so 2.1.2010 | Vladimír Pašek, Lukáš Souček

Hradec v Olomouci neuspěl a odvezl si vysokou porážku

Vstup do nového kalendářního roku hradeckým hokejistům v Olomouci nevyšel. V souboji třetího a čtvrtého celku tabulky byli domácí jasně lepším týmem a zaslouženě zvítězili v poměru 7:1. Jedinou branku hradeckého týmu zaznamenal na konci první třetiny Patrik Fořt, když snižoval dvougólový náskok soupeře. Domácím se ale ještě do přestávky podařilo skórovat, v dalších dvou třetinách přidali po dvou gólech a mohli se tak radovat z tříbodového vítězství. Bodovat v těžkém duelu se tak Východočechům nepovedlo a hned ve středu je čeká další těžké střetnutí. Na hradecký led totiž přijede lídr první ligy Ústí nad Labem.

Rozjezd zápasu byl z olomoucké strany poněkud vlažnější, rychleji bruslili hosté, ovšem Mora začala tempo záhy vyrovnávat. Poté se podařilo první formaci Mory dostat soupeře pod tlak a donutila hostujícího brankáře k zákroku po střele od modré. Po vystřídání už další ránu od modré Jágr neudržel, vyrazil puk před sebe, kde se ho zmocnil nikým nehlídaný Richard Brančík a v pohodě vstřelil ve 4.minutě nad ležícího královehradeckého gólmana úvodní gól zápasu – 1:0. Olomoučtí po brance ožili a jejich soupeř i přes nespornou snahu měl velmi málo prostoru ke kombinaci, více se toho dělo před Jágrem. To trvalo až do 10.minuty, kdy se po Vyrůbalíkově krosčeku naskytla možnost Hradci zahrát si přesilovku. Jenže Energetici své dvě minuty strávili jen marným dobýváním olomouckého pásma. Ve 13.minutě si zahrála přesilovku Mora, vyloučen byl Spudil za napadení Davídka. V přesilovce přišla jednak velká šance Brančíka, který promarnil samostatný nájezd a pak také vysoká hůl Šejnohy, která poslala hosty na 56 vteřin do tří. I přes kombinační souhru se konala jen jediná šance domácích a tu prováhal dlouhým rozhodováním Černý. Úspěch přišel až v 17. minutě, po ose Kucharczyk – Čuřík doputoval kotouč až k rozjetému Martinu Davídkovi, ten se po levém křídle přes beka natlačil až před Jágra a s buldočí vervou doslova procpal puk mezi betony hostujícího gólmana -2:0. V posledních dvou minutách pak nastala gólová přestřelka. Hosté záhy odpověděli na olomoucké navýšení, po přihrávce Kadlece dal svou premiérovou branku po návratu z havířovské štace Patrik Fořt – 2:1. Jenže po minutě hradecká obrana opět zapomněla na olomouckého kapitána a Richard Brančík dostal možnost reparátu svého samostatného nájezdu. Tentokráte se střelou počkal a našel mezírku mezi Jágrovými betony – 3:1.

Druhá třetina začínala přesilovkou hostí, už ve 22.minutě musel pykat za napadení Selingr. Domácí však dovolili hostům střílet jen z uctivé vzdálenosti a navíc dobře čistili výhled Žigárdymu. Nadále se hrál hokej ve vysokém tempu, plný velmi důrazných osobních soubojů. 28:minuta přinesla početní výhodu Olomouci, po hákování Šejnohy však zahrozili Energetici. Volráb vystihl Ondruškův pas a řítil se sám na Žigárdyho. Bohužel pro své barvy v rozhodujícím okamžiku nechal kotouč za sebou a místo nájezdu musel jen nuceně střílet z větší vzdálenosti. Mora si však rozhodující kombinace nechala až proti plnému počtu soupeřových hráčů. Nejprve musel Jágr čelit Kucharczykově šanci, v 30.minutě už hradecký gólman další lavinu Mory neustál. Odražený kotouč zpracoval Matouš Venkrbec a poslal ho přes klečícího gólmana do horního růžku východočeské svatyně – 4:1. Tlak Mory dále ještě vzrůstal a hosté se často ocitali v drtivých kleštích, ze kterých vedla cesta ven jen za cenu icingu. Ve 35.minutě přeci jen náročný styl domácích začal ztrácet na intenzitě, hosté se dostávali stále častěji před Žigárdyho. Když už to vypadalo, že i olomoucký gólman bude muset odpracovat svůj díl dřiny, přišel faul Morkese, který opět poslal hosty do čtyř. Domácí se však opět prosadili až po přesilovce. Černý našel přesnou diagonálou čepel hole Martina Davídka a tomu už jen stačilo podržet ji správně nastavenou – 5:1. Následovaly obrovské protesty královehradecké lavičky a vše skončilo věcí zřídka vídanou. Do konce utkání byl vyloučen Jiří Mička, kouč hostujícího mužstva.

Velkou porci práce měl naservírovanou na začátek poslední třetiny Žigárdy. Olomoucký gólman musel použít v úvodních minutách snad všechny součást své výstroje včetně masky, aby dokázal čelit kombinacím a střelám Východočechů. Až ve 47.minutě se domácí dostali z pásma a do útoku, to ovšem jen díky otevřeným vrátkům v hradecké defenzivě. Bordowski sice svůj nájezd nezakončil, ovšem ukázal, kudy povede cesta k úspěchu. O dvě minuty později se tak otevřelo další okénko v defenzívě hostí. Spudil marně stíhal Radima Kucharczyka, který svůj nájezd zakončil mezi betony Jágra – 6:1. Poté nastalo vylučovací intermezzo po konfliktu u střídaček, hostující Kadlec dostal dvě minuty, domácí Selingr pět plus osobní trest do konce utkání. Hrálo se 4 na 4 a deset minut před koncem promarnil Jan Hruška samostatný nájezd, když poslal puk nad horní tyč Žigárdyho brány. Následnou tříminutovou přesilovku hosté odehráli zcela mimo pásmo nebezpečí. V 56.minutě hořelo před hradeckou bránou znova. Kucharczyk nabídl nájezd Mikšanovi, ten svůj bekhend do blafáku poslal mimo Jágrovy tyče. Dvě minuty před poslední sirénou odešel na trestnou za držení hostující Nedbal a domácí se mohli se zápasem rozloučit velmi pohlednou přesilovkou, ve které snad čtyřikrát visela branka na vlásku. Padla však opět až proti pěti 14 vteřin před koncem. Skóre zápasu uzavřel Lubomír Korhoň – 7:1.