so 12.9.2009 | Lukáš Souček, Michal Luňák

Hradec z Chomutova body nepřivezl

V prvním mistrovském utkání letošní sezóny zajížděli hradečtí hokejisté do Chomutova. Severočeši mají v letošní sezóně ty nejvyšší ambice a jejich cílem je postup mezi elitu českého hokeje. Východočeši tak neměli začátek soutěže jednoduchý, přesto svého soupeře zdatně potrápili. Po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. O vyrovnávací branu Hradce se zasloužil Lukáš Filip. Na začátku třetí třetiny Hradec snižoval zásluhou Jaromíra Floriana na 3:2. To ale na body nestačilo. Domácí totiž v 58. minutě své vedení pojistili další brankou a nakonec tak zvítězili v poměru 4:2.

Premiérové utkání letošního ročníku první ligy začalo v hodně svižném tempu. Hned v úvodu mohl poslat domácí do vedené Pavlas, ale netrefil branku Filipa Luňáka. Prvním vyloučeným Východočechem v letošní sezóně se stal Jiří Hendrich a na ledě se v této početní výhodě domácích bylo na co koukat. Nejprve vystihl rozehrávku Severočechů hradecký kapitán Jaroslav Roubík, ale své sólo na Hanuljaka neproměnil. Na druhé straně se poprvé měnilo skóre. Aleš Pazdera nedokázal vyhodit kotouč a následně nepokryl Radka Dudu, a ten svým prvním gólem za Chomutov poslal své spoluhráče do vedení 1:0. Chomutov byl při chuti a Luňák se měl v brance hostů co ohánět. Pokusy Dudy a Tauše však zachytil a dal tak svým spoluhráčům možnost vyrovnat stav utkání tak se také stalo. V jedenácté minutě se za záda Hanuljaka dostal pokus Lukáše Filipa 1:1. Brance předcházela vynikající práce Martina Koudelky, který doslova zboural obranu domácích a Jan Hruška volný kotouč přihrál na modré čáre postavenému Lukáši Filipovi. Zbytek první třetiny byl nejopatrnější částí zápasu. Hradec zahrozil pokusy Pánka a Jana Hrušky, za domácí odpověděl zejména Petr Domin. Brankáři však již neinkasovali a do kabin se tak šlo za stavu 1:1.

Druhou třetinu odstartoval opět hradecký kapitán Roubík. Ten hrál v Chomutově vynikající utkání, ale Hanuljak mu nedopřál gólovou radost. Na konci 26. minuty přišlo nedorozumění mezí Milanem Karlíčkem a Patrikem Moskalem. Po něm vznikla v hradeckém brankovišti skrumáž a najedou se rozsvítilo červené světlo. Hlavní rozhodčí ukázal na branku a jako střelce označil Petra Míku 2:1. Marné byly protesty hradeckých hráčů, Chomutov vedl. Možná po vlivem křivdy začala druhá branka pasáž hry, na kterou by Hradec asi nejraději zapomněl. Jednak se domácí dostali hned po brance do několika šancí a hlavně, Hradec nevyužil 111 sekund přesilové hry 5 na 3. Tu sice hrál dobře. Kapitán Roubík trefil horní tyčku branky Hanuljaka, ale branka z toho nepadla a naopak se rozsvítilo červené světlo za Luňákem. To první útočné komando domácích zamklo Hradec v jeho obranné třetině, Radek Duda našel mezi kruhy číhajícího Milana Krafta a ten bleskovou střelou nedal hradeckému brankáři žádnou šanci 3:1. Závěr druhé třetiny byl ve znamení nervozity hostů. Trenér Mička dokonce vyfasoval za své protesty (oprávněné) dvouminutový trest, ale na stavu utkání se již nic nezměnilo.

Kdo čekal, že třetí třetinu již zkušený Chomutov dohraje, byl na omylu a to dosti zásadním. Hradec do třetí třetiny vlétl jako uragán a hned to přineslo ovoce. Třetí formace připravila kontaktní branku pro svého centra. Zkušený Jiří Kadlec si na modré čáre povodil bránícího útočníka, posunul kotouč na Jana Kubištu, ten našel před brankou Jaromíra Floriana a ten zametl kotouč za Hanuljaka 3:2. Hned v zápětí vyjel od mantinelu Jaroslav Roubík a řítil se na Hanuljaka. Akci však přerušil hvizd hlavního rozhodčího, který vyloučil Milana Karlíčka za zbytečné oplácení po čistém hitu domácího hráče. Hradec se však ubránil neplodné přesilovce domácích a opět se hnal do útoku a opět to byl kapitán Roubík. Ten se dostal k odraženému kotouči, ale nedokázal z nadějné pozice trefit odkrytou branku. Na omluvu hradeckému hráči slouží fakt, že byl tísněn domácím obráncem. V 54. minutě se do šance dostal Jaromír Florian. Hanuljak neudržel nahození Lukáše Filipa, ale hradecký útočník nedokázal procpat kotouč do branky Chomutova. Hradec ve třetí třetině jasně vládl dění na ledové ploše, ale vyrovnávací branku nevstřelil. Naopak opět udeřilo na druhé straně. Radek Duda jel v brejku 2 na 1 s Milanem Kraftem. Snad všichni na stadionu již čekali přihrávku, ale Radek Duda zvolil jiné řešení. Potáhl si kotouč k brankové čáře a překvapil Filipa Luňáka, který se již pomalu přesouval zmenčovat střelecký úhel Milana Krafta 4:2. Tato povedená akce posily Severočechů napsala tečku za utkáním první kola. Chomutov se radoval ze zisku tří bodů, Hradec může hřát fakt, že odjížděl s pocitem dobře odvedené práce.