so 20.2.2016 | Martin Voltr

Hokej jak víno a skalp lídra extraligy! Starší dorostenci úžasně srazili Třinec

Skvělý víkend za sebou mají starší dorostenci, po jasné výhře nad Vítkovicemi ovládli i bitvu proti vedoucímu týmu extraligy z Třince! Oboustranně špičkové utkání rozhodli Hradečtí v samotném závěru, tři body jim vystřelil v čase 58:35 Patrik Mašín a výhru 5:3 potvrdil do prázdné brány čtyřbodový muž zápasu Dominik Matouš. Brankář Tomáš Vomáčka navíc chytil ve druhé třetině dvě trestná střílení. I kdyby to hradecké partě v tabulce už nepomohlo, dokázala si, že v play off může porazit kohokoli!

Lepší start hostů a rychlá odpověď domácích

Oceláři v úvodu prokazovali, že extraligu nevedou náhodou. Po pár střídáních spustili velký tlak a Hradec se jen bránil, hru dokázal zklidnit až po pěti minutách. Matějček netrefil puk před odkrytou klecí, Štohanzl následně vybojoval první přesilovku a další přišla po třinecké hře v šesti. Jenže početní výhody Mountfieldu nevyšly, stejně jako vzápětí jedna soupeři. V asi největší šanci přestřelil po konci trestu Kvasnica.

Poslední dvě minuty první části ale nabídly dva góly. A oba ve hře čtyř proti čtyřem. Jako první využil většího prostoru na ledě Tomáš Vochozka, jenž parádně vyjel od hrazení a Vomáčku prostřelil pod vyrážečkou. Jenže hradeckým mladíkům trvala odpověď pouhých 48 sekund, po ráně Pohla vznikl na straně brankoviště velký zmatek a Štěpán Matějček z téměř nulového úhlu napálil puk do prázdné klece – 1:1.

Hradec měl čtyři přesilovky, Třinec dvě trestná střílení

Několik faulů na obou stranách mělo na hru ještě větší vliv po přestávce. Přesně za minutu čelil Tomáš Vomáčka trestnému střílení Matěje Macha, skvěle ho ale vychytal betonem. A jeho spoluhráči odpověděli z přesilové hry, v níž Gasparovu střelu před brankářem Ovčařím krásně tečoval Patrik Mašín. Hradec tak otočil skóre – 2:1.

Druhá část byla hodně hektická, skvělou fazónu dál prokazoval Vomáčka. Nepřišli si na něj Kaukič ani Przybyla, Mach pak z dorážky minul úplně prázdnou bránu. Mountfield ale postupně získal převahu, málo chybělo unikajícímu Filipu Moníkovi nebo v přečíslení Štohanzlovi s Pokorným. A tak přišel trest, když před hradeckým gólmanem zůstali sami Klocek s Dominikem Molinem a druhý jmenovaný měl snadnou práci – 2:2.

Tomáš Vomáčka pak musel čelit druhému trestnému střílení během jedné třetiny, jenže pravým betonem zastavil i Kvasnicovu střelu. Velkou šanci na vedoucí gól nevyužili ani Hradečtí, když promarnili minutu a 20 sekund trvající přesilovku pěti proti třem.

Oceláři znovu vyrovnali, ale v závěru padli

Vynikající zápas ve třetí třetině okořenili i hradečtí žáci, kteří přišli hlasitě podpořit své starší kolegy řadou známých chorálů. Na rozdílový gól si ale museli počkat až do času 49:17. Hejnova přihrávka sice na Dominika Matouše neprošla, ale hradecké číslo šest pak odpálilo puk zpod hokejky nepozorného obránce přímo do branky. Jenže za čtyři minuty bylo zase srovnáno, když Vochozka našel mezi kruhy nehlídaného Michala Kvasnicu, a ten nekompromisně rozvlnil síť – 3:3.

Třetí třetina už nenabízela tolik příležitostí, jedinou přesilovku hráli hosté. Ale hradecký stadion dál sledoval úžasné nasazení obou dvou týmů. Mountfield přitom dohrával bez zraněného Fanderlika, Oceláři dokonce bez Kaukiče i Kaluse.

O rozdělení bodů se tak rozhodlo až v poslední minutě a půl. Nakonec slavili Hradečtí! Zručný obránce Muška založil přečíslení, v němž Dominik Matouš přiťukl Patriku Mašínovi, který v čase 58:35 zařídil klíčový gól. Třinec pak zákonitě zkusil power-play, jenže v té šest sekund před koncem inkasoval popáté. Střela Filipa Moníka se neuvěřitelně odrazila od obou tyčí a zůstala v brankovišti, ovšem Dominik Matouš puk obětavě dorazil za čáru jen desetinu sekundy předtím, než tam skončil sám. Skvěle – 5:3!

Jiří Slabý (Mountfield HK):
Myslím, že kdo přišel a utkání viděl, muselo mu hokejové srdíčko zaplesat. Mělo to grády, mělo to rychlost a nasazení, všechno, co má dorostenecký hokej mít. Podle mě to byla úplná špička staršího dorostu. Takové vítězství jsme opravdu potřebovali, protože v nadstavbě se nám tolik nedařilo, měli jsme střídavé výsledky. Každá výhra nad tak výborným mančaftem nám trochu posílí sebevědomí. Za vyzdvihnutí stojí Tomáš Vomáčka, který chytil dva nájezdy, ale dřela a bojovala celá parta. Pochopitelně tam byly nějaké chybičky, ale víme o nich. Na videu se na ně podíváme a do play off se je budeme snažit odstranit. Mám ze zápasu velice dobrý pocit.

Vlastimil Wojnar (HC Oceláři Třinec):
Myslím, že výsledek byl ovlivněný našimi fauly a nedisciplinovaností. V průběhu zápasu se nám ještě zranili další dva útočníci, a to mělo vliv na další průběh hry. Přesto jsme dvakrát dokázali vyrovnat. Rozhodl ale nešťastný gól necelé dvě minuty před koncem a potom jsme dostali do prázdné. Byl to určitě kvalitní zápas, akorát se musíme vyvarovat faulů a posbírat zbytek kluků, které máme. Je nás před play off strašně málo, potřebujeme se dát dohromady.