út 16.9.2014 | Jan Vavřina

Hradec vedl v Liberci jen minutu, prohrál 1:2 a poprvé v sezóně padl

Na severu republiky se Mountfield dostal ve 22. minutě do vedení zásluhou krásné akce Knotka s Červeným, gólová radost trvala ale jen něco málo přes minutu. Bartek totiž využil přesilovou hru a srovnal stav zápasu. Na další gól čekala Tipsport arena až do 54. minuty, v níž rozhodl o tom, že body zůstanou pod Ještědem, Šimek. Hradec tak poprvé v sezóně nestačil na svého soupeře a poznal hořkost porážky. Šance na reputaci přijde už v pátek...

Opatrný začátek branku nepřinesl

Nepříliš záživná první třetina začala dvojím přečíslením Hradeckých. Po minutě hry ujížděli na jediného obránce Valcourt s Dejem, chvíli po nich také Knotek s Beránkem. Obě akce skončily střelou prvního hráče, nebezpečnější byla ta v podání Knotka. Ten zamířil z levého kruhu do bližší tyče.

Hradec byl v úvodu utkání aktivnější, v jeho obranném pásmu se odehrálo jen pár střídání. Navíc držel více kotouč na holi a mohl vymýšlet útočné akce. Těch ale příliš nepřišlo. Za výjimku lze považovat závar první lajny z osmé minuty – zkoušeli to golfem Vašíček, po něm také Šimánek. Ránu hradeckého kapitána Lašák neudržel, dorážející Kudrna však puk za jeho záda dopravit nedokázal.

V nepříliš přerušované první periodě měli největší gólovou příležitost domácí. To když Knotkův pas skrze obranné pásmo zachytil Vampola, z mezikruží mířil pod horní tyč, ale přestřelil. O změnu skóre se pokusil ještě Bartek z ostrého úhlu z otočky, Kantora ale nenachytal.

O poznání živější druhá část nabídla dvě branky

Na branku se v utkání týmů z opačných konců tabulky čekalo do 22. minuty. V té třetí hradecká formace díky aktivnímu forčekingu získala kotouč a Knotek najížděl spolu s Červeným na jediného hráče. Hradecký centr naznačil střelu, položil si obránce, potáhl puk a nabídl Rudolfu Červenému pas, který snad nešel neproměnit – 0:1.

Vedení vydrželo Východočechům ale jen 62 vteřin. Přesně po takové době se prosadil, v první přesilovce zápasu, Martin Bartek. Slovenský útočník si najel v útočném pásmu do pravého kruhu a odtud našel mezírku nad Kantorovým levým ramenem – 1:1. Po brance Liberce následovala zvýšená aktivita Mountfieldu, tu však přibrzdilo několik vyloučení.

Především v přesilovkách si dokázali Tygři vypracovat šance, ve hře pět na pět ale brankáři příliš práce neměli. V jedné z početních výhod si mezi kruhy zpracoval hbitě kotouč rukou Filippi, branku ale přestřelil. Pokračovala hra nahoru-dolů, která přinesla šanci ex-libereckému Kudrnovi. Toho vychytal betonem Lašák.

Hradec zatlačil soupeře až v závěru

Také v závěrečné dvacetiminutovce si domácí vypracovávali šance především v početních výhodách. Důkazem budiž Střela Bakoše z úhlu, která skončila na tyči. Severočeši se postupně osmělovali a přebírali roli aktivnějšího celku, u Lašáka se hrálo jen sporadicky. Slušnou příležitost měl také Filippi, jehož střelu nedokázal Kantor udržet v lapačce. Kotouč však skončil vedle brány.

V 51. minutě mohl rozhodnout střelou golfem, po čistě vyhraném buly Mertla, Kudrna. Jeho rána ale mezi tři tyče nezamířila. Ani následný tlak, ve kterém nastřelil Pláněk další tyčku, nedokázalo hradecké mužstvo přetavit v branku. A tak se osmělili Liberečtí. Vampola našel zpoza brány Radima Šimka, jenž prostřelil Kantora na přední tyč – 2:1.

Hradec se s průběžným skóre nechtěl smířit, a tak vrhnul všechny síly do útoku. Výsledkem byla jen další tyč, tentokrát horní, po střele Beránka z pravé strany. Závěrečné desítky vteřin, v nichž zkusil Hradec hru bez brankáře, vedly sice k trvalému tlaku, nikoliv však k brance. Východočeši tak poprvé v ročníku poznali hořkost porážky, Liberec se naopak raduje z prvních bodů.

Pavel Hynek (Bílí Tygři Liberec):
Vydřeli jsme tři body, které byly podpořeny výborným výkonem brankáře Lašáka. První třetinu byl Hradec lepší, hned v prvních minutách nám dvakrát ujel do přečíslení dvou na jednoho. Měl tam těžkou střelu z mezikruží a první třetinu nás prakticky nepustil do většího tlaku. Hradec je výborně organizované mužstvo s propracovanou defenzivou a s tou jsme se nemohli vypořádat. Zvedli jsme se ve druhé třetině, kde jsme si vynutili tlak a fauly. Důležité bylo, že jsme rychle odpověděli na obdržený gól. V závěru jsme měli štěstí, zvonilo tam břevno.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Největší rozdíl byl v tom, že liberecký tým byl trochu hladovější. Myslím tím situace jeden na jednoho, souboje, dojíždění. Volné puky většinou dojížděli domácí, my byli za nimi. Celkově náš týmový výstup nebyl takový, jaký bychom potřebovali k výhře. Neměli jsme potřebný konstantní výstup všech čtyř pětek. Liberec vyhrál tím pádem zaslouženě.