so 28.11.2015 | Martin Voltr

Cenné dva body. Junioři v závěru zabrali a otočili bitvu s Litvínovem

Pořádně dramatickou zápletku nabídl sobotní zápas hradeckých juniorů s Litvínovem. Ač poslední tým tabulky, Severočeši začali lépe a po dvou třetinách vedli 2:0. Mountfield se ale nevzdal, ve třetí části se zvedl a brankami Radka Pilaře s Tomášem Hofmanem vyrovnal. Oba dva střelci pak uspěli i v samostatných nájezdech a Hradec nakonec mohl slavit cenné dva body.

Litvínov bleskově vedl a pak se ubránil šancím

Vzhledem k početné marodce byla hradecká obrana rovnou z poloviny složená ze starších dorostenců. A do utkání vlétl mnohem lépe Litvínov, který se přesně po 200 sekundách dostal do vedení. Kapitán Jaroslav Šimeček vyslal z dálky prudkou ránu pod břevno, na kterou Veselý nedosáhl – 0:1. Poté musel likvidovat dorážku Jíchy, při velké šanci Bárdoše měl naopak štěstí, že hostující útočník přestřelil břevno.

Až později se Mountfield oklepal a postupně začal taky hrozit. Juniorský debutant a nejmladší hráč na ledě Radim Šalda orazítkoval tyč, v 15. minutě stál na konci povedené kombinace Jan Michálek. Brankář Šimon Sklíba ale narůstajícímu tlaku odolával. V závěru třetiny dostali Hradečtí první přesilovku, která byla na 23 sekund zesílená, jenže i kvůli velké obětavosti litvínovských beků nedosáhli na kýžené vyrovnání. Viselo přitom ve vzduchu.

Další rychlá trefa poslala Hradec dolů

Ani zbytek výhody po přestávce domácím nevyšel, naopak dostali velkou lekci. Po chvilce totiž putovali na trestnou poprvé i oni a Litvínovu stačila půlminuta, aby zvýšil své vedení. Josef Stříbrný z rohu narýsoval ideální pas na Petra Ujfalušiho, který z první zakončil nechytatelně ke druhé tyčce – 0:2.

Lví partu tento moment viditelně rozhodil. Ve zbytku druhé třetiny byla rozhodně aktivnější, Litvínov jen čekal na protiútoky, nicméně stejně tak i domácí na vyložené šance. Navíc mohl jejich chybu v rozehrávce potrestat Stříbrný. Potom přišly odvážné průniky na druhé straně, jenže Miškář i Hofman své akce zakončili střelou těsně mimo. Poněkud živelný hokej ke změně skóre nevedl.

Zlepšená hra a dva góly poslaly zápas do prodloužení

V podobném duchu se pokračovalo i ve třetí třetině a zdálo se, že poslední tým extraligy pod Bílou věží svůj náskok uhájí. Ale opak byl pravdou! Hradecké trápení skončilo v čase 49:27, kdy se kapitán Radek Pilař nádherně protáhl do sóla a o tyčku zavěsil. Domácí byli jako politi živou vodou a hned za dvě a půl minuty už slavili vyrovnání, když se mezi obránci prosadil Tomáš Hofman. Skvělou přihrávku od Pavlíka doručil mezi Sklíbovy betony – 2:2!

Další podobná šance pak nevyšla Zahradníkovi a Litvínov se oklepal. V samotném závěru měl mnohem blíž k rozhodnutí, další samostatný únik Stříbrného musel hasit František Veselý, který na poslední chvíli secvakl betony. Svůj tým pak zachránil i v kritickém oslabení, dvě vteřiny před koncem totiž vychytal gólovku Martina France. Ten byl přitom mezi kruhy úplně sám.

Střelci se opakovali, přispěl i Veselý

Přestože si zbytek trestu přenesli Hradečtí do prodloužení, právě ve třech neproměnil gólovou šanci Aleš Krátoška. Jeho tým byl o kus aktivnější, nicméně na vítěznou radost si musel počkat až do nájezdů. Zatímco Šimečkovi parádně vypíchl puk Veselý a Stříbrný minul branku, Tomáš Hofman a po něm i Radek Pilař dokázali Sklíbu bez otálení prostřelit. Právě oni zařídili Mountfieldu po utrápeném startu solidní dvoubodový zisk.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Dva body jsou pro nás důležité a možná i zasloužené, jsme za ně všichni rádi. Dvě třetiny to ale bylo z naší strany hodně špatné. Obrana, která byla hodně mladá, odehrála zápas velmi dobře, ale útok byl špatný. Neudrželi jsme se na kotouči, netlačili jsme se před bránu. Ve třetí třetině už jsme se zlepšili a posledních deset minut bylo nejlepších z celého zápasu, díky tomu jsme nakonec výsledek otočili.

Robert Reichel (HC Litvínov):
Myslím, že to byl hodně rychlý zápas a parádní juniorský hokej. Hrálo se nahoru – dolů. Z naší strany je ale výsledku škoda, ve třetí třetině jsme dostali dva zbytečné góly po individuálních chybách a penalty už byly loterie. Solidní byly třeba i zápasy se Spartou nebo v Pardubicích, tam jsme vyhořeli v oslabení. Ale naše výkony se zlepšují a doufám, že kluci budou takhle pokračovat.