st 15.11.2017 | Klára Petrásková

Hradec nedal Beranům šanci. Domů je vyprovodil bůrem

Tomuhle se říká návrat po reprezentační pauze jako hrom. Hradečtí se po dlouhých 24 dnech představili na domácím kluzišti a svým fanouškům předvedli parádní jízdu. Do zlínské sítě nasázeli postupně pět branek, prezentovali se pozornou obranou a v součtu těchto dvou komponentů slavili jasnou výhru 5:1! Lví podíl měl na triumfu kromě pěti střelců také brankář Patrik Rybár, jenž až na jediný pochytal všechny zlínské pokusy.

Do prvního duelu po reprezentační přestávce nastoupili Hradečtí v lehce obměněné sestavě než do minulého zápasu na Spartě. V útoku se místo Richarda Jarůška objevil Patrik Miškář, do obrany se po zranění vrátil René Vydarený a mimo sestavu zůstal Zdeněk Čáp. Kromě těchto výměn došlo také k obměnění obranných dvojic a útočných trojic.

Jediná branka padla ve východočeské přesilovce

Delší herní přestávka se v úvodu chtě nechtě projevila, oběma mužstvům totiž trvalo několik minut, než se vrátily do zápasového tempa. Jakmile se však hráči trochu oťukali, začaly přicházet také střelecké příležitosti. Jednu takovou nevyužil zlínský Šťastný, jemuž po chybné hradecké rozehrávce přeskočil puk hokejku dřív, než stihl vystřelit.

Na druhé straně nejprve neprocpal do klece žabičku zpoza brány Látal a poté se Hradci naskytla možnost přesilové hry. V té neproměnili své velké šance Červený s Koukalem, Východočechy to ale nakonec mrzet nemuselo. První pokus Romana Kukumberga se sice odrazil od Köhlera zpátky k hradecké šestnáctce, pohotová Kukumbergova dorážka už ale skončila až ve zlínské síti – 1:0.

Netrvalo dlouho a Hradec mohl vést větším rozdílem. Nejprve totiž Dragounův pokus ve vlastním oslabení vyrazil Kašík do sítě, bekhendový blafák na bránu se osamoceně řítícího Látala zase zlínský gólman pokryl u levé tyčky. Bez práce ale nezůstal ani Rybár. V závěru periody na něj totiž Berani vyslali slušnou salvu ran, sérií nelehkých zákroků ale domácí brankář udržel všechny puky před brankovou čárou.

Hradecká aktivita byla po zásluze odměněna dvěma góly

V prostřední třetině se nestihli hokejisté ani pořádně ohřát a Lvi vedli už 2:0. Jaroslav Bednář předvedl krásnou individuální akci, kdy projel celým pásmem, vyhnal Kašíka z brány, obkroužil ji a poslal kotouč směrem do modrého půlkruhu. Tam šikovně dojel Lukáš Vopelka, od jehož nastavené hole se kotouč odrazil do moravské sítě.

Hradeckým narostla křídla a bylo jich plné útočné pásmo. Filip Pavlík posílal zpoza brány touš do ohně a k úspěšné dorážce příliš nechybělo, vzápětí následovala další akce. Dragoun vypálil od modré čáry, přičemž na hraně brankoviště tečoval letící puk Köhler. Bohužel pro Hradec ale těsně mimo tyč.

Východočeši však neustávali ve své aktivitě a zasloužené ovoce přišlo v přesilové hře. Oskars Cibulskis načal akci na hraně brankové čáry, postupně si položil na led všechny soupeře a z mezikruží parádně zavěsil – 3:0. A přestože práci měli v závěrečných minutách oba gólmani, do druhé sirény se už nic významného nestalo.

Rybár přišel o pátou nulu 89 vteřin před sirénou

Stejně jako v předchozí části, také v té třetí se domácí celek prezentoval rychlým gólovým nástupem. A ten se tentokrát nesl ve znamení dvou premiér. První gól v sezóně totiž z nelehké pozice mezi kruhy vstřelil Radovan Pavlík, asistoval mu něj také Patrik Miškář. A pro něj zase šlo o první bod letošního extraligového ročníku – 4:0.

Na Hradci byla vidět herní pohoda a jeho jízda pokračovala nadále. Nabídnuté trestné střílení sice Martin Látal ještě nevyužil, rychlonohý útočník ovšem záhy rozvlnil síť při hře pět na pět. Trefil se z podobného místa jako o několik minut dříve Pavlík – 5:0.

Jak čas plynul, bylo čím dál tím jasnější, kdo bude vítězem středečního duelu. Zlín ale ani za takřka rozhodnutého stavu nesložil zbraně a 89 vteřin před třetí sirénou obral Rybára o čisté konto. Antonín Honejsek totiž číhal připraven na brankovišti a dorazil za čáru puk, který východočeskému brankáři proklouzl mezi betony. Na hradecké výhře už ovšem ani tato trefa nic nezměnila a po tříbodovém triumfu 5:1 poskočil Mountfield na 3. místo extraligové tabulky.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
Jsme rádi, že jsme po reprezentační přestávce vykročili vítězně. První třetina z naší strany nebyla dobrá, Zlín hrál výborně, měl pohyb a byl hodně aktivní. Tam nás podržel brankář. Důležité bylo, že jsme tuhle pasáž zvládli a vedli 1:0. Pak jsme výkon zvedli a myslím, že za druhou a třetí třetinu jsme si vítězství zasloužili. Škoda že jsme neudrželi nulu pro Patrika Rybára, Zlín hrál až do konce a chtěl aspoň ten jeden gól dát. Musím klukům poděkovat za vítězství.

Robert Svoboda (Aukro Berani Zlín):
Utkání se nám vůbec nepovedlo. Snad si můžeme vzít to dobré z první třetiny, kdy jsme sice dostali gól v oslabení, ale ke konci jsme si vytvořili nějaké příležitosti a ta hra nebyla úplně špatná. Potom jsme ale vypadli z role. Druhý gól jsme inkasovali po nedůslednosti na brankovišti a pak jsme si dovolili spoustu hrubých chyb, které domácí potrestali a zaslouženě vyhráli.