út 22.3.2016 | Lukáš Štěrovský

Hradec si zajistil pokračování série! S pomocí Bednářova hattricku zdolal Boleslav

Nervy jako ze železa ukázali v pátém čtvrtfinále hradečtí hokejisté. Za stavu, kdy by prohra znamenala pro Mountfield konec sezóny, odehrála Kýhosova družina jistou partii. Boleslav odolávala jen první třetinu, na jejímž konci otevřel skóre přesnou ranou Dietz. K němu se do tabulky střelců na hradecké straně zapsal už pouze Jaroslav Bednář, který je svým hattrickem výrazně podepsán pod snížením série. Ta se za stavu 3:2 pro Boleslav vrátí na středočeský led ve čtvrtek.

Pátý čtvrtfinálový duel přinesl několik změn v sestavě Mountfieldu. Jaroslav Bednář si prohodil místo s Antonínem Honejskem. Dohromady se také dala loňská úspěšná trojka Kudrna – Mertl – Šimánek, které připadl status první pětky.

Zahajovací třetinu rozhodla skvostná sólo akce Dietze

První minuty životně důležitého klání – bráno pohledem domácích – nabídly po jedné menší šanci na obou stranách, se kterými ale brankáři neměli moc práce. Té Kacetlovi nepřibylo ani při první přesilovce zápasu, kterou sudí přiřkli Boleslavi. Ta toho však moc nepředvedla, do zajímavější situace se až ve hře pět na pět dostal Bárta, jenže jeho střela, kdyby ji Kacetl nechytil, by pro postavení útočícího hráče v brankovišti stejně nemohla být označena jako gólová.

Skoro tutovku ale vzápětí měli na svých holích domácí, když Rastislav Dej v přečíslení dvou na jednoho předložil kotouč Kukumbergovi, jenž však nezakončil ideálně a Rittich si mohl připsat úspěšný zákrok. Pár minut nato se k puku dostal Bednář, který si z levého kruhu najel až před gólmana Středočechů, rychlou ranou zápěstím ale trefil jen Ritticha, jenž puk vyrazil nad branku.

Domácí byli lepším celkem, což dokázali hned několika zajímavými akcemi. Jenže ani průnik Čápa ani dělovka Dietze po buly se jako gólové neujaly. Což platilo i o Kudrnově bekhendovém pokusu a Dejově pecce z levého kruhu. A tak si v první hradecké přesilovce vzal puk Stanislav Dietz, prokličkoval se až na útočnou modrou, odkud vyslal na Ritticha nechytatelný projektil – 1:0! Hradečtí šli do kabin s dobrým pocitem.

Domácí se nemohli prosadit, nakonec vstřelili překvapivý gól

Branka zapůsobila jako voda na mlýn východočeských hokejistů. Ti do druhé třetiny doslova vlétli. Brzy po jejím začátku Bednář z těžkého úhlu nahazoval na Honejska, který promáchl, kotouč prolétl jen několik čísel od tyče svatyně hostí. Na druhé straně se do přečíslení dostali Hyka s Musilem, jenže jeho zakončení skončilo jen na mrštném Kacetlově betonu.

Hrál se rychlý hokej nahoru dolů, v další akci trefil Klimenta pouze domácího beka. Krásnou kombinaci předvedla trojice Bednář – Ihnačák – Červený. Zakončení posledně jmenovaného ale mířilo jen do Ritticha. V podobně situace se ocitl i Vantuch, jenž přihrávku Miškáře poslal zcela mimo branku.

Následující minuty patřily hradeckému hokejistovi s číslem dvacet šest. Ten sice nejprve nedokázal po samostatné akci prostrčit puk na Rudolfa Červeného a neprosadil se ani v nabídnuté přesilové hře, kdy kulminoval tlak Hradce. Jaroslav Bednář se až při hře v plném počtu na obou stranách zapsal jako střelec nenápadnou „žabkou“ od mantinelu, která proklouzla Rittichovi pod výstroji až za brankovou čáru – 2:0. Zbytek periody rozkouskovala ještě tři vyloučení.

Bednářův hattrick zajistil Mountfieldu pokračování série

Dvoubrankový náskok ale Hradci nevydržel dlouho: konkrétně tři minuty a padesát sedm vteřin ze třetí třetiny. Právě v tomto čase totiž zakončil svoji akci po převzetí přihrávky na útočné modré a přesném zakončení samostatného úniku Radan Lenc. Následovala delší pasáž bez přerušení, ve které se hrálo hlavně ve středním pásmu a která pro domácí skončila tím nejlepším možným způsobem.

Do úniku se totiž dostal Rudolf Červený, který ukázkovou přihrávkou vybídl ke skórování Jaroslava Bednáře. Ten ale gólem na 3:1 ani zdaleka neřekl poslední slovo. O minutu a šestnáct vteřin později totiž skóre dostálo další změny, když se opět prosadil Jaroslav Bednář, jenž tak zkompletoval hattrick. Tentokrát zužitkoval precizní přihrávku Červeného zpoza branky a pro domácí už to vypadalo dobře – 4:1.

Po střetu Vantucha s Urbanem a následném faulu Vašíčka byli Hradečtí pouze ve třech hráčích na ledě, což Boleslav po krátké chvilce zužitkovala. Rychlou sekvenci přihrávek zakončil efektní i efektivní střelou Jakub Klepiš – 2:4. Hosté poté vyvíjeli na Kacetlovu klec mohutný tlak, ten však odolal. Boleslav to zkusila se šesti bruslaři v poli, jenže marně. Hradečtí si výhrou zajistili prodloužení série, která se opět přestěhovala na středočeský led.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Obě mužstva si asi dávala pozor, aby to nedopadlo jako v předchozích zápasech, kdy padl gól v první minutě. Postupem času jsme si v první třetině vytvořili šance, ale dali jsme v podstatě náhodný gól. Druhou začal soupeř daleko lépe, u nás je normální, že vždycky zaspíme a ještě jsme v kabině. Můžeme být rádi, že Boleslav z brejků nevyrovnala, s tím musíme ještě něco vymyslet. Rozhodující bylo, že jsme se dostali do trháku. Kdyby to v závěru byla penalta a proměnili ji, bůhví jak by zápas ještě skončil. Můžeme být rádi. Bojovali jsme o to, aby série neskončila, teď se těšíme do Boleslavi.

František Výborný (BK Mladá Boleslav):
Zápas začal z obou stran trochu opatrněji, bylo to oťukávání, jako kdyby se hrálo první utkání. Nikdo nechtěl udělat chybu. Mountfield se dostal do vedení tvrdou ranou, ale je pravda, že gólman by to měl chytit. Druhý gól byl pohotový od Jardy Bednáře, stav 2:0 nalil domácím krev do žil. Podařilo se nám dát kontaktní gól, ale v začínajícím tlaku udělal Voráček chybu a zase nás potrestal Bedýnka. Domácím dneska hodně pomohl. V závěru nevím, jestli měla být penalta, těžko říct. Zdálo se mi, že náš hráč jel sám. Kdybychom ji dali, ještě bychom závěr zkomplikovali. Ale je to 3:2 a za dva dny nás čeká další zápas.