čt 12.11.2015 | Tomáš Lysý, Jan Vavřina

Jediný gól, a to za pět dvanáct. Mladší dorost porazil Jihlavu 1:0

Téměř padesát střel za více než 58 minut hry a gól stále žádný – tak vypadal duel 15. kola ELIOD extraligy mladšího dorostu mezi jihlavskou Duklou a hradeckým Mountfieldem. I přesto se jeden tým po konečném hvizdu radoval z cenného tříbodového vítězství, a byli to svěřenci Karla Soudka. V čase 58:43 totiž překonal domácího gólmana z dorážky Štěpán Pokorný, a Hradec mohl slavit – nejen zisk třech bodů za hubené vítězství, ale také nulu Daniela Dvořáka.

Solidní příděl šancí na obou stranách k brance nevedl

Úvodní minuty zápasu žádné gólové šance nenabídly, ač se hrál rychlý a bruslivý hokej nahoru dolu. Snad jen pokus Valy z páté minuty stojí za zmínku, když domácí útočník v situaci dva na jednoho vzal odpovědnost na sebe, ovšem Dvořák v brance hostí byl pozorný. Zaujala také střela Krištofa z mezikruží, který z dobré pozice vůbec netrefil branku. Musil na druhé straně ze stejné pozice nepropálil gólmana.

V patnácté minutě Hradečtí zkusili ostřelovat branku od modré. Skákavou střelu Kynčla nadvakrát zneškodnil Juřička a dvě tečované rány kapitána Martince prošly vedle obou tyčí. Šancí výrazně přibylo, Vojtěch Síla krásně projel do pásma, poslal před branku střílený pas a teč Moronga se zastavila před levou tyčí domácí svatyně. Na druhé straně Brož zblízka vyprášil levý beton gólmana a osamocený Vala si před brankou vylámal zuby na Dvořákovi.

Minutu poté vybojoval stejný hráč puk pro Filipa, jenž byl faulován, i tak zakončil a puk znovu poskakoval těsně před brankovou čárou. Když v přesilové hře nevyužil svojí šanci ani Juda, jehož zblízka vychytal parádním semaforem hradecký muž v masce, gól v první třetině diváci neviděli.

Oba týmy byly blízko gólu, ten ale nepřišel

Začátek druhého dějství oživilo krásné sólo domácího Judy. Útočník Dukly se vyhnul třem hráčům soupeře, u pravé tyče už neměl dostatek prostoru k zakončení a netrefil horní roh. Přesilovku si zahráli také hosté a byli v ní řádně nebezpeční. Pokorného ránu vyrazil Juřička do pravé strany, odkud vzápětí domácí gólman vychytal i dorážku Šedivého.

Poté si na své nepřišel ani Poppel a strážce jihlavské svatyně se vyznamenal i proti Vojtěchu Sílovi, snažícímu se zblízka dotlačit puk do sítě. Do šance se dostali i domácí. Filip po pasu Kardoše před branku zblízka nepropálil Dvořáka, a když už mohl Šedivý upalovat sám na jihlavskou klec, vypíchl mu Zadina naprosto čistě puk.

Při střeleckém trápení mohl padnout hodně kuriózní gól, přihrávku Moronga na před brankou stojícího Poppela zblokoval hráč domácích takovým způsobem, že puk tečoval na vlastní klec, ale černá pryž se zastavila před brankou. I po dvou třetinách tak byl stav bezgólový.

Štěpán Pokorný zajistil tři body Mountfieldu

Hned zkraje třetí části si domácí zkusili 34 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři, leč bez výraznějšího úspěchu. Ohrozit Juřičku mohl z trestné se vracející Štěpán Růta, jenže mezi kruhy uklouzl a příležitost vyšuměla do ztracena. Stav se nezměnil ani při další přesilovce Dukly, již klasické, kterou Mountfield bez potíží přestál. Vyrovnaná bitva pokračovala. Ránu Pokorného od modré Juřička kvůli mlýnici před svojí brankou vůbec neviděl, nakonec stačil zasáhnout a jeho spoluhráči poslat odražený puk daleko od branky.

Rušno bylo i před Dvořákem, kde se Úlovec sám před brankou nenašel místo, kudy by puk prošel do sítě. Na přelomu třiapadesáté minuty hosté uzavřeli domácí před brankou. V dobrých šancích byl Vojtěch Síla. Jeho první střelu z pravého kruhu do horního rohu vyrazil Juřička lapačkou a poté stejný hráč po hezké přihrávce Martince netrefil volnou část branky, kotouč mu nesedl na hůl.

Zápas mohl rozhodnout Filip, který v situaci dva na dva posílal puk mezi kruhy na spoluhráče. Kotouč si však hosté srazili před branku, Filip jej znovu dojel, u pravé tyče si však nadvakrát na Dvořáka nepřišel. Udeřilo tak na druhé straně. Juřička na ránu Klodnera od modré moc neviděl, vyrazil jí před sebe a s dorážkou uspěl Štěpán Pokorný. Jeho gól nakonec pohlednou hokejovou podívanou rozhodl a Hradec Králové oplatil Dukle porážku ze svého ledu.