st 3.1.2018 | Petr Šatalík | Foto: Jan Pidrman / Piráti Chomutov

Hradečtí ztratili dobře rozehrané utkání v Chomutově. V prodloužení padli 2:3

První extraligový souboj se v novém roce Východočechům nevydařil. Na ledě Pirátů vedli v čase 43:35 o dva góly a zdálo se, že směřují za vítězstvím, jenže závěr duelu jim hrubě nevyšel. Chomutov zvládl během deseti minut srovnat skóre a v prodloužení pak 3 sekundy před koncem rozhodl o tom, že ze zápasu vytěžil o bod víc než hradečtí hokejisté.

Oproti poslednímu extraligovému klání s Olomoucí udělal trenér Václav Sýkora tři změny v sestavě. Kvůli absenci Patrika Rybára zaujal místo mezi třemi tyčemi Jaroslav Pavelka, kterému kryl záda Daniel Dvořák, jenž tak poprvé oblékl dres A týmu. Ze zdravotních důvodů chyběl i Rudolf Červený, prostor nezbyl ani pro Jana Bergera. Jejich pozice v útoku přebrali Tomáš Zigo a Lukáš Vopelka.

Úvodní dějství gól nenabídlo

Duel mezi Hradcem a Chomutovem začal v opatrnějším rytmu. První větší šanci si vypracoval Koblasa, který se snažil překonat gólmana Lvů ranou z bezprostřední blízkosti, ale brankář Východočechů jeho pokus vyrazil. Mountfield odpověděl svou akcí, Bednář si zleva sjel na osu hřiště, jenže střelou na zadní tyč minul, pročež se skóre neměnilo.

Krátce poté se Smoleňák šikovně vytočil zpoza klece a rychlým pokusem se snažil překvapit Lukeše, který byl ale na svém místě a puk zastavil. Hradečtí drželi v úvodní dvacetiminutovce kotouč častěji než jejich protivník, jenže do větších šancí se nedostávali, stejně jako jejich soupeř. Na šance hluchou část utkání ukončila ostrá rána, kterou od pravého mantinelu vyslal Zámorský, strážce svatyně Pirátů jeho střelu zastavil betonem.

Pavelka pak musel vystrčit své rameno a vyrazit nebezpečný pokus od modré, jenž na něj vyslal Slovák. Severočeši byli v závěru prvního dějství aktivnějším mužstvem, ale gól se jim vsítit nepodařilo. Když Lukeš lapil střelu z větší vzdálenosti, kterou z otočky vypálil Smoleňák, skončila první třetina bezbrankovou remízou.

Hradec šel v polovině utkání do vedení

Hned na začátku druhé dvacetiminutovky výrazně zahrozili hráči Mountfieldu, když Bednář šikovně vypálil a rozezněl brankovou konstrukci za Lukešem. Následně gólmana Chomutova prověřil tvrdou ranou od modré Pláněk, ale brankář Pirátů skryl jeho pokus v náruči. Pavelka v úvodu periody příliš práce neměl, nejvíce ho vystrašila rána od obranné modré Severočechů, kterou však mezi betony nakonec udržel.

Při hře ve čtyřech pak Lvi v čase 27:49 otevřeli skóre duelu. Bednář přihrávkou z levého rohu našel před bránou volného Romana Kukumberga, který forhendovou kličkou položil Lukeše na led a následně zamířil přesně pod horní tyč. Na druhé straně se snažil ostrou ranou odpovědět Knot, ačkoliv měl jeho pokus od modré velmi slušnou razanci, scházela mu potřebná přesnost.

Gólman Lvů tak musel zasahovat až po tvrdé střele Dietze z mezikruží, kterou vyrazil do rohu hrací plochy. Od modré to poté přízemní ranou zkoušel Flemming, ale Pavelka měl betony k ledu pevně přitisknuté. Do velké příležitosti si pak z druhé vlny najel Vydarený, jenže jeho zakončení z mezikruží nemířilo mezi tři tyče. Protiútokem na druhou stranu se hned poté prezentoval Vondrka, brankář Hradce však držel čisté konto i nadále, díky čemuž šel Mountfield do další třetiny s nejtěsnějším možným vedením.

