so 1.10.2016 | Petr Šatalík

Další derby pro Hradec! Oslabení junioři porazili Pardubice 1:0

Nelehké utkání mají za sebou svěřenci Aleše Krátošky. Oslabení chřipkovou virózou museli nastoupit do souboje s Dynamem v pouhých třinácti hráčích do pole. V emočně vypjatém duelu triumfovali nad největším rivalem nejtěsnějším možným výsledkem – 1:0. O jediný gól domácích se postaral Filip Jirásek, čisté konto si zase připsal gólman Daniel Bechný.

První část hry branku nepřinesla

Třaskavé východočeské derby začalo ve vysokém tempu, na kluzišti nebyla nouze o tvrdší střety, nicméně brankových příležitostí bylo po málu. Až v polovině úvodní fáze dostal puk na modrou Jakub Moník, ale jeho střela postrádala přesnost a Chalupa ji tečovat nedokázal.

V závěru periody si Hradec vytvořil převahu a také několik šancí. Šaldovu tvrdou ránu od modré však Klouček vykopl betonem. Těsně před první sirénou vytvořil Mountfield závar před svatyní Pardubic, na jehož konci se již hráči radovali z branky, ale sudí Lacina rozpažil a gestem odmítl protesty Lvů.

Ve druhé třetině šli svěřenci Aleše Krátošky do vedení

Aktivitu ze závěru první části si hráči z města na soutoku Labe a Orlice přenesli i do úvodu té druhé. A vytěžili z ní také první gól. Malík vypálil z pravého kruhu, Klouček jeho pokus vyrazil jen před sebe, kde se puku zmocnil Filip Jirásek. Ten objel gólmana Dynama a zasunul kotouč do prázdné branky.

Oproti začátku zápasu se na ledě také přiostřilo a krom zákroků tvrdých přišly také ty, které se již vymykají pravidlům ledního hokeje. Zukal krosčekoval Hofmana zákeřně zezadu, což mu hradecký útočník oplatil šťouchnutím hokejkou. Za to vyfasoval trest na pět minut plus do konce utkání. Po vyloučení Dvořáka hrály Pardubice minutu a půl přesilovku pět na tři, ale gól z ní nevytěžily. Na druhé straně dostal po faulu Rudyho šanci skórovat z trestného střílení Jirásek, ale svou střelou branku netrefil. Do kabin tak Lvi nesli náskok 1:0.

Hradec udržel vedení až do závěrečné sirény

Začátek třetí periody se nesl ve znamení velké aktivity, ale malého množství střeleckých pokusů na obou stranách. K jedné z nemnoha střel se dostal pardubický Rohlík, ale jeho pokus minul břevno hradecké klece o několik centimetrů. Na druhé straně se svým pokusem prezentoval Hroudný, ale chumel hráčů před brankou ránu nepropustil.

Pardubice v závěru zkusily power–play a odvolaly brankáře Kloučka. Na ledě i na střídačkách to vypadalo spíš jako na bitevním poli, než jako na zimním stadionu, hráči i trenéři po sobě vrhali nejen urážlivými výrazy. Necelou minutu před koncem dostal Malík trest na pět minut plus do konce utkání za faul kolenem. Lvi však snad i za cenu zlomeného kotníku Řepíka, který se nebojácně postavil do jedné z ran Dynama, vedení udrželi a mohli oslavit zasloužené vítězství.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Pro nás to bylo samozřejmě hodně složité utkání, protože jsme měli před zápasem spoustu nemocných. Měli jsme tu nějakou virovou chřipku, dva hráči před zápasem zvraceli. Určitě to tedy nebylo nic jednoduchého, zvlášť když nám ještě vyloučili dva hráče do konce zápasu, takže jsme dohrávali na pár lidí. Ale musím říct, že kluci se semkli a myslím si, že musíme říct velký dík a klobouk dolů před výkonem těch pár hráčů, kteří to dokázali. Hráli jako tým a jako tým taky vyhráli. Pro nás jsou tři body zasloužené. Určitě jsme udělali nějaké zbytečné fauly, ale aby trenéři, kteří hráli extraligu – pan Zadina a pan Král – nepodali ostatním trenérům ruce, odešli a potom na nás čekali a řvali sprostě, to jsme si samozřejmě taky nenechali líbit. Myslím si, že prohrát se může, ale podání rukou by tam vždy mělo být, je to výraz úcty k soupeři. A tohle si myslím, že oba dva zkušení hráči, taky trenéři, absolutně nezvládli. Samozřejmě, je to hokej, je to derby, je to vyhecované, ale vždy by tam měla být možná i pokora, respekt k soupeři po zápase. A podání rukou tam musí být za každou cenu.