pá 18.3.2016 | Klára Petrásková

Hradec nájezdovou loterii nezvládl. Boleslav vyhrála a ujala se vedení v sérii

Napínavý souboj! Přesně tato slova charakterizují páteční třetí čtvrtfinále. Mountfield v něm po dvou třetinách prohrával 1:2, pár minut před koncem třetí třetiny ale poslal zápas do prodloužení Rudolf Červený. V něm měli několik slibných šancí oba soupeři, branka ale nepadla. V nájezdech se pak jediným úspěšným střelcem ukázal Richard Jarůšek, který vystřelil Mladé Boleslavi druhý bod.

Jedinou změnou v hradeckém týmu bylo nucené vynechání Karla Pilaře ze sestavy – hradecký bek totiž po zákroku na Pavla Musila dostal třízápasovou stopku. V obraně ho nahradil Jiří Vašíček, který nastoupil do prvního utkání po návratu z marodky.

Sváteční střelec Dietz zařídil Hradci vedení

Jak už je v sérii mezi Hradcem a Boleslaví zvykem, i páteční duel začal, podobně jako dva předchozí, rychlou brankou. Tentokrát k ní Mountfield potřeboval přesně sedmdesát šest vteřin. Na poprvé se Stanislavu Dietzovi přihrávku od Ihnačáka trefit nepodařilo, druhým pokusem ale hradecký obránce trefil plachtící kotouč tak přesně, že zaplul až za Rittichova záda – 0:1.

Srovnat stav utkání chtěl Hruška, jenž si vyjel zpoza brány, dobře postaveného Kacetla se mu ale překvapit nepodařilo. Na druhé straně to byl Čáp, kdo se pokoušel změnit skóre na světelné tabuli. S jeho nepříjemným pukem od modré si ale domácí gólman poradil. V dobré šanci se ocitl Pabiška, když si jeho střelu málem za záda vlastního brankáře srazili hostující hráči.

V druhé polovině první dvacetiminutovky se Hradec prezentoval velmi dobře organizovanou hrou, úspěšně napadal boleslavské rozehrávky a svému soupeři moc často nedovolil přechod středního pásma. Výsledkem východočeské hry byla v závěru třetiny teč Kudrny, domácí maskovaný muž ale kotouč vyrazil a změnu stavu před úvodní sirénou nepřipustil.

Mladá Boleslav dokázala dvěma trefami otočit

Tři minuty a šestadvacet sekund uběhlo z prostřední části a ve ŠKOENERGO aréně bylo vyrovnáno. Musil našel pěknou zadovkou zpoza brány Tomáše Hyku, jenž svižnou střelou z první nedal Kacetlovi šanci – 1:1. Na druhé straně nadělalo Rittichovi problémy Pláňkovo nahození z dálky, boleslavský brankář si s ním ale nakonec poradit dokázal.

Hradci byla v průběhu druhé periody nabídnuta série přesilovek, mezi nimi dokonce i dlouhá početní výhoda pěti proti třem – ani ona ale ovoce nepřinesla. Nejblíže ke vstřelení branky měl Frühauf, projektil jím vyslaný však pouze rozezvučel brankovou konstrukci. Napodobit Dietzovo zakončení z první třetiny se snažil Pabiška, skákavý kotouč se mu ale po vzoru hradeckého obránce do brány uklidit nepodařilo.

Do přečíslení dvou na jednoho se dostali Látal a Hyka, tato situace ale větším ohrožením Kacetla neskončila. To však neplatilo o dalším přečíslení. Martin Látal si vyměnil puk s Musilem a po zpětné přihrávce zasunul kotouč do úplně prázdné hradecké klece. Branku musel posvětit videorozhodčí, nicméně o její platnosti nemohlo být větších pochyb – 2:1. V závěrečném oslabení Hradečtí málem inkasovali znovu, po střele Klepiše ale puk tentokrát skončil pouze na horní síťce.

Hradec dokázal vyrovnat a poslal zápas do prodloužení

Do poslední části vstoupili domácí v početní výhodě, gól z ní ale vykouzlit nedokázali. Po jejím skončení pálil těsně mimo Trončinský, tečovat před Kacetlem se zase snažil Látal. Na druhém konci kluziště to byl Červený, kdo se zblízka chtěl usměrnit černou pryž mezi tři tyče, následnou ránu Pláňka Rittich pokryl lapačkou.

Třetí dvacetiminutovka se nesla převážně v duchu bojovného hokeje, pohledných akcí si diváci moc neužili. Na jedné straně stála Boleslav, která se usilovně snažila ubránit těsné vedení, na druhé to byli zase Východočeši neúnavně bojující o vyrovnání. Nepřesnost ve středočeské rozehrávce mohl využít Ihnačák, ke smůle Hradeckých ale svou šanci v druhou hradeckou branku nepřetavil.