Piráti dokázali v závěru srovnat krok

Na začátku třetího dějství se do obrovské šance dostal Koukal, který pláchl bekům Chomutova a sám najížděl na Lukeše, kterého však střelou na lapačku nepřekonal a s dorážkou neuspěl ani Smoleňák. Hradečtí zdvojnásobili své vedení po další akci. Cingel udržel kotouč za bránou proti přesile soupeřů, posunul ho doleva na Bednáře, jenž prodloužil ke Graňákovi. Ten podél modré přihrál touš Filipu Pavlíkovi, a obránce Mountfieldu z vrcholu pravého kruhu poprvé skóroval v dresu Lvů.

Dvougólový náskok si ale Východočeši užili jen 36 sekund. Flemming si u pravého hrazení na modré čáře rozmyslel střelu a přihrál do mezikruží na Martina Šťovíčka, jenž ranou mezi betony připravil Pavelku o čisté konto. Hradci se snažil vedení o dvě branky vrátit Cingel, jenže jeho přízemní střelu Lukeš betonem vykopl. Následně se před brankáře Lvů natlačil Poletín, ale bekhendovým pokusem z bezprostřední blízkosti gólmana Mountfieldu nepřekonal.

Rychlou akcí se pak prezentoval Šimánek, jenže v závěru svého úniku se sám vyhnal ze střeleckého úhlu a mířil jen do boční sítě. A Chomutov trestal. V početní výhodě sehráli pěknou akci Vondrka, Huml a zakončující Petr Koblasa, jenž z bezprostřední blízkosti pohodlně dopravil puk do poloprázdné svatyně Mountfieldu a v čase 52:47 srovnal na 2:2. V závěru třetí třetiny mohl rozhodnout Graňák, který tvrdě pálil z mezikruží, ale Lukeš jeho pokus vyrazil, a utkání tak dospělo do prodloužení.

Chomutov získal bod navíc 3 vteřiny před koncem prodloužení

Prodloužení bylo zpočátku opatrné, ani jeden z brankářů si dlouho nesáhl na puk. Köhler po delší době prověřil Lukeše, ale ten s jeho zakončením neměl potíže. Na druhé straně přihrál Koblasa do parádní příležitosti Vondrkovi, který však ranou z levého kruhu Pavelku nepřekonal. V další šanci už ale Michal Vondrka uspěl, když z bezprostřední blízkosti plácl do touše, Pavelka vyrazil puk vysoko nad sebe a ten nakonec dopadl za brankovou čáru 3 vteřiny před koncem prodloužení. Lvi tak pátou výhru v řadě nad Severočechy nepřidali.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov):
Věděli jsme, že přijede silné mužstvo, protože Hradec má kvalitní tým. Chyběli nám nějací hráči, takže jsme věděli, že to nebude lehké. Chtěli jsme hodně bránit, čekat ve středním pásmu a chodit do rychlých protiútoků. Docela se to dařilo, ale ve druhé třetině dal soupeř na 1:0 a pak to bylo složitější. Když jsme ve třetí třetině dostali na 2:0, zariskovali jsme, protože jsme začali hodně forčekovat. Nakonec se nám povedlo utkání srovnat, prodloužení už je o štěstí. Hráčům děkuji za dobrý výkon.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Byl to vyrovnaný zápas. My jsme měli i díky dobře organizované hře Chomutova trochu pomalejší rozjezd. Od druhé třetiny jsem se zlepšili, výkon šel nahoru a my zaslouženě získali vedení. Měli jsme i další šance, kdy jsme mohli vedení navýšit a odskočit, takže je velká škoda, že jsme šance nevyužili. Ve třetí třetině jsem sice odskočili, ale Chomutov rychle snížil a v přesilovce krásným gólem vyrovnal. Prodloužení bylo nahoru dolů. První jsme měli šanci my, mohli jsme rozhodnout, potom jsme dostali smolný gól. Jsme zklamaní, protože jsme chtěli do nového roku vstoupit vítězně, ale musíme si vážit i bodu.