pá 11.12.2015 | Lenka Jonešová

Do druhé půlky pravou nohou! Hradec porazil Vítkovice 5:2

Poslední domácí utkání před reprezentační přestávkou se hradeckým fanouškům muselo líbit! Mountfield měl dobrý vstup do zápasu, díky dvěma rychlým gólům si po dvaceti minutách odnášel dvoubrankové vedení. Ve druhé třetině sice Vítkovice dvakrát snížily, avšak Hradečtí v obou případech vybojovali svůj náskok zpět. Hosté se sice snažili, ale na Východočechy to bylo málo. V závěrečném dějství navíc předvedl hokejovou lahůdku Jaroslav Bednář, jenž uzavřel skóre na 5:2. Hradec vyhrál potřetí ve čtyřech zápasech, posunul se na čtvrtou příčku a na druhou ztrácí jediný bod!

Trenérské duo Kýhos – Martinec udělalo před pátečním utkáním s Vítkovicemi jedinou změnu v sestavě. Poprvé v letošní sezóně oblékl hradecký dres Petr Beránek, jenž ve čtvrté formaci nahradil Tomáše Troligu.

Úvodní třetina se domácím vydařila na výbornou

První minuty utkání se nesly v poklidném tempu. Postupem času však Hradečtí začali výborně napadat a za předváděnou aktivitu byli rychle odměněni. V šesté minutě vyslal Courchaine precizní pas před brankoviště, kde byl Rudolf Červený, jenž zamířil přímo do černého – 1:0. Domácí jako by po vstřeleném gólu ještě více ožili, nicméně pořádně otáčet se musel na druhé straně i Kacetl.

Aktivita Mountfieldu však pokračovala i nadále, a v osmé minutě mohli fanoušci ve FORTUNA aréně slavit podruhé v zápase. Svým druhým gólem v sezóně totiž zvýšil na dvoubrankový rozdíl Jiří Šimánek. A ten samý hráč měl blízko ke vstřelení branky i o pár minut později, jeho střela však jen orazítkovala tyč Kantorovy svatyně.

Vítkovičtí po dvou inkasovaných brankách působili zaskočeným dojmem a k většímu ohrožení Kacetlovy branky se dostávali jen zřídka. Asi největší šanci měli v získané početní výhodě, nicméně ani tu nedokázali zužitkovat. V úplném závěru měl ještě po krásné Knotkově přihrávce třetí gól na holi Šimánek, avšak Kantor jeho šanci se štěstím vyrazil.

Vítkovičtí snížili, Mountfield však našel rychlou odpověď

Jak aktivně Hradec odehrál první dvacetiminutovku, tak taky začal tu druhou. Jenže brzy poté se černé pryže ujal Vojtěch Tomi, který z velkého úhlu překonal hradeckého muže v masce, a snížil tak na rozdíl jedné branky – 2:1. Hradecký strážce svatyně si však při zákroku způsobil bolestivé zranění a v brance ho nahradil Adam Svoboda.

O něco málo později ale bylo skóre znovu o dvě branky, když z nařízeného trestného střílení zvýšil na 3:1 Rastislav Dej. V následující pasáži se hrálo v poklidném tempu a ani jeden z gólmanů si nemusel připsat důležitější zákrok. Avšak ve dvaatřicáté minutě nastala nepříliš vídaná situace. Hradečtí měli ponechanou výhodu, Šimánek hledal obránce na modré čáře, jenže jeho nahrávka zamířila přímo mezi dva beky a skončila až v opuštěné kleci. Autorem gólu byl označen Michael Vandas.

Stačilo však jen šedesát devět sekund a FORTUNA aréna byla znovu na nohou. Pilař učebnicově našel volného Briana Ihnačáka, jenž z první překonal bezmocného Kantora – 4:2. Pro hradeckého kanonýra to už byl třetí gól v posledních třech utkáních. Tempo hry v následujících minutách upadalo a hrálo se převážně ve středním pásmu.

Bednářova gólová lahůdka zlatou tečkou

Třetí dvacetiminutovka začala v klidném duchu. Hostující Kantor sice musel předvést několik, pro svůj celek, důležitých zákroků, avšak hráčům Mountfieldu se nedařilo vítkovického strážce tří tyčí překonat. Jenže vzápětí přišlo velmi vydařené střídání, kdy si Hradečtí hráli se soupeřem jako kočka s myší.

První ukázková souhra domácím sice ještě nevyšla, jenže ta další už skončila až za zády Kantora. Jaroslav Bednář předvedl své zlaté ruce v plné kráse, když dostal kotouč od Pláňka, udělal kličku a znovu rozbouřil hradecký stadion. Vítkovičtí však ani po páté obdržené brance neztráceli naději a bojovali v obranném hradeckém pásmu.

V tu chvíli se usadili před brankářem Svobodou, který se musel blýsknout důležitým zákrokem. To když se kotouč dostal ke Strapáčovi, na kterého zívala prázdná klec domácího celku. Svoboda však perfektně přečetl jeho střelu a levým betonem zastavil střelu vítkovického útočníka. Mountfield toho už svému sokovi více nedovolil, a po výhře 5:2 se posunul na čtvrté místo tabulky.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Do zápasu jsme dobře vstoupili, dali dva góly. Myslím, že vyplynuly z dobrého napadání, kdy jsme soupeře dostali pod tlak. Z chyb, které udělal, jsme dali góly, tam to bylo dobré. Ve druhé třetině byl, myslím, soupeř lepší. Začal víc napadat, začali jsme mít problémy. Můžeme děkovat gólmanům, ať Kácovi nebo Adamovi, protože ti nás v tu chvíli podrželi. Před třetí třetinou jsme si něco řekli, kluci ji pak odehráli tak, jak si to představujeme. Asi o trošku lepší jsme dneska byli, možná že i o něco šťastnější. Ondra Kacetl byl při zákroku nastřelen pukem, dostal zezadu do nohy, ale nemělo by to být nic vážného.

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel):
Utkání se mi nehodnotí lehce, vstoupili jsme do něj špatně, laxně, a hlavně jsme domácím nabídli dvě šance, dva puky, ze kterých skórovali. I když jsme se po dvou paradoxních situacích dostali do hry, tak bohužel domácí vždycky udeřili. Dneska byli jasně lepším soupeřem, jak herně, tak po stránce bojovnosti. Byli prostě lepší. Některým našim hráčům se nedá upřít snaha, ale domácím můžu jenom pogratulovat k výhře.