so 19.3.2016 | Lukáš Foff, Lukáš Štěrovský

Další nájezdy, další neúspěch... Hradec znovu podlehl Boleslavi a prohrává 1:3 v sérii

Až na první zápas jako by každý čtvrtfinálový duel Hradce Králové a Mladé Boleslavi měl podobný scénář. Východočeši vždy heroicky dotáhnou několika gólovou ztrátu, aby následně padli v prodloužení nebo samostatných nájezdech. To samé se opakovalo i v sobotu. Hradečtí prohrávali už 0:3 a posléze 3:4, jenže se dokázali do utkání vrátit a dvakrát srovnat. Klání dospělo až do samostatných nájezdů, ve kterých se jako v pátek nikdo z Mountfieldu neprosadil, což znamená jediné. Hradec se na led FORTUNA arény vrátí za stavu 1:3 na zápasy a bude muset vyhrát, jinak mu sezóna končí...

Východočeši vyrukovali do druhého čtvrtfinálového zápasu na ledě Mladé Boleslavi ve velmi podobné sestavě. Karla Plášila v obranných řadách nahradil Aleš Pavlas a Tomáš Mertl si po několika utkáních prohodil místo s Romanem Kukumbergem a vrátil se mezi Kudrnu a Šimánka.

Mountfield v první části nestíhal tempu Boleslavi

Klasika. To by nebyla série mezi Hradcem a Boleslaví, kdyby nepadla rychlá branka. Tentokrát se o ní postarali Bruslaři, konkrétně Tomáš Klimenta, jenž využil přihrávky obrovitého Tomáše Urbana, který se vrátil po dvouzápasovém distancu. Hradec se tak dostal od začátku zápasu pod tlak a Středočeši na ledě bezkonkurenčně vládli.

Hradečtí hokejisté hráli hodně nedisciplinovaně a hned čtyřikrát během úvodní třetiny se ocitli na trestné lavici. Hned první početní výhoda Mladé Boleslavi navíc znamenala navýšení vedení. Marek Trončinský se uvolnil a předložil kotouč před úplně prázdnou bránu, kde čekal Radan Lenc a ten se nemohl mýlit – 2:0.

Hrál se svižný hokej se spoustou šancí. Do první hradecké se dostal Šimánek, ale na Ritticha si nepřišel. Na druhé straně doslova pohrdli třetím gólem Musil, Hyka a Ovčačík, kteří neproměnili ani prázdnou bránu. Těsně před koncem třetiny mohl zvednout hlavy hradeckému týmu Tomáš Mertl, ale jeho střela v úniku dvou proti jednomu skončila na betonu mladoboleslavské jistoty. V první třetině se již stav neměnil.

Už to vypadalo zle… Pak přišel velký hradecký comeback!

Hradec vstoupil do druhé třetiny aktivně, ale střely míjely bránu. Navíc domácí Tomáš Urban stále neměl dost a ke dvěma asistencím přidal záhy po začátku prostředního dějství i branku. Povedenou střelou z jízdy nedal Kacetlovi šanci a rázem to bylo už 3:0 pro domácí. Jiskru naděje zažehnul stejně jako v zápase minulém Rudolf Červený, který prostřelil Ritticha mezi betony – 3:1.

Rázem byl na ledě úplně jiný Mountfield! Snížení ještě odmítl v jednatřicáté minutě Courchaine, jenž z velké blízkosti přestřelil domácí svatyni, ale Jaroslav Kudrna to vzal z lepší strany a doslova doplácal puk za brankovou čáru – 3:2. Východočeši rázem čelili oslabení, které nejen, že ubránili, ale dokonce si Frühauf vykoledoval na svou osobu faul. Když se k tomu přičetl další prohřešek Bruslařů, byla z toho přesilovka 5 na 3 na 101 sekund.

Vladimír Kýhos poslal na led tři mohutné hráče a režiséry Kudrnu s Bednářem. Trvalo to sice poměrně dlouho, ale patnáct vteřin před vypršením prvního trestu Jaroslav Bednář dokonal velký hradecký návrat do čtvrtého čtvrtfinálového utkání. Mountfield si navíc přenesl do další části zkrácenou přesilovku a třetí třetina začínala za nerozhodného stavu 3:3.

Královéhradečtí prohrávali jen devadesát vteřin

I nástup do třetí třetiny patřil domácím zeleno-bílým hokejistům. Adam Courchaine v poslední chvíli zabránil Musilovi ve skórování tím, že jej sekl přes ruku. Domácí hokejista nebyl schopen trestné střílení provést, takže místo něj šel Tomáš Hyka, který si však vylámal zuby na Kacetlovi, při kterém stálo i trochu štěstí.

V 54. minutě se z ničeho nic prosadil Dominik Pacovský, jenž využil zmatků v hradeckém obranném pásmu, které způsobil opět velice aktivní Tomáš Urban. Kdo však čekal, že Mountfield inkasovaná branka položí, šeredně se pletl. Východočeši naopak vrhli do útoku všechny zbylé síly, které měli.

A byly za to po zásluze brzy odměněni! Tomáš Mertl tak dlouho motal hlavy všem obráncům Boleslavi, až našel Petera Frühaufa, jenž oproti poslednímu zápasu o několik stupňů seřídil mířidla a trefil naprosto přesně – 4:4! Tři minuty před koncem Dej vyfasoval 4 minuty na trestné, ale žádný z Bruslařů i přes velkou šanci nedokázal skórovat. Třetí zápas v řadě tak musela rozhodnout nadstavba nad rámec 60 minut.

Hradec nevyhrál prodloužení čtvrtfinále ani napošesté

Jen co Hradec ustál zbytek oslabení po faulu Rastislava Deje, už šel do čtyř opět. Rudolf Červený vyhodil kotouč mimo hrací plochu a pak se děly věci. Polovina ŠKOENERGO arény již zvedala ruce nad hlavu, ale po obloučku Tomáše Urbana se puk zastavil o břevno. Boleslav měla obrovský tlak a Hradec jej ustál, možná ani nevěděl jak. Šance měli ještě Trončinský a Bárta, ale Mountfield odolal. Opět tak rozhodovaly samostatné nájezdy. Jediným úspěšným střelcem se stal Jakub Klepiš a na Východočechy čeká přetěžký úkol… Otočit stav 1:3 na zápasy.

František Výborný (BK Mladá Boleslav):
Mrzí mě, že jsme neudrželi vedení 3:0. Myslím si, že jsme si trochu mysleli, že nám Mountfield nedá gól. Ale on má dobré mužstvo. Bylo jasné, že tam došlo k povzbuzení ze strany trenéra a ti hráči začali hrát. Potom jsme se tam vystavili několika vyloučením. Hráči zřejmě neunesli to, že ze stavu 3:0 je to najednou jinak. Byly tam i další věci, kterých se musíme vyvarovat, nemělo by k nim docházet. Bylo to opět vyrovnané utkání. Ve čtvrtém dějství jsme k tomu možná měli o něco málo blíž, tam už to lítalo. Mysleli jsme si, že v jednom okamžiku už je to gól, dokonce jsme avizovali, aby se podívali na video. Nedopadlo to a opět tak rozhodovaly nájezdy. Nemyslím si, že je to vyloženě tím, jestli na to máte hráče nebo ne, je to loterie. Při nás to dneska stálo. Celkově si myslím, že jsme byli o chloupek lepší. Nechci říkat, že jsme si to zasloužili, to jsou jen fráze. Dnešní výhra ale neznamená něco rozhodujícího, je to 3:1 v sérii, ale mohlo to být lehce 2:2 a mohlo to být o něčem jiném. Mountfield je zkušené vynikající mužstvo a ty naše duely jsou po celou sezonu neskutečně vyrovnané.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Zápas začal asi jako pokaždé v této sérii, už je to takový kolorit, že tam vždy v první nebo maximálně ve druhé minutě padne gól. Nyní padl po naší chybě. Do zápasu jsme vstoupili velmi lehkovážně, hráli jsme špatně. Před druhou třetinou jsem měl velmi důrazný rozhovor v kabině a teprve potom jsme začali trochu hrát. Na tom našem mužstvu můžeme obdivovat to, že i za stavu 0:3 to nevzdáme a ještě se vrátíme zpátky do zápasu a jsme schopni ten zápas i vyhrát, což se nám ale teď nepovedlo. V prodloužení jsme jedno oslabení zvládli výborně, soupeře jsme do ničeho nepustili a v tom druhém to smrdělo, tam jsme přežili takovou klinickou smrt, stejně jako v pátek. Ale nakonec jsme to i tak ubránili. Co se týče nájezdů, tak bych se asi opakoval, to je vabank a nám to bohužel nevyšlo. Boleslav je v tom lepší, má na to hráče, kteří je dokáží proměnit.