po 7.11.2005 | Daniel Višňák

Byl to zápas se vším všudy, výborné kulise se domácí hráči odměnili výborným výkonem

Byl to určitě nejlepší zápas, který letos hradečtí hokejisté na domácí půdě sehráli, shodovali se po utkání s Chomutovem domácí příznivci. Přitom Východočeši dvakrát prohrávali, pokaždé ale manko dokázali stáhnout a nakonec zvítězit po krásné kombinaci v prodloužení 4:3, o vítězný gól se postaral po rychlé akci prakticky do prázdné Horčičkovy branky Patrik Fořt. Hradecké řady také vyztužili během extraligové přestávky extraligoví hráči Pardubic a to obránce Linhart s Vágnerem, ze Vsetína se vrátil i Lukáš Valko. Nejlepším hráčem utkání byl zcela po zásluze vyhlášen kapitán Hradce Jaroslav Roubík.

Už první minuty úvodní části naznačily, že se bude hrát svižný a pohledný hokej. Hned při svém první střídání orazítkoval Tomáš Linhart dělovkou od modré Horčičkovu pravou tyč, hosté zahrozili záhy z protiútoku, kdy Tomáš Dušek jen reflexivně vyrážel nepříjemnou teč Mikšovice. Ve čtvrté minutě hráli hradečtí přesilovou hru, kapitán domácích ale odmítl skórovat sám před zkušeným brankářem Severočechů a tak předvedli produktivitu přesilových her Energetikům chomutovští. Ti ze své první přesilové hry otevřeli skóre, když vyraženou střelu Noska dorazil za Duškova záda Milan Kostourek, to časomíra ukazovala osmou minutu. Hradecká převaha slavila úspěch až až v závěru třetiny, když se před chomutovskou brankou prosadil po přihrávce Lukáše Valka Pavel Suchý.

Druhá třetina přidala na dramatických momentech i na bouřlivé hokejové atmosféře, která v posledních zápasech v Hradci Králové trošku chyběla. Prkýnko do domácího kotle fanoušků přiložil už ve 23. minutě Aleš Černý, který poslal Energetiky tvrdou střelou od modré do vedení. Chomutov kontroloval ze své druhé přesilové hry, v níž přidal shodně druhou branku z hole Romana Chtrnúcha a bylo znovu vyrovnáno. V pořadí třetí početní výhoda hostů zchladila hradecké ještě více. Po rychlé kombinaci zvyšoval na 3:2 Radek Šíp. V polovině zápasu jakoby superzákrok Tomáše Duška proti nečekané šanci Kostourka odstartoval drtivý nápor Energetiků. Ten korunoval ve 33. minutě pro změnu hradecký kapitán Jaroslav Roubík, jenž nejprve vyhrál buly, poté si vzal puk puk, najel před Horčičku a šikovnou střelou ho překonal. V tu chvíli nebylo na hradeckém zimním stadionu „slyšet slovo“, fanoušci bouřili a hnali domácí do útoku, brankář Horčička chvílemi nevěděl kde mu hlava stojí a to zejména při střelách Richarda Diviše a Pavla Suchého, na oba zmiňované už číhala prázdná hostující klec, tu však domácí těsně minuli.

V závěrečných dvaceti minutách se už obě mužstva soustředila viditelně pouze na zadní vrátka, nikdo se nehnal bezhlavě do útoku a když už se některý ze hráčů dostal na dostřel jedné z branek, narazil vždy na pozorného brankáře. Domácí gólman Dušek měl největší starosti s nebezpečnou střelou Bouška z 57. minuty, Horčička zase musel vyřešit nápor druhé východočeské formace z kraje třetí části. Po šedesáti minutách trval tedy stav 3:3 a utkání tak dospělo do prodloužení. V něm byli šťastnější hradečtí, nejprve je musel Dušek dvakrát podržet, aby nakonec po průniku Fořta a faulu Stavenského hráli Energetici přesilovou hru, kterou symbolicky celé utkání zakončili. Krásnou kombinaci na jeden dotek začal na modré Aleš Černý, nahrál puk na obránce Kolafu, ten bleskově našel před brankou Patrika Fořta a hradecký štírek už střílel pouze do prázdné Horčičkovy branky, což znamenalo vítězný gól Hradce.

V příštím kole zajíždějí Energetici do Olomouce, tam je čeká přetěžké utkání s nejbližším sokem v tabulce. Mora aktuálně okupuje osmou příčku a na Východočechy má náskok tří bodů, v případě, že by ve středu hradecké porazila, zvýšil by se už její náskok už na šest bodů, Hradec má tak nejvyšší čas, přivézt důležité body z hřiště soupeře.