Mountfield to ale nakonec mrzet nemuselo. Po úspěšně odehraném oslabení totiž přišla sedmapadesátá minuta a s ní tolik kýžená vyrovnávací trefa. Po ose Pláněk – Ihnačák puk doputoval k Rudolfu Červenému, jenž osamocen na pravé straně brankoviště měl dostatek prostoru ke zpracování kotouče a překonání v tu chvíli již vyšachovaného Ritticha – 2:2.

Prodloužení nerozhodlo, zápas dospěl až do nájezdů

Začátek nastavených dvaceti minut byl hlavně v režii hostujících hráčů, kteří si vypracovali několik více než solidních šancí. Kukumbergův forhendový blafák ale pokryl Rittich. Mladoboleslavskému gólmanovi následně dokonce pomohla i tyč, to když Bednář napřáhl v mezikruží a po vystřelení mohl jenom litovat, že nemířil o pár centimetrů více doprava.

Růžky poté vystrčili i domácí, Klepiš ale nedokázal využít nechtěnou Kacetlovu nahrávku. Mezi betony hradeckého brankáře neúspěšně mířil Robar, Klimentovi v zakončení zase chybělo štěstí. Středočeský forvard měl totiž možnost dorážet do odkryté klece, na poslední chvíli mu v tom však zabránila hradecká „hůl poslední záchrany“. O šance v prodloužení tedy nebylo nouze, ani jedna se však neujala a rozhodnout tak musely nájezdy.

V nich se jediným úspěšným střelcem stal Richard Jarůšek, který na Kacetla vyzrál rychle provedeným bekhendovým blafákem. Hradec tak první zápas ve ŠKOENERGO aréně do vítězného konce nedotáhl a ve čtvrtfinálové sérii aktuálně prohrává 1:2. Možnost vyrovnat zápasový stav mají však Východočeši již v sobotu, kdy je na programu čtvrté kolo první fáze play off.

František Výborný (BK Mladá Boleslav):
Zápas začal stejně jako ty ostatní dva, padl v něm rychlý gól, takže v tom jsme se trochu vystřídali. Pro nás to nebylo moc příjemné, protože ten gól byl poněkud nešťastný, v první fázi tam byla laxnost našich obránců. Dokázali jsme si vytvořit tlak, dali jsme na 2:1, ale nemyslím si, že jsme třetí třetinu chtěli jen bránit. Museli jsme více bránit proti přesilovkám, které Mountfield měl. Pořád jsme si za tím šli. V závěru třetí třetiny jsme udělali taktickou chybu, ze které jsme dostali gól. Tam byla přihrávka na obránce, ten se neunáhlil, natáhl to, my jsme padli do střely a pak nás tam vybagrovali do prázdné, hradecký hráč tam zakončoval až na červené. To si myslím, že byla velká chyba pětky, která tam byla. Prvních deset minut prodloužení měl Hradec šance, i tyč. Druhých deset minut jsme měli tři nebo čtyři tutovky my – Robar, Jarůšek, Klimenta přestřelil prázdnou bránu. To tak ale někdy je, nervy pracují, únava už taky hraje svou roli. Nájezdy pak už jsou opravdu vabank a byli jsme v nich šťastnější my. Samozřejmě, kdyby to bylo kdykoli v sezóně, tak si řeknete dobrý bod. Tady má ten bod trochu jinou váhu.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Myslím si, že jsme dobře vstoupili do utkání, dali jsme šťastný gól. Pak přišla chvíle, kdy měla Boleslav tlak, který jsme ubránili. První třetina byla z naší strany odehraná dobře. Do té druhé jsme ale nevstoupili vůbec dobře. Přestali jsme hrát, dohrávat hráče, to už se nám stalo doma. To byla hlavní příčina toho, že jsme neuspěli ve dvojnásobné přesilovce. Jak říká to pořekadlo – když nedáte gól v přesilovce 5 na 3, tak si nezasloužíte vyhrát. Byla to dlouhá přesilovka a my jsme ji nesehráli dobře a i potom jsme měli dvě nebo tři přesilovky, ve kterých jsme ten zápas mohli překlopit na svou stranu. Na konci té třetiny jsme udělali chybu, kdy byla buly v útočném pásmu a my jsme z toho dostali gól. Ve třetí třetině naše mužstvo ukázalo charakter a šlo si pro vyrovnání, které si myslím, že jsme si zasloužili. Prvních deset minut prodloužení jsme měli několik vyložených šancí a pak se to celé obrátilo a druhých deset minut mohla rozhodnout Boleslav. Myslím si, že třicet vteřin před koncem tam Káca (Ondřej Kacetl) chytil jasný gól. Pak už šel zápas do nájezdů a to už je vabank. V mančaftu máme střelce, kteří by měli ty góly dávat. Myslím si, že Rittich chytá dobře. Brian Ihnačák ho tam měl hotového a uteklo mu to, což už se jednou v sezóně stalo.