čt 11.8.2016 | Lukáš Štěrovský

Čtvrtá výhra v přípravě! Hradec zdolal Olomouc gólem ve dvojnásobném oslabení

Čtvrtý zápas, čtvrtá výhra! Po úspěšném Mountfield Cupu Hradec narazil na Olomouc, proti které si relativně rychle vybudoval tříbrankové vedení. To hosté sice deset minut před koncem vymazali, jenže v předposlední minutě udeřili domácí znovu – a to dokonce ve dvojnásobném oslabení! Díky rozhodující brance Tomáše Knotka si Východočeši připsali vítězství 4:3 a v přípravě tak zůstávají stoprocentní.

Hradec do prvního duelu po úspěšném Mountfield Cupu nastoupil ve značně okleštěné sestavě. Trenér Sýkora poslal proti Olomouci jen tři formace a někteří klíčoví hráči dostalo volno. V brance se poprvé představil Patrik Rybár, premiérově se na soupisce rovněž objevil František Hnik.

Čtyři góly v první třetině, z toho tři v síti Olomouce

Úvod zápasu nabídl relativně brzkou branku, když se po dvou minutách a padesáti vteřinách dostal po přihrávce Baráka do samostatného úniku kapitán Rudolf Červený, který procedil puk mezi nohy brankáře a Hradec vedl 1:0.

Hradečtí na další zásah do černého nečekali dlouho. V čase 5:31 Východočeši využili chybné rozehrávky Olomouce. Puk se dostal až na hůl Rastislava Deje, který dokonce ve vlastním oslabení navýšil na 2:0.

Domácí se i nadále tlačili do šancí, Köhler ani Dej však ve svých pokusech neuspěli. To je však nemuselo příliš mrzet, neboť o chvíli později peckou z levého kruhu skóroval Stanislav Dietz. Hanáci se na první gól zmohli tři minuty před první pauzou. Tomáš Mikúš se prosadil podobným způsobem jako Dietz a určil skóre první třetiny na 1:3.

Branku vstřelili hosté, Hradec odolal trestnému střílení

Olomouc začala druhou třetinu tak, jak vstoupila do té první, když Rybár musel zasahovat proti nebezpečnému pokusu Škůrka. Pak se ale ve FORTUNA aréně hrál vyrovnaný hokej se šancemi na obou stranách ledové plochy.

Pět minut po startu druhé dvacetiminutovky se nebezpečnou tečí prezentoval Šimánek, prakticky vzápětí mohl skórovat Pavlík. Při zakončení kolem ležícího Faltera ale trefil jen brankovou konstrukci. Po dalších pěti minutách se skóre přece jen měnilo, avšak na druhé straně. Dorážkou se prosadil Marek Laš, který snížil na 2:3.

Krušné chvíle Hradce vrcholily vzápětí, když Jan Knotek dostal k dispozici dokonce trestné střílení. Domácí brankář si ale prostor mezi betony pohlídal a skóre se neměnilo. V posledních chvílích druhé periody si domácí i díky přesilovce vytvářeli tlak, navýšit své vedení ale nezvládli.

Olomoucké vyrovnání překonal nevídaný kousek Hradce

Poslední třetina se nesla v solidním tempu, byť výraznější šance na jejím začátku na obou stranách chyběly. Co ale bylo k vidění, to byla vyloučení. Domácí nejprve oslabil Kopta, hru v početní nevýhodě ale zvládli bez potíží.

To však neplatilo po faulu Tomáše Knotka. Po střele Jaroměřského se na správném místě ve správný čas nacházel Jan Eberle, který deset minut před koncem vyrovnal. Hra následně získala na rychlosti, domácí přidali na agresivitě a „odměnou“ za to jim byly dva menší tresty v rozmezí minuty a osmnácti vteřin.

Lvi však neklesali na mysli a po nejistém zpracování Olomouckých na útočné modré čáře ujel Hanákům Rastislav Dej. Ten těsně před Falterem našel precizní přihrávkou Tomáše Knotka, který ve dvojnásobném oslabení nakonec vykřesal výhru 4:3 pro Hradec!

Oba celky si po skončení základní hrací doby ještě „mimo soutěž“ vyzkoušely prodloužení tři na tři, ve kterém Mountfield inkasoval z hole Tomáše Mikúše, a nájezdy, jež pro změnu opanovali domácí zásluhou Bedřicha Köhlera.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Čtvrtá výhra v řadě, jako každá jiná, potěší, ale dneska jsme až tak velký důraz na výsledek nekladli, proto sestava byla taková, jaká byla. Chtěli jsme dát příležitost mladším hráčům v týmu, kteří na turnaji neměli až tolik času na ledě. Chtěli jsme je vidět i v situacích, ve kterých na turnaji proti silným soupeřům nehráli, třeba v oslabení. Proto jsme dneska hráli na tři pětky a myslím si, že utkání splnilo účel, ukázalo nám některé věci. O tom nám hlavně šlo. Dá se říct, že kluci obstáli. Samozřejmě jsme během zápasu nějaké chyby viděli, mluvili jsme s nimi o tom a budeme se na tom zaměřovat v tréninku. Celkově ale mužstvo v tomhle složení obstálo včetně premiérového zápasu Patrika Rybára v brance, který navíc ukázal svůj um v nájezdech, které se jely mimo soutěž. Hodnotíme to kladně.

Zdeněk Venera (HC Olomouc):
Utkání splnilo ten účel, že jsme si spoustu věcí ověřili. Co se týče naší hry, určitě je tam ještě hodně věcí, na kterých musíme zapracovat a které musí být lepší, to je jasné. Jinak domácí měli raketový nástup. Nám se pak v průběhu utkání podařilo – nejenom, co se týče skóre, ale i herně – vyrovnat. Myslím si, že ve druhé polovině jsme měli mírnou převahu, tam jsme hráli docela dobře. Bohužel v závěrečné přesilovce pět na tři jsme byli trochu divocí. Ale i toto je před extraligou strašně poučné, to je účelem přípravných zápasů. Samozřejmě prohrát v předposlední minutě v extralize takovým způsobem by nás stálo body a moc by nás to mrzelo. Tady, díky tomu, že je to příprava, se z toho můžeme poučit. Jinak to byl celkem vyrovnaný zápas. Určitě ale musíme hrát líp, dneska jsme moc dobře nehráli.