čt 18.3.2010 | Lukáš Souček

Hradci tentokrát domácí prostředí nepomohlo, do finále jde Ústí

Hradečtí hokejisté v šestém semifinálovém utkání nedokázali celou sérii zdramatizovat a nakonec podlehli Slovanu 1:5. Ústečtí šli do vedení hned v první minutě zápasu. Zlomový bod utkání přišel ve 27. minutě, kdy hosté vstřelili dvě slepené branky a rázem se tak dostali do třígólového vedení. Jediný hradecký střelecký úspěch zaznamenal dvě minuty před druhou sirénou Jaroslav Roubík, když snižoval na 1:4. Ve třetím dějství se hokejový zázrak nekonal. Vítěz základní části si vysoké vedení pohlídal, přidal další branku a stal se druhým finalistou. Hradečtí se za svůj výkon přesto stydět nemusí. Zejména ve dvou předešlých domácích duelech dali jasně najevo, že se hokej v Hradci Králové hrát umí. A ocenili to i fanoušci při závěrečné děkovačce po skončení utkání.

Na první branku se v šestém semifinálovém utkání dlouho čekat nemuselo. Hned po 44 vteřinách hry Ústečtí Lvi otevřeli skóre zápasu. Střelu Marka Hovorky Tomáš Vošvrda vyrazil betonem přímo na hokejku dojíždějícího Marka Heinische, který s doklepnutím kotouče za brankovou čáru neměl problém. V osmé minutě se do první vážnější šance dostali hráči Hradce. Konkrétně to byl Jaroslav Roubík, který mohl nadvakrát protlačit puk za brankovou čáru, ale Zdeněk Orct mu v tom zabránil. Této akci předcházeli dva ústecké fauly, po kterých Hradec hrál dvě minuty dlouhou přesilovou hru pět na tři. Obrovskou šanci na vyrovnání ovšem domácí celek nevyužil. Zhruba o tři minuty později hrál v početní výhodě Slovan. Hned po vhazování v útočném pásmu se trojice hostujících útočníků nahrnula do předbrankového prostoru a dotlačila kotouč do hradecké klece. Červené světlo za brankou se sice rozsvítilo, ale hlavní rozhodčí Lacina bez jakýchkoliv pochybností rozpažil a branku neuznal.

Druhá třetina už byla na gólové momenty mnohem bohatší. Ještě než se začalo za brankami svítit červeně, spálil ve 23. minutě slibnou šanci Patrik Moskal. Hradecký útočník při střele bez přípravy totiž zlomil hůl. V čase 26:10 ovšem Ústečtí přečíslili hradeckou obranu a Milan Mikulík perfektním blafákem do bekhendu zvýšil náskok svého týmu na rozdíl dvou branek. O 48 vteřin později se hosté radovali ze třetí branky. Na konci krásné akce celého útoku stál znovu Martin Heinisch a svým druhým gólem v utkání dodal svým spoluhráčům klid na hokejky. Ve 29. minutě to byl znovu Patrik Moskal, kdo mohl překonat Zdeňka Orcta, ale ani tentokrát se to hradeckému útočníkovi nepodařilo. V čase 34:12 si našel David Pazourek dobrou střeleckou pozici, dostal se ke kotouči, ale Vošvrda proti němu vytáhl skvělý zákrok vyrážečkou. O tři minuty později už ale vyšel ze souboje vítězně David Pazourek, který tečoval střelu Jana Alinče a zvýšil tak už na 4:0. V závěru druhého dějství se první branky dočkali i Hradečtí. Jaroslav Roubík vybruslil z rohu kluziště a trefil mezeru mezi betony Zdeňka Orcta.

Do třetí třetiny šli hráči Slovanu s dostatečným náskokem, Hradec už mohl jen překvapit. Hned ve druhé minutě třetí třetiny mohli hosté přidat pátou branku. Martin Šagát se dostal do samostatného nájezdu při vlastním oslabení, ale Tomáš Vošvrda ho vychytal. Domácí celek ještě nic nezabalil, stále se snažil s výsledkem něco udělat, ale ani domácí prostředí tentokrát hradeckým hráčům nepomohlo. Fanoušci sice podporovali svůj tým do poslední chvíle, ale Ústečtí už si tříbrankové vedení vzít nenechali. Třetí dvacetiminutovku odehráli poctivě zezadu a s každou uplynulou minutou byli blíže k finále. V čase 51:17 došlo ke střídání brankářů na hradecké straně. Místo Tomáše Vošvrdy v brankovišti zaujal Filip Luňák, který se tak s fanoušky rozloučil z místa, kde většinu sezony při zápasech strávil. V 55. minutě navíc vedení Lvů navýšil David Pazourek, který společně s Janem Alinčem zakončil přečíslení dva na jednoho. Posledních pět minut zápasu už se jen dohrávalo, přesto si je oba tábory fanoušků doslova užívaly svými chorály. V Hradci Králové sezona končí, Ústí postupuje do finále, kde se utká s Chomutovem. Vítěz této série si zahraje baráž o extraligu.

Jiří Mička (HC VCES Hradec Králové):
V první minutě jsme nepokryli dorážku a rychle jsme inkasovali. Potom jsme sice měli přesilovku 5 na 3, ale v ní jsme vystřelili jednou na bránu a takhle se gól dát nedá. Co se týče celé série, Ústí má úplně jiný kádr než my a dvě vítězství nad takovým soupeřem se cení. Vypadli jsme, ale na kluky jsme hrdí, protože toho měli plné zuby. Dnes to nezabalili ani za stavu 1:5 a dohráli to se ctí. Nedá se hovořit o zklamání, že jsme nepostoupili do finále, Ústí postupuje zaslouženě. Jsem rád, že lidé ocenili celou sezónu a klukům poděkovali. Myslím, že to byla dobrá sezóna a uvidíme, jak to v Hradci bude s hokejem dál.

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi):
Bylo velice důležité, že jsme hned v první minutě dali gól. Pomohlo to hlavně naší psychice, naopak soupeře to trochu srazilo. Když jsme ve druhé třetině odskočili na 4:0, už jsem věřil, že je rozhodnuto. Naše obranná hra byla podstatně lepší než v minulém zápase, ale zbytečná vyloučení by se nám mohla ve finále vymstít. Sérii jsem zhruba takto očekával. Doma jsme ji parádně rozheráli, ale zápasy v Hradci nám nevyšly. Potom jsme se naštěstí dali do kupy a dotáhli jsme to do vítězného konce.