st 21.10.2009 | Lukáš Souček

Hradec veze z Olomouce bod, o vítězi rozhodly až nájezdy

Hradečtí hokejisté odjížděli ve středu k velmi těžkému utkání na led současně třetího celku tabulky Olomouce. Tento zápas dvanáctého kola první ligy byl dle očekávání hodně vyrovnaný. Olomouc po dvou třetinách sice vedla 3:1, ale dvoubrankové vedení neudržela. Na začátku třetího dějství se totiž o kontaktní branku postaral Jaroslav Roubík. V 53. minutě hosté zapomněli na Richarda Rapáče a čerstvá hradecká posila se hned ve svém prvním utkání mohla radovat z gólu, který znamenal vyrovnání na 3:3. A protože v základní hrací době ani v prodloužení už branka nepadla, přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich padla jediná branka z hole domácího Ministra. Druhý bod tak získala Olomouc. Hradci se v letošní sezóně tato disciplína příliš nedaří, přesto Východočeši odjíždějí domů spokojeni. Bod z olomouckého ledu je velkým úspěchem.

Zápas rozhodně nezačal ve vlažném tempu, obě mužstva jakoby chtěla poukázat na svou předchozí vítěznou šňůru. Nenudili se tak oba gólmani, jak Luňák, tak i Žigárdy museli řešit především závary v brankovišti. V 6.minutě pak přišel fantastický moment. Úplně poslepu zády k mantinelu našel Čuřík rozjetého Michala Nedbálka, který po přejetí modré bez přípravy vypálil a nedal Luňákovi svou umístěnou střelou pod víko žádnou šanci 1:0. Pak si obě mužstva vyzkoušela víceméně neúspěšné přesilovky, v nichž toho příliš mnoho k vidění nebylo. Po skončení té olomoucké ale využili domácí svého rozestavení v pásmu hostí a ve 12.minutě opět výstavně skóroval Petr Haluza 2:0.

Hra nabrala na obrovském tempu. Hradec otevřel hru, začal se více věnovat útoku a na Žigárdyho létaly velmi jedovaté střely. Mora ovšem dokázala hrozit z rychlých brejků, velmi blízko k brance bylo v 15. minutě, kdy Kucharczykův blafák, který přišel po dokonalé rozborce hradecké defenzivy, vyrazil Luňák špičkou brusle. Třetina se dohrála v nastaveném tempu, ovšem bez výraznějších šancí. Jednu z těch menších měl v samotném závěru hostující Budínský, dík nedůrazné střele z otočky ale Žigárdyho příliš nevyděsil.

Prostřední dějství na rozdíl os prvního vlažně začalo. Oba týmy zřetelně zpomalily a dlouhé minuty nešla ani na jednu bránu zaznamenání hodná střela. Ta přišla až ve 25.minutě, po mohutném nápřahu ji na připraveného Luňáka vyslal Černý. Následně se pokusil Žigárdyho ohrozit na druhé straně Křetínský, do dráhy jeho pumelice si ale včas stoupnul Lhotský. To stačilo, aby hra nabrala na obrátkách. Další minuty patřily hostím, nebezpečný výpad z křídla předvedl Koudelka, po něm se dral kupředu ještě Budínský. Mora odpovídala sporadicky a za zmínku stál jen jedovatý projektil Brančíka. V polovině zápasu si velmi těžkou minutu prožila první olomoucká formace, dostala se pod tlak a hosté Kadlecem a Křetínským ohrožovali Žigárdyho. Vzrůstající tlak Hradce ale faulem vysokou holí zastavil Rapáč. Mora si tak mohla oddechnout v přesilovce, přesně tak totiž její neúspěšná početní výhoda vypadala.

Ve 34.minutě najížděli 4 na 2 domácí, Čuřík však hned v zárodku zhatil slibnou příležitost nepřesnou přihrávkou. O dvě minuty později mohli na Východě Čech vzývat Aleše Křetínského. Ten totiž dobruslil Černého v samostatném nájezdu a odebral mu kotouč, když už Luňák ležel oklamán blafákem. Nedáš-dostaneš, toto hokejové úsloví se potvrdilo v 37.minutě. Nejprve Žigárdy vytáhnul fantastický zákrok proti královehradecké střele, ovšem kotouč se odrazil vzhůru a ze vzduchu jej za záda olomouckého gólmana baseballovým úderem dostal Jan Hruška 2:1. Reklamace vysoké hole nebyla hlavním sudím vyslyšena a tak se Energetici dostali do kontaktu. Olomoucká odpověď přišla po dvou minutách. Před Luňákem zůstal nepokrytý Tomáš Zbořil, který doklepl pod jeho betony vyražený kotouč 3:1.

Poslední třetina začala sice olomouckým náporem, jenže v čase 43:00 zamotali Energetici hlavu olomoucké defenzívě, po Roubíkově střele vznikla velmi nepřehledná situace v brankovišti, nakonec puk od holí Floriana a Kadlece doputoval zpět k Jaroslavu Roubíkovi, ten zametl kotouč pod Žigárdyho 3:2. Hra se pak dostala do strhujícího tempa. Hosté se tlačili dopředu, Mora však nechtěla jen bránit. Přicházely velké okamžiky i šance na obou stranách. Ve 49.minutě si na Seidla u mantinelu počkal Vyrůbalík, jeho atak však byl vyhodnocen jako faul, úder na hlavu, a olomoucký bek inkasoval dvě plus deset minut osobního trestu. Hosté však i přes viditelnou snahu finální pas a střelu v přesilovce nevymysleli.

Pak se hra přesunula do středního pásma, na seknutí Kadlece zareagoval Korhoň oplácením, hlavní sudí postřehnul až odvetu. A tak v 53.minutě při signalizované početní výhodě pro Hradec zapomenuli olomoučtí beci na Richarda Rapáče, který proměnil s obrovským přehledem nájezd, do kterého ho vyslal Hendrich 3:3. Mora si vzala oddechový čas a po poradě se pustila do útočení. V cestě stála ale precizní hradecká defenzíva a neustálá hrozba brejků. Do třetí sirény však rozhodnutí nepřišlo.

Úvod prodloužení patřil hostům, kteří si vytvářeli i náznaky šancí, v polovině nastaveného času se zase párkrát zajiskřilo před Luňákem. Rozhodnutí však nepřišlo a tak se musela na led vydat rolba, aby upravila pás plochy pro samostatné nájezdy. V nich byl jediným úspěšným exekutorem Milan Ministr, který vystřelil pro Olomouc bonusový bod.