so 31.3.2018 | Jiří Komárek, Klára Petrásková

Kometa zůstala nad síly juniorky. V Brně prohrála a bere čtvrté místo

Hradečtí junioři se v Brně rvali, vyrovnat sérii s houževnatou Kometou ale nedokázali. Za stavu 2:0 pro domácí se Východočeši vzepjali, využili přesilovku a drali se za vyrovnáním, kýžená druhá branka ale přišla až pět minut před koncem. A znamenala už jen kosmetickou úpravu na výsledku, Brněnští si navíc výhru pojistili gólem na 5:2. Emotivní utkání plné vyloučení tak vystavilo hradeckým juniorům definitivní stopku v cestě letošními vyřazovacími boji, celá sezóna se ale rozhodně nedá hodnotit jako nepovedená. Mladí hráči totiž vybojovali pro Mountfield HK celkově pěkné 4. místo.

Kometa nastoupila do zápasu dvěma góly

Domácí nastoupili do druhého semifinálového utkání dobře. Byli celou úvodní třetinu aktivnější a nedávali Hradci na ledě příliš prostoru. Tuto aktivitu Kometa zužitkovala již v šesté minutě, když si Robert Havlát najel do útočné třetiny a ukázkovou střelou vymetl šibenici – 1:0. To však nebylo ze strany domácích vše. O další minutu později přidali Brňané další branku. Střondala nahrál mezi kruhy, kam si najel Karel Plášek, jenž střelou z první trefil horní růžek branky – 2:0. Do několika slibných příležitostí se dostal i Süss. Jednou byl dokonce sám před Dvořákem, ale gólman Hradce jej zvládl vychytat.

Hradečtí se sice snažili aktivně napadat a vstřelit branku, ale brněnská obrana byla proti, stejně tak jako Dostál, který předvedl několik pohotových zákroků. Deset sekund před koncem třetiny se však situace domácích zkomplikovala, jelikož sudí potrestal za nedovolený zákrok Havránka pěti minutami plus osobním trestem do konce utkání. Další branka však v první části duelu nepadla a do kabin se šlo za stavu 2:0.

Hradec se přiblížil na dostřel, Brno ale opět odskočilo

Do druhé periody nastoupili Hradečtí ještě s téměř celou pětiminutovou přesilovkou, kterou chtěli využít, takže začali hrát aktivně již od první sekundy. Ve dvaadvacáté minutě se jim opravdu povedlo vstřelit kontaktní branku. Chalupa střílel od modré, tuto střelu ještě tečoval před brankou Martin Štohanzl a puk skončil až za zády Dostála – 2:1. Kometa však zbytek přesilovky dokázala ubránit a v plném počtu hrála opět o něco lépe než soupeř.

V osmadvacáté minutě Brňané využili přesilovku. Ve změti hokejek před brankou hostů se nejlépe zorientoval Petr Kratochvíl, který pohotově překonal Dvořáka a vrátil svému týmu zpět dvoubrankové vedení. Druhá dvacetiminutovka tak skončila za stavu 3:1.

Lvi nedokázali vyrovnat a rozloučili se se sezónou

Do závěrečné části zápasu vstoupili lépe hosté, jelikož si byli vědomi možného konce sezóny. Kometa však tlak z jejich strany ustála a v padesáté minutě ještě navíc využila přesilovku. Adam Gajarský si najel na levý kruh a svižnou střelou zápěstím překonal Dvořáka – 4:1.  Hosté zareagovali změnou gólmana, Daniela Dvořáka nahradil v brankovišti Matěj Bartozel.

Pět minut před koncem ještě Hradec vstřelil druhý gól a zdramatizoval utkání, když Patrik Hidveghy v přesilovce tečoval střelu od modré těsně před Dostálem, který neměl šanci zareagovat – 4:2. O minutu a půl později však na tuto trefu zareagoval Karel Plášek, jenž nechal za zády všechny hráče Hradce, popotáhl si brankáře a zakončil v podstatě do odkryté branky. Kometa tak zvítězila 5:2 a postupuje do finále, kde se utká s Libercem. Hradeckým mladíkům naopak sezóna končí, v DHL extralize obsadili celkovou čtvrtou pozici.

Jan Zachrla (HC Kometa Brno):
Strašně těžký zápas, protože Hradec přijel s tím, že nemá co ztratit. Začal agresivně, což jsme očekávali, neboť se tímto hokejem celou sezónu prezentovali. Ukázali to, hodně forčekovali a napadali, kotouče cpali do branky, ale my jsme předbrankový prosto měli výborně pokrytý, takže jich tam moc neprošlo, a my jim tím nedali moc možností ke skórování. Rozhodly naše přesilovky, kde jsme dali dvě branky, a jakmile měl soupeř tlak, přidali jsme pátý gól a vše si pohlídali. Ačkoliv to možná nevypadalo, tak si myslím, že jsme měli zápas pod kontrolou. Udávali jsme tempo a soupeř tahal za kratší konec.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Věděli jsme o síle soupeře, je to velký favorit celé soutěže. Do prvního utkání jsme ale vstoupili dobře. Dali jsme úvodní gól a prvních 12 minut byli lepším týmem. Nicméně po rychlém vyrovnání a následném druhém gólu Komety na nás padla deka a z naší strany to byl až do konce zápasu špatný výkon po všech stránkách. Kometa byla od tohoto okamžiku jasně lepším týmem a zaslouženě vyhrála.

V sobotu jsme se dostali na horký led do Brna a soupeř zase odskočil na začátku na 2:0. My jsme se snažili, kluci bojovali do poslední chvíle, ale bohužel. Měli jsme šance, na začátku druhé třetiny jsme trochu zkrouhli výsledek na 2:1, soupeř nám ale znovu odskočil v přesilových hrách. To si myslím, že rozhodlo. My jsme pak sice dali na 4:2 a myslím, že jsme měli i trošku smůlu, když jsme nedali velké šance, Brno ale pak dalo pátý gól a o celé sérii bylo prakticky rozhodnuto.

Klukům bych chtěl poděkovat za celou sezónu, nejen za play off, a popřát jim do budoucna jenom to nejlepší. S panem Řehákem a s panem Zákravským jsme na ně byli celou sezónu hrdí a kluci si úspěch zasloužili. Čtvrté místo je sice samozřejmě brambora, ale myslím, že i tohle je dobrý výsledek. Ještě jednou klukům děkuji a Kometě gratuluji k postupu do finále.