út 24.11.2015 | Lukáš Štěrovský | (Foto: HC Kometa Brno)

Hradci srazily vaz nepovedené vstupy do třetin. Brnu podlehl vysoko 1:5

Dohrávka devatenáctého kola určitě nedopadla pro Mountfield podle jeho představ. Kometa se dokázala prosadit těsně po začátku každé periody, duel se navíc nevydařil Ondřeji Kacetlovi, který inkasoval čtyři branky z pěti střel Brna a ve čtyřiadvacáté minutě přenechal své místo v brankovišti Adamu Svobodovi. Jediný zásah do černého na straně Východočechů si připsal Roman Kukumberg, jenž v posledních duelech chytil solidní střeleckou fazónu.

Na brněnský led nenastoupil kvůli zranění Jaroslav Kudrna, jehož pozici v elitním útoku zaujal Brian Ihnačák. Ve čtvrté řadě tak vznikl prostor pro Ondřeje Koptu, v obranných řadách se zase objevil Zdeněk Čáp. Duel na jihu Moravy byl čtyřstým extraligovým zápasem pro Karla Pilaře.

Hradec Brno přestřílel, přesto první část prohrál

Hosté zažili hodně nepovedený vstup do utkání, podobně jako proti Mladé Boleslavi rychle inkasovali. Nahození Petra Štindla od modré čáry totiž k překvapení všech skončilo až v síti. Pro brněnského beka se navíc jednalo o první gól sezóny. Vzápětí z mezikruží pálil nepřesně Burian, jenže v čase 3:46 proměnil přečíslení dvou na jednoho Vojtěch Němec. Hradečtí tak prohrávali už o dvě branky.

V první větší příležitosti Východočechů se zjevil Červený, který těsně před Čiliakem tečoval přihrávku Courchaina. Nepovedený začátek zápasu zvýraznil Ondřej Kacetl podražením Hanzlíka, oslabení ale Hradec přežil bez inkasování. Sám naopak po jeho skončení začínal stupňovat tlak. Až ve třinácté minutě si Kacetl připsal první zákrok. Na druhé straně pálil nebezpečně z voleje Vydarený.

Gólu se však stále zlepšující se Mountfield dočkal až minutu a půl před koncem periody. Na mezikruží dostal přesnou přihrávku od Jaroslava Bednáře Roman Kukumberg, který svojí čtvrtou brankou v pátém zápase snížil na 1:2. Hradec mohl dvojnásob litovat nepovedeného začátku, neboť po zbytek třetiny byl lepším celkem a svého soupeře přestřílel poměrem 14:3.

Kometa z šesti střel přidala další dva góly

Ani vstup do druhé části si Hradečtí za rámeček nemohli dát. Po dvou minutách a dvaceti vteřinách se totiž prosadil Jakub Koreis, který lehce tečoval nahození od modré čáry. O necelé dvě minuty navíc vypálil přesně z pravého kruhu Leoš Čermák. Kometě se podařilo čtvrtým gólem z pěti střeleckých pokusů vyhnat z hostující branky Ondřeje Kacetla, namísto něhož nastoupil Adam Svoboda.

Domácí ale ani tak ze své snahy neubrali. Brněnský rodák ve východočeské kleci si připsal jeden zákrok, Raškova střela z levého kruhu vzápětí skončila dokonce na břevnu. Ihned poté zívala na Buriana prakticky prázdná brána, ten ale mohutným nápřahem poslal dorážku mimo tři tyče. Hradec se postupně oklepal z nástupu Komety do prostřední periody, v zajímavé příležitosti se ocitl Rudolf Červený, který před Čiliakem tečoval těsně mimo.

Hodně vidět byl střelec zatím jediného hradeckého gólu Roman Kukumberg. Ten v přesilovce nejprve po vzoru Červeného tečoval puk těsně mimo Čiliakovu klec, o chvíli později mířil nad. Ihnačák se dokázal dostat až před strážce brněnského brankoviště, ale skákavý puk nedokázal zkrotit a zakončit. Mountfield Kometu víceméně přehrával, na skóre se ale nic nezměnilo.

I začátek poslední části nabídl branku domácích

Hradec nedokázal zpacifikovat své síly ani na prahu poslední třetiny, fanoušci Komety se totiž opět mohli radovat z gólu jejich oblíbenců. Už po pětačtyřiceti vteřinách si Adama Svobodu ve vlastním oslabení položil Leoš Čermák, jenž posléze zavěsil. Brněnský kapitán tak zvýšil na 5:1 ve prospěch Komety. Ve skrumáži o chvíli později po nahození Rašky mohl z dorážky zakončit Mrázek, hradecký gólman byl ale tentokrát ve střehu.

Hradec si i za takto nepříznivého stavu dokázal vypracovat šance, byly však spíš ojedinělé a pro Čiliaka ne až tak nebezpečné. Důkazem toho budiž střela Deje, která zamířila nad domácí klec. Alespoň teoretická šance na úspěch vznikla Východočechům po faulu Mrázka na Červeného, za který si brněnský hráč vykoledoval celkem čtyři minuty na trestné lavici. Jenže nadcházející přestupky Hradce situaci pozměnily do krátkého oslabení hostů.

Ještě ve hře čtyři na čtyři nebezpečně zakončoval po přečíslení dvou na jednoho Káňa, Svoboda však na jeho střelu vyzrál a následné zadovka domácího forvarda skončila jen na mantinelu za svatyní hostí. Zbytek utkání už se dohrál bez výraznějších akcí na obou stranách. Hradec tak druhou letošní výhru proti Brnu nepřidal a v tabulce se z pátého místa směrem nahoru neposunul.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno):
Souhlasím s trenérem hostí, že Hradec si prohrát nezasloužil. Souhlasím také s tím, že gólem na 2:1 se dostali do zápasu a začátkem druhé třetiny nám dělali problémy, ale my jsme naštěstí dali branky a zvedli diváky. To nám hodně pomohlo. Do poslední třetiny jsme šli s tím, abychom v oslabení neinkasovali a naštěstí se nám povedl krásný gól v podání Leoše Čermáka. Tím jsme, myslím si, utkání rozsekli. Chtěl bych mužstvu poděkovat, výborně nám zachytal Čiliak. Hradci patří za utkání respekt.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
V této sezóně už jsme odehráli horší zápasy, než byl ten dnešní. Velmi rychle jsme byli gólově pozadu, ale přesto jsme byli v zápase, hlavně po tom, co jsme snížili na 1:2. Vždycky když jsme se posunuli do situace, kdy jsme mohli s utkáním něco udělat, nám to tam zase spadlo. Hlavně nám chybělo to, co jsme většinu sezóny měli, a to gól, který nás v takových zápasech držel. To nám dneska chybělo, a proto to dopadlo, jak to dopadlo.