnaná utkání s velkým nasazením. My jsme dnes nedokázali zachytit úvod zápasu. Proti soupeři s takovou kvalitou jakou Kometa má, když si stáhne své hráče z WSM Ligy, se utkání dotahuje velmi těžko. Myslím si, že ve druhé třetině se nám podařilo Kometu zaskočit a hráli jsme velmi dobře, dokázali jsme stáhnout tříbrankové manko. Ve třetí třetině jsme Kometu vrátili do hry našimi zbytečnými fauly a čtvrtá branka Komety je pro nás neomluvitelná, náš bek vypustil souboj a nechal projet hráče, jenž vstřelil vítěznou branku. Zkusili jsme ještě power-play, ale bylo vidět, že už nám docházely i síly. Chtěl bych však kluky pochválit, protože si myslím, že proti silné Kometě předvedli slušný výkon. Soupeři gratuluji k vítězství.

Jan Zachrla (HC Kometa Brno):
Výsledek zápasu nejspíš odpovídá obrazu hry. Byl to vyrovnaný zápas, přijel kvalitní soupeř, který byl velmi organizovaný a kondičně dobře připravený. Celkově tedy parádní zápas proti soupeři nejvyšší kvality. Myslím, že v utkání nám paradoxně uškodilo rychlé vedení, Hradec pak změnil styl hry, kdy po nás začali agresivně chodit a my jsme se s tím trošku hůř vypořádali. Nakonec jsme to však zvládli a myslím, že o tu jednu branku jsme byli lepší.