ne 13.11.2016 | Petr Šatalík

Kominíci přinesli štěstí, Hradec má třetí venkovní výhru v řadě. Spartu porazil 3:2

Super utkání pro svěřence Václava Sýkory! Mountfield HK se na ledě pražské Sparty dostal velmi brzy do dvoubrankového vedení, stejný náskok držel díky premiérové trefě Jakea Newtona také po první siréně. Pražané ve 24. minutě snížili na 2:3, Východočeši ale hubené vedení až do konce zápasu nepustili, a připsali si třetí venkovní výhru za plný počet bodů v řadě. A i tentokrát měli na stadionu takřka domácí prostředí.

Mountfield udělal po souboji s Litvínovem několik změn v sestavě, například v brance se místo Patrika Rybára objevil Ondřej Kacetl. Michal Dragoun nemohl hrát kvůli trestu za zákrok na hráče Vervy Gulu, díky čemuž se na soupisku dostal obránce Jindřich Barák. Místo zraněného Tomáše Bulíka nastoupil v útoku čtvrté lajny Jaroslav Dvořák a Zdeněk Čáp se přesunul z obrany na křídlo.

Východočeši si rychle vybudovali náskok

Sparťané vstoupili do zápasu o něco aktivněji než Hradečtí. První velká šance přišla poté, co se Pražané dostali do situace tří proti dvěma, Cingel však následně před prázdnou svatyní Mountfieldu selhal, když mu kotouč podjel hůl. Pak už přišly chvíle Lvů, kteří skórovali dvakrát v rozmezí minuty a sedmadvaceti vteřin. Nejprve zavezl touš do pásma soupeře Jarůšek, v rohu udělal oblouk a mezi kruhy našel Reného Vydareného, jenž střelou mezi ruku a tělo překonal Novotného – 1:0.

O chvíli později se vydal vpřed Červený, jeho první pokus vyrazil gólman domácích jen do rohu, odkud ho útočník Východočechů poslal bekhendovým pasem zpět na