ne 19.2.2017 | Lukáš Štěrovský | Foto: Bílí Tygři Liberec

Bojovný výkon proti Liberci na body nestačil. Hradec podlehl Tygrům 1:2

Východočeši se proti lídru extraligy prezentovali bojovným výkonem, což se nakonec odrazilo i na konečném skóre, i když body z toho nebyly. Z výhry se stejně jako ve všech letošních vzájemných střetnutích radoval domácí celek, a to s jednobrankovým náskokem. Liberec rozhodl už v první třetině, kterou vyhrál 2:0. Rovněž tím prodloužil neúspěšnou bilanci Hradce, který na severu Čech prohrál už sedmé utkání v řadě.

Hradec se na severu Čech musel obejít bez tria Patrik Rybár, Andris Džerinš a Rudolf Červený. Do branky se tak postavil Ondřej Kacetl a místo v elitní formaci zaujal Bedřich Köhler.

Dvě trefy domácích rozhodly o osudu zápasu

Úvod souboje prvního a třetího celku extraligy začal ve svižném tempu. Nejprve se do solidní šance protlačil Kukumberg, který svůj individuální průnik po levém křídle zakončil střelou do Lašáka. Vzápětí se na druhé straně ocitl exhradecký Vantuch před Kacetlem, ale gólman Mountfieldu jeho střelu pokryl.

Stejně jako prudký nápřah Radivojeviče z pravého kruhu. Nejblíže gólu měl na hradecké straně aktivní Kukumberg, který po necelých sedmi minutách trefil pravou spojnici liberecké branky. Bohužel pro hosty se potvrdilo ono otřepané „nedáš, dostaneš“. Lukáš Vantuch dostal před Kacetlem až moc prostoru a přihrávku zpoza branky přetavil v úvodní gól zápasu – 1:0.

Následně se hradecký gólman vytáhl při samostatném úniku Bartoviče. Poklidnější pasáž hry pak ukončil závěr první třetiny. Liberec dostal nabídku přesilové hry. Tu sice nevyužil, jenže vzápětí z mezikruží zvýšil na 2:0 přesnou ranou Tomáš Mojžíš. Hradecký gólman se ještě stihl předvést při střele Radivojeviče do odkryté branky, kdy se Kacetl roztáhl na brankovišti a puk efektně vyrazil.

Hradecké snížení a neuznaný gól Liberce

Začátek druhé třetiny zastihl v lepší formě domácí celek. Ten sice už sedm vteřin po jejím začátku musel odolávat hradecké přesilovce, ale to se mu povedlo na výbornou. Tygři v nadcházejících minutách Hradec přehrávali, Mountfield měl potíže hlavně s přechodem přes střední pásmo.

Optickou převahu Liberce ukončila další přesilová hra Mountfieldu, se kterou naložil podstatně lépe než s předcházející hrou v početní výhodě. Newtonovo nahození od modré čáry totiž tečoval Richard Jarůšek, čímž snížil skóre na 1:2.

Stejně jako v první dvacetiminutovce i prostřední pasáž druhé třetiny moc akce nenabídla. Věci se ale opět děly v závěru třetiny. Hodně aktivní Kukumberg se ocitl před Lašákem a domácím bekům nezbylo nic jiného, než jej zahákovat. V přesilovce mohl srovnat skóre Newton, ale tváří v tvář Lašákovi neuspěl. Na druhé straně se sice prosadil Ordoš, jenže branka nebyla pro předcházející přihrávku rukou uznána.

Bezbranková poslední část prokletí libereckého ledu nezlomila

Ve třetí části se pokračovalo v rychlém tempu a s velkým nasazením a bojovností, jenže oba týmy se do vyložených šancí dostávali jen minimálně. Jednu z nich si připsal Valský, který se už už dostával k zakončení po individuálním průniku, Kacetl mu ale vypíchl puk holí.

Hradec se snažil o vytvoření tlaku, narážel ale na dobře postavenou defenzívu domácích. Ve 49. minutě se navíc objevila komplikace v podobě čtyřminutového Štajnochova trestu za vysokou hůl. Během přesilovky měl největší šanci Krenželok, jenže bekhendovým pokusem na Kacetla nevyzrál. Naděje hostů na vyrovnání pomalu klesaly.

Mountfield to tak v samém závěru zkusil bez gólmana, jenže nadcházející faul Gregorce jeho snahu o vyrovnání zhatil. Liberec si už vítězství uzmout nenechal, což znamená, že stejně jako ve všech letošních vzájemných zápasech zvítězilo domácí mužstvo, a to jednobrankovým rozdílem. Hradec současně na ledě Tygrů neuspěl už posedmé v řadě.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Celé utkání bylo velmi vyrovnané a dynamické. Přestože nepadlo tolik gólů, divákům se to muselo líbit. My jsme v první třetině působili opatrně, ale paradoxně jsme se dostali do vedení 2:0. Pak sice hosté vstřelili branku z přesilové hry, což nás trochu přibrzdilo. Od půlky zápasu jsme sice nebyli lepší, ale rozhodně jsme byli týmem, který chtěl odehrát druhou polovinu s nulou. A to se podařilo.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Připravovali jsme se na počáteční tlak Liberce a myslím, že jsme to zvládli. První třetina byla vyrovnaná, domácí ale potrestali naše dvě zaváhání v předbrankovém prostoru. Jak se později ukázalo, ty dvě branky rozhodly zápas. My sice snížili na 2:1, ale jinak jsme si nedokázali vytvořit víc brankových možností. Ve třetí části nás trochu přibrzdilo čtyřminutové vyloučení, a ještě jsme ztratili hodně sil tím, že během zápasu odstoupili dva hráči. Chtěli jsme ještě zkusit hru bez brankáře, ale ta dlouho netrvala, protože přišlo další naše vyloučení.