st 28.3.2018 | Lukáš Foff

Junioři nestačili v prvním semifinále na Kometu a doma padli 2:5

Nejstarší mládežnická kategorie si poprvé v historii v Hradci Králové zahrála semifinálový duel. Soupeřem jí byla Kometa Brno, jeden z favoritů celé soutěže a bylo to znát. Moravané byli velmi rychlí, přímočaří a důrazní, takže po zásluze zvítězili v ČPP Aréně 5:2. Na juniory pod vedením Aleše Krátošky tedy nečeká vůbec nic lehkého, neboť pokud chtějí postoupit, musí v Brně dvakrát vyhrát.

Hradec z tlaku vytěžil gól, ale Kometa otočila

Hradečtí junioři vstoupili do semifinále proti favorizované Kometě velmi nebojácně a v úvodu svého soupeře mačkali. Nejdříve trefili brněnského brankáře Lukáše Dostála třikrát do masky a pak jej dokonce přesnou střelou do horního rohu prostřelil Jakub Muška, takže poslal Lvy do vedení. To ale nevydrželo ani dvě minuty, než se hosté prosadili prakticky z první šance. Rychlý brejk dvou proti jednomu zakončil střelou pod víko Matěj Svoboda.

Ve 12. minutě se navíc modro-bílí dostali do vedení zásluhou Luboše Horkého, který z první trefil puk přesně o tyčku do sítě – 1:2. Na Kometě bylo vidět, jak jí dva vstřelené góly pomohly a rázem byla všude dřív. Daniela Dvořáka navíc prostřelil Jan Süss potřetí, takže se jí rázem dýchalo ještě lépe. Rozveselit mohl Hradecké 80 vteřin před koncem třetiny David Chalupa, ale jeho křižnou ránu Dostál vyhmátl.

Kometa hrála lépe a svůj náskok ještě zvýšila

Nástup do druhé dvacetiminutovky byl opět lepší v podání domácích hokejistů. Střela Adama Jonáše Dostála v bráně hodně polekala, ale poradil si s ní. To na druhé straně ve 25. minutě přišla nádherná přesilovková kombinace, na jejímž konci stál Luboš Horký a opět neomylně zavěsil.

Oba týmy měly ještě další možnosti přesilovek, ale oba brankáři předvedli dobré zákroky. Více práce měl ale po většinu času hradecký Daniel Dvořák. Nejlepší zákrok si schoval proti Robertu Havlátovi, který se před ním zjevil úplně sám, ale narazil na připravenou lapačku. V poslední minutě Karel Plášek zkusil obkroužit bránu a zasunout do sítě, ale i proti němu zasáhl Dvořák. Po dvou třetinách byl tedy stav 4:1 pro Kometu.

Řepík vykřesal naději, ale Kometa už výhru pohlídala

Potřetí v zápase vyšel Mountfieldu HK start do třetiny a podruhé z toho byla branka. V čase 40:35 dorazil do prázdné brány pobídku od Radovana Pavlíka Dominik Řepík. Pak navíc přišla i přesilová hra Hradce, jenže v těch se domácím nedařilo. Východočeši navíc z přemíry ofenzivní snahy dělali velké chyby v obraně. Sám na bránu jel například Vojtěch Střondala, proti kterému ale zasáhl Daniel Dvořák.

Když na něj však upaloval úplně sám Adam Gajarský, už byl hradecký brankář proti střele mezi betony krátký. Lvi nic nezabalili a snažili se dál alespoň kosmeticky upravit skóre, ale pozorná obrana brněnské Komety v čele s Dostálem byla proti. Moravané si tak připsali v prvním utkání semifinálové série hrané na dva vítězné zápasy výhru 5:2.

Jan Zachrla (HC Kometa Brno):
Výsledek vypadá jednoznačně, ale rozhodlo to, že jsme zápas zvládli takticky skvěle, a to hlavně do obrany. To byla alfa a omega. Byli jsme produktivnější než soupeř a tam se lámal chleba. Kdyby dali více gólů, byl by to možná jiný zápas. Ale od nás to byl parádní výkon hoden nejvyššího měřítka.

Trenéři Mountfieldu HK se k celé semifinálové sérii vyjádří až po jejím skončení.