pá 9.12.2016 | Petr Šatalík

DRFG Arena zůstává zakleta! Královéhradečtí na Kometu nestačili, prohráli 3:4

Marně bojovali svěřenci Václava Sýkory v moravské metropoli. Brňané si vytvořili v průběhu první třetiny náskok, který zvládli po celé utkání kontrolovat. Východočeši sice vždy dokázali snížit, ale dohnat Kometu, která hraje doma ve velké pohodě, nebylo v jejich silách. Na brněnském ledě padli hráči z města pod Bílou věží již poosmé v řadě.

Mountfield provedl oproti poslednímu utkání s Mladou Boleslaví dvě změny v sestavě. Do branky se místo Patrika Rybára postavil Jaroslav Pavelka. Ve čtvrtém útoku se objevil Jaroslav Dvořák, který zaujal pozici Radovana Pavlíka, jenž odcestoval s reprezentačním výběrem do devatenácti let.

Moravané předvedli ukázkový vstup do duelu

Kometa si hned na kraji utkání vypracovala solidní šanci, Zaťovič nahodil puk od mantinelu před svatyň Východočechů, kde z brankoviště dorážel Haščák, jenže Pavelka se zvládl rychle přesunout a pokus skryl v náruči. Brňané v úvodním tlaku pokračovali. Po necelých čtyřech minutách hry Dietz nedokázal dostat puk z pásma, Němec naznačil střelu a poté posunul z modré žabičkou na Martina Zaťoviče. Ten již z bezprostřední blízkosti trefil přesně k tyči a slavil úvodní trefu – 1:0.

O sedmatřicet vteřin později se domácí dočkali druhého zásahu. Tomáš Vincour se dokázal s kotoučem na holi bleskově obtočit kolem hradecké klece. Pavelka se tentokrát nestihl přesunout, černá pryž ho zasáhla do brusle a následně skončila za brankovou čarou, což posléze potvrdil i videorozhodčí – 2:0.

Východočeši ale rozhodně nevěšeli hlavy. V přesilovce, přibližně v polovině první periody, dokázali před Čiliakem vytvořit pořádný závar, na jehož konci poslal Jarůšek přihrávku přes osu hřiště a Jiří Šimánek v pozici klečícího střelce snížil přesnou ranou na 1:2. Vyrovnat mohl Picard, který se dostal do šance, aniž by věděl jak, a snad i proto mířil z těsné blízkosti mimo. Lvi poté zvládli ubránit dvě oslabení, a tak šli do kabin pouze s jednogólovým mankem na svého protivníka.

Brno zvýšilo ve druhé třetině vedení

Prostřední část utkání začala v ostrém tempu, kdy se obě mužstva střídala na kotouči, avšak do větší šance se nikdo neprobil. Po pěti minutách se v přesilovce dostal k ráně od modré Gregorc, ale Čiliak byl pozorný a puku nastavil do cesty svou lapačku. O chvíli později směřoval střílenou přihrávku do nebezpečného prostoru Knotek, jenže Šimánek tečoval kousek nad horní tyčku svatyně Moravanů.

V čase 28:02 Kometa udeřila potřetí, Peter Trška si zpracoval černou pryž na modré, udělal Köhlerovi kličku a vypálil přesně k tyči, takže Pavelka nemohl svou vyrážečkou zasáhnout – 3:1. V další šanci se pak objevil Štencel, jehož razantní pokus od modré srazil hradecký gólman pod sebe a poté jej ukryl mezi betony.

O pět minut později přidalo Brno další gól, ačkoliv s velkou dávkou štěstí. Martin Nečas se snažil přihrávkou najít podstatně zkušenějšího Erata, ale trefil jen Štajnocha, po jehož zásahu kotouč prošel mezi rukou a tělem Pavelky do sítě Mountfieldu. Hradec zvládl rychle odpovědět, čtyřiatřicet vteřin po trefě Nečase přihrál Picard zpoza klece na od modré sjíždějícího René Vydareného, který tvrdou pumelicí na přední tyč snížil – 2:4. Kometa byla v průběhu prvních dvou period aktivnějším mužstvem, jenže další branka již nepadla, pročež šla Kometa do třetí třetiny s dvougólovým vedením.

Kontaktní trefa přišla příliš pozdě

Lvi vstoupili do třetí fáze souboje s Moravany aktivně, Picard z brankoviště dorážel nahození před branku protivníka, ale Čiliak se stihl přesunout a nastavil mu svůj beton. Zaťovič s Haščákem šli v další akci sami proti Newtonovi, ale ten předvedl své kvality v defenzivě a přihrávku zablokoval.

Krátce po vhazování v obranném pásmu Mountfieldu se pak ke střele z mezikruží dostal Dočekal, kterého našel Zohorna. Pavelka byl ale připraven a pokus brněnského kapitána zkrotil na hrudi. Na opačné straně kluziště se k ráně od modré odhodlal Vydarený, ale gólman Komety jeho pumelici viděl a vyrážečkou ji srazil do rohu.

Hradec bojoval do posledního dechu. Dvě minuty před koncem odjel Pavelka na střídačku, Lvi to zkusili v šesti – a slavili úspěch, jenže jen částečný. Alexandre Picard sice vstřelil gól, svůj první za Mountfield, když se nejlépe zorientoval na brankovišti po střele Štajnocha. Jenže ten přišel až pět vteřin před koncem duelu, takže ho Východočeši ani příliš neslavili. V Brně prohráli poosmé za sebou a další body do vyrovnané tabulky nezískali.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno):
Jsme strašně rádi za vítězství. Měli jsme vynikající první třetinu, hráli jsme aktivně, dali dva góly a měli i další šance. Trošku mě mrzí, že jsme neproměnili přečíslení, kdy Marcel Haščák netrefil do prázdné na 5:2. Ale mužstvo hrálo dobře, bojovalo, padalo do střel. Hráči hráli na výsledek, hráli to, co jsme chtěli, vše zvládli a chci jim poděkovat.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
Gratuluji domácím k vítězství. Zaslouženě vyhráli, vstoupili aktivně do utkání. Nám se nedařila první střídání, pustili jsme domácí do dvoubrankového vedení, inkasovali laciné branky. Pak jsme se vrátili do zápasu, ale domácí dokázali opět odskočit. Za stavu 4:2 jsme chtěli třetí třetinu vytvořit tlak, ale vůbec jsme se k tomu nedostali. Kdybychom třetí kontaktní gól dali dřív, tak jsme mohli pomýšlet na lepší výsledek, ale přišlo to pozdě. Domácí zaslouženě vyhráli.