pá 23.10.2015 | Petr Šatalík, Redakce

Čtvrtina zakončena sladkou tečkou. Hradec ovládl první derby 5:2!

Čekání na první derby sezóny bylo dlouhé, výsledek ho ale plně vynahradil. Hradec Králové vyhrál bitvu na ledě Pardubic 5:2 a potvrdil dosavadní jasnou dominanci východním Čechám! Triumf se zrodil ve druhé třetině, během níž Mountfield třemi góly otočil skóre, rozdílovou branku vstřelil Zdeněk Čáp. Úvodní čtvrtinu extraligy tak Hradečtí zakončili nejlepším možným způsobem a společně s výbornými fanoušky si mohli zakřičet: Derby je naše!

Do duelu s Pardubicemi nemohl nastoupit nemocný Karel Pilař, na jeho místě se ve druhém obranném páru objevil Filip Hronek. V roli sedmého beka začal utkání Jiří Vašíček, jinak královéhradecké složení formací nedoznalo oproti zápasu s Karlovými Vary změn.

Do vedení šli rychle hráči z města perníku

Přestože byl před zápasem Mountfield v tabulce výrazně výše než Pardubice, do vedení se dostalo právě Dynamo, které chtělo po třech domácích porážkách své fanoušky potěšit. Z herní převahy se mu podařilo vytěžit rychlou branku. Pardubičtí se dostali do přečíslení tři na dva, Jakub Svoboda si vyměnil kotouč s Tomášem Marcinkem a střelou na přední tyč překonal Kacetla – 1:0.

Hradečtí chtěli na trefu protivníka rychle zareagovat a tlačili se před svatyni amerického gólmana Maxwella. Střelu Bedřicha Köhlera domácí brankář zachytil do lapačky. Kolem poloviny úvodní části se hra přelévala ze strany na stranu. Nakonec se v pásmu soupeře usadil třetí útok Lvů, branky však ani jeden z trojice Courchaine – Ihnačák – Červený po sérii šancí nedosáhl.

Po drobné roztržce před brankou Kacetla se poprvé vylučovalo a hra pokračovala ve čtyřech na obou stranách. Ta šla lépe svěřencům Richarda Krále a Kacetl stěží vykopl pardubickou teč. V závěru prvního úseku hry si ještě Dynamo vytvořilo tlak, ale gól už vytěžit nedokázalo.

Druhá část jednoznačně pro Hradec Králové!

V prostřední periodě Hradečtí pořádně zabrali. Zkraje třetiny se před branku soupeře dostal Filip Hronek, jeho nahození však Maxwell pohodlně chytil. Když o něco později kapitán Mountfieldu Šimánek vypíchl puk obraně Pardubic, našel Jaroslava Kudrnu a společně šli dva na jednoho. Hradecký rodák zvolil místo střely přihrávku, kterou obrana Dynama zvládla zablokovat.

Vyrovnání se tak příznivci Lvů dočkali až po nepřehledné situaci. Tomáš Knotek přihrál Martinu Pláňkovi, jenž nahodil puk na Maxwella a po jeho dorážce bylo v čase 27:28 srovnáno. Nedlouho poté se hnali Královéhradečtí znovu dva na jednoho, ale střela Rudolfa Červeného šla přímo do gólmana domácích. Do stejné situace se krátce na to dostalo i Dynamo, tvrdou ránu Svobody však skvěle pokryl Kacetl.

Svěřenci Petera Draisaitla otočili skóre, poté co Rudolf Červený našel přesným pasem před brankou číhajícího Adam Courchaina, jehož střela z první skončila v brance Pardubic. Jen o necelou minutu na to přidal Mountfield další zásah. Bedřich Köhler poslal puk Zdeňku Čápovi a jeho tvrdá rána od modré se chytat nedala – 1:3. Závěr druhého dějství patřil znovu Pardubicím, také díky vyloučení Kukumberga, ale hradecká defenzíva kontaktní gól nepřipustila.

V závěrečné třetině Hradec dorazil nevýrazné Pardubice

Úvod poslední části se nesl ve znamení zvýšené aktivity domácích. Tu ale utnula brzká trefa Mountfieldu. Jaroslav Kudrna se s Jiřím Šimánkem znovu dostal ve 44. minutě do situace dvou na jednoho. Tentokrát už královéhradecký mazák našel svého kapitána milimetrovým pasem a fanoušci hostí mohli znovu jásat, jelikož Lvi vedli již o tři branky!

Hráči z města pod Bílou věží se v utkání nevyvarovali faulů a po vyloučení Deje se museli znovu zaměřit na obranu. Tentokrát se jim však početní nevýhodu přežít nepodařilo, to když kapitán Dynama Petr Čáslava rychle snížil na 2:4. Pardubice se po zásahu svého vůdce zvedly a přitopily pod kotlem. Kacetl si musel oddechnout poté, co Voženílkova teč byla nepřesná, a puk po ní vyletěl až do ochranné sítě.

Nápor Pardubic však tým Petera Draisaitla rychle přerušil a přišly jeho příležitosti. Po přihrávce Bednáře pálil Dej jen těsně mimo. V závěru utkání si Richard Král vyžádal oddechový čas a odvolal brankáře. Z této výhody domácí vytěžili střelu Šedy, která rozezněla břevno. Poté už byli domácí nervózní a svými vyloučeními umožnili Mountfieldu hrát přesilovku pět na tři. Tu využil z dorážky jednadvacet vteřin před koncem Bedřich Köhler – 2:5.

První východočeské derby v tomto ročníku tak zvládl lépe Hradec Králové. Ten díky jasné výhře a dalším třem bodům zakončí první čtvrtinu v elitní šestce!

Richard Král (HC Dynamo Pardubice):
První třetina byla asi naše nejlepší od doby, co jsem přišel. Do puntíku jsme splnili taktiku, Hradec jsme do ničeho nepustili a vedli 1:0. Potom ale nepochopitelně necháme ležet puk u tyčky, z toho dostaneme první gól. A ve stavu, ve kterém se nacházíme, samozřejmě naši hráči přestanou hrát. Nabádali jsme je, že budeme hrát třeba celý zápas 1:1, že potřebujeme ubojovat nějaké body, ale pak jsme dostali druhý gól po další obrovské chybě. Od té doby byl Hradec lepší. Ve třetí třetině jsme to zkusili oživit a hrát na tři centry a čtyři dvojice na křídlech, ale tak dobře organizovaný mančaft jako Hradec je těžké přetlačit. I když jsme se ještě dostali do hry, už to nepustil.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Věděli jsme, že narazíme na velmi motivovaný tým. Měli jsme v plánu kontrolovat hru malinko lépe, než se nám povedlo v prvních dvaceti minutách. Připadalo mi, že nás Pardubice přebruslily. Od druhé třetiny jsme už začali hrát a bruslit lépe, otevřely se nám možnosti a dali jsme z nich góly. Pak už to bylo o tom, abychom Pardubice nepustili do vyložených šancí. Museli jsme prakticky kompletní zápas odehrát bez přesilovek, což není nikdy jednoduché, už vůbec ne v Pardubicích. Myslím, že posledních čtyřicet minut byo dobrých.

Top foto: HC Dynamo Pardubice