ne 4.3.2018 | Lukáš Foff

Hradec zvítězil v derby 3:1 a do play off půjde s výhrou v zádech!

Mountfield Hradec Králové v posledním 52. kole zdolal v napínavém derby Pardubice 3:1 a na play off se naladil vítězně. Dynamo šlo sice do vedení zásluhou Tomáše Rolinka, ale o chvíli později srovnal navrátilec do sestavy Radek Smoleňák. O další dvě branky, které překlopily výhru na stranu Královéhradeckých, se postarala čtvrtá formace. Dvacáté čtvrté derby tedy skončilo 3:1 pro Hradec Králové.

Do posledního zápasu sezóny se vrátil Radek Smoleňák, který nejprve laboroval s ramenem a poté s virózou. Do brány se poprvé v derby postavil Jaroslav Pavelka a absentoval také kapitán Jaroslav Bednář. Jeho céčko převzal Petr Koukal.

Vyrovnanou první třetinu přetavily v gól oba týmy

Od začátku vypjatého zápasu bylo jasné, že se v rukavičkách rozhodně hrát nebude. První vyloučení přišlo hned ve 4. minutě, když Petr Čáslava zahrál v souboji u mantinelu vysokou holí. Přesilovku však Hradec sehrál bídně, takže k výraznému ohrožení Ondřeje Kacetla v bráně Dynama nedošlo. První branky se dočkali domácí v čase 7:08, Marek Trončinský vypálil od modré čáry a Tomáš Rolinek skvělou tečí nedal Pavelkovi nejmenší šanci – 1:0.

Hradec byl po gólu chvíli zmražen, ale Rostislav Marosz podrazil protihráče a dostal Mountfield zase do hry. Tomu sice přesilovka opět příliš nevyšla, avšak jistota na puku se jednoznačně zvětšila. Hradec se dostal do hry, velkou šanci měl Roman Kukumberg, který ale trefil do výstroje Kacetla. Na druhé straně se pro změnu neujala rána Tomáše Svobody, která mířila hodně nad bránu.

V čase 14:23 ale bylo všechno jinak, protože Radek Smoleňák zády k bráně plácl z brankoviště bekhendem do puku a ten zapadl za překvapeného Ondřeje Kacetla. Od té doby byl Hradec lepší, ale Petr Koukal nenašel místečko nad ramenem pardubického brankáře. Jaroslav Pavelka musel také předvést kvalitní zákrok, a to v minutě 19. proti střele Petra Čáslavy. Puk sice vyrazil jen před sebe, ale pomohla mu hradecká obrana.

Lvi zvládli druhou třetinu náramně a odskočili

Zkraje druhé dvacetiminutovky byl příliš vehementní při dojíždění gólmana Tomáš Zigo a dostal dvě minuty za sekání. První oslabení v zápase však Mountfield HK hrál dobře, až na šanci Wisharta, na kterého zívala poloprázdná brána. Poté přišel faul Vydareného, takže 12 sekund hrály Pardubice přesilovku 5 na 3. Nevyužily ale ani dvojnásobnou a ani tu klasickou variantu.

Ve 27. minutě se po nečekaném odrazu od mantinelu zjevil úplně sám před bránou Rudolf Červený, který neprocedil puk mezi rukou a tělem. Ve 29. minutě se už ale Hradec radoval, protože Lukáš Vopelka vyjel před Kacetla a zasunul puk mezi jeho betony – 1:2. O necelé tři minuty později bylo ještě veseleji, neboť Radovan Pavlík nahodil puk směr brána a Tomáš Zigo jej ztečoval mimo dosah pardubického gólmana – 1:3. Hradecká čtvrtá lajna se tak postarala o druhý gól ve druhé třetině.

Atmosféra houstla a lehkých potyček přibývalo. Hned dvě dvojičky v krátkém časovém sledu zamířily na trestnou lavici. Ve 35. minutě nechala pardubická obrana Petra Koukala jet samotného na bránu od červené čáry, ale alternující kapitán svojí střelou o kousek minul prostor nad ramenem Kacetla. V posledních sekundách druhé periody byl ještě obrovský závar před bránou Jaroslava Pavelky, ale ten společně s obětavou obranou udržel svojí bránu nedotčenou.

Mountfield si konec zkušeně pohlídal a nedopustil drama

Na začátku třetí části mohl Hradec definitivně rozhodnout. Marek Trončinský upadl a Smoleňák s Červeným ujížděli do brejku. První jmenovaný nejprve netrefil bránu a další střela od dojíždějícího hráče zamířila do tyče. To však bylo na dlouhé chvíle poslední nebezpečí před některou z branek. Hradec se soustředil na obranu a bez okolků vyhazoval puky ven ze své třetiny.

V polovině třetí třetiny se Pardubice přece jenom dostaly k velkému tlaku, který vyústil ve faul Jana Bergera. Následnou přesilovou hru Dynamo opět nedokázalo potrestat a čas se mu velmi rychle krátil. Mountfield pokračoval ve své vysoce účelné hře a k vidění tak třeba byly tři zakázaná uvolnění v řadě.

Na konci zápasu Pardubice odvolaly Ondřeje Kacetla z brány a zkusily to v šesti lidech. Nacvičený signál jim navíc málem vyšel, ale René Vydarený na poslední chvíli zablokoval střelu, která mířila do odkryté brány. Po posledním hvizdu tak v Tipsport areně byla cítit velmi napjatá atmosféra, která však záhy propukla v radost obou mužstev. Hradečtí oslavovali vítězství v derby a Pardubice to, že díky výsledkům na ostatních stadionech uhájily šestou pozici a postoupily taktéž rovnou do čtvrtfinále.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice):
Vynikající atmosféra, derby se vším všudy. Do zápasu jsme vstoupili velice aktivně a dali první gól, ale co nás v první třetině zbrzdilo kromě vyrovnávací branky, byla dvě naše vyloučení. Možná zpomalila naše tempo, protože se do hry nedostali všichni hráči. Ve druhé třetině Hradec odskočil, tam si myslím, že jsme nebyli tak hladoví. V přemíře snahy jsme chtěli zápas zvrátit na svou stranu, ale neměli jsme potřebné štěstí, ke kterému musíte něčím dojít. My jsme tam neblokovali střely, prohrávali jsme buly, což jsou detaily, které vás můžou nakopnout. Ani hra bez brankáře už nevedla k tomu, abychom s výsledkem něco udělali.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
I když jsme do zápasu šli s jistotou druhého místa, měl pro nás důvod. Po pauze jsme nezačali dobře a bylo to poslední utkání před play off, samozřejmě jsme taky chtěli dorovnat vzájemnou bilanci derby. Domácím vyšel start líp, byli víc na puku, a to vyústilo v jejich vedení. Nám se povedlo do konce první třetiny vyrovnat a ve druhé jsme odskočili dvěma góly. Myslím, že tam už se náš výkon začal zvedat a díky vedení jsme hráli mnohem klidněji a líp na puku. Měli jsme ještě dvě tutové šance, kdy jsme byli sami před gólmanem, a třetí v úvodním střídání třetí třetiny. Pak už jsme se utkání snažili dohrát a dotáhnout do konce. Chtěl bych hráčům poděkovat za výkon, je to pro nás důležité vítězství.