st 22.3.2017 | Matouš Soukup

Junioři nastoupili proti reprezentaci U18. V modelovém utkání prohráli 1:3

Hradečtí junioři už mají sice po sezóně, přeci jen ale ještě jednou navlékli zápasové dresy. V modelovém utkání hraném na 4x 15 minut nastoupili proti reprezentačnímu týmu do osmnácti let, který se pod Bílou věží připravuje na mistrovství světa. Duel hraný ve svižném tempu nabídl mnoho povedených akcí a pěkných hokejových momentů. Z výhry se nakonec díky dvěma trefám z poslední části radovali mladí reprezentanti.

Aktivní hra reprezentantů přinesla úvodní gól

Již samotný úvod zápasu ukázal, že příštích šedesát minut se odehraje ve velmi vysokém tempu. Mladí reprezentanti do utkání doslova vlétli a hradeckou obranu trápili v podstatě každé střídání. Skóre se měnilo už ve 3. minutě, když se kotouč objevil přímo na hokejce Martina Kauta, který svižnou střelou z mezikruží zamířil přesně nad Bartozelovu lapačku – 0:1. Navýšit skóre národního týmu mohl o chvíli později Zadina, jehož střela z podobného místa jen o pár centimetrů minula prostor branky.

Postupem času se osmělila i hradecká ofenziva a mohlo přijít vyrovnání. Havelec vystihl rozehrávku českého týmu a povedenou ranou z levého kruhu nastřelil tyč za Pavlátem. Slibnou šanci nevyužil ani v samotném závěru D. Matouš, jenž nikým neatakovaný nechal střelou z otočky pouze vyniknout svého soka v brankovišti. První patnáctiminutovka se nesla pod taktovkou národního týmu a skončila jeho těsným vedením.

Zlepšená hra a využitá přesilovka znamenala vyrovnání Lvů

Východočeši vstoupili do druhé části mnohem lépe a během prvního střídání si vysloužili čtyřminutovou přesilovku hru. Tu také dokázali využít a přišlo kýžené vyrovnání. Tvrdou střelu Lelka od modré čáry nedokázal brankář udržel, čehož dokázal pohotovou dorážkou využít Martin Hejna – 1:1. Vstřelený gól vlil novou krev do žil hradeckých hráčů, kteří převzali v zápase iniciativu a šance si vytvářeli hlavně oni.

Ve vlastním oslabení se do samostatného úniku dostal Dufek, ale nově příchozího brankáře Hufa svou bekhendovou kličkou nepřekonal. Bez gólové tečky skončila i nabídnutá početní výhoda reprezentačního výběru. Hrálo se opravdu ve vysokém tempu a slušně zaplněným tribunám se musela probíhající hra plná útočných akcí líbit. Když svým vysokým obloučkem neuspěl Hejna ani dorážející Chalupa, skončila druhá čtvrtina za vyrovnaného stavu.

Urputný boj z obou stran nepřinesl ovoce ani jednomu týmu

Třetí část z nastoleného pořádku nevybočila a opět přinesla rychlý hokej plný protiútoků. První slibnější šance se naskytla hradeckému Haškovi, který dostal nabito na modrou čáru. Prudká rána na zadní tyč však díky výbornému zákroku Hufa skončila v jeho lapačce. Přel polovinou hrací doby bylo k vidění vyloučení postupně na obou stranách, ale oba muži v maskách změnu skóre nepřipustili.

Druhý gól osmnáctky mohl přidat po pěkné individuální akci Jan Svoboda, jenž přebruslil téměř celé hřiště a zakončoval na vzdálenější tyč. Dvořák však jeho pokus viděl a kotouč ukryl ve výstroji. Gólové příležitosti se s blížícím se závěrem třetí patnáctiminutovky vytrácely a nově příchozí reprezentační brankář Kardinál neměl mnoho práce. Po části urputného boje se tedy gólové radosti nedostalo ani jednomu týmu.

Reprezentanti rozhodli o výhře po dvou pohledných akcích

Vstup do závěrečné čtvrtiny měl reprezentační tým o poznání ulehčen díky dvěma souběžným faulům hradeckých Gebella a Hidveghyho. Nabídnutou příležitost dokázali hráči se lvem na prsou využít po čtyřiceti vteřinách, když se po přesné střele od modré čáry radoval Ostap Safin – 2:1. Po gólu převzal iniciativu v zápase tým v národních barvách a kráčel si sebevědomě za vítězstvím.

Hradec dostal v dvaapadesáté minutě možnost přesilové hry a mohl tak pomýšlet na vyrovnání, místo toho ale přišla další inkasovaná branka, která zpečetila výhru svěřenců Václava Varadi. Po smolné srážce dvou hradeckých hráčů ujížděl sám na Koubu Jan Svoboda a ukázkovou střelou pod horní tyč rozhodl o vítězi – 3:1. Lvům nepomohla ani v samotném závěru hra bez brankáře a reprezentace do osmnácti let tak v přípravném zápase zvítězila.

Václav Varaďa (Reprezentace U18):
Jsme v tréninkovém procesu a jsme rádi, že nám Hradec vyšel vstříc a sehrál s námi přípravný zápas. Mohli jsme v něm nasadit všech 26 hráčů, které máme, a prostřídat všechny tři gólmany. Utkání splnilo přesně to, co jsme od něj očekávali. Bylo v něm nasazení, kluci se vydali. Výsledek nebyl až tak důležitý, chtěli jsme vidět jen odvedenou hru a odpracované utkání.

Aleš Krátoška (Moutfield HK):
Bylo to modelové utkání, které podle mě splnilo účel jak pro reprezentační osmnáctku, tak pro nás. Zapojili jsme i mladší hráče, takže si zahráli i kluci ze staršího dorostu. Pro nároďák to byla příprava před mistrovstvím světa a trenéři tak zkoušeli hráče, kteří potenciálně usilují o nominaci. Báli jsme se, aby se někomu něco nestalo, ale zápas se nám líbil. Hrálo se v tempu, škoda těch gólu, které jsme dostali na 2:1, respektive na 3:1. Při tom třetím se naši dva v podstatě nejzkušenější hráči srazili na modré, z čehož byl samostatný nájezd a gól. V zápase bylo podle mě všechno – přesilovky, oslabení a nakonec i power-play. Pro naše hráče je to dobrá zkušenost, pro nároďák pak určitě bude platit to samé. Výsledek není úplně důležitý, ale hrálo se čtyřikrát patnáct minut, což i pro nás bylo náročné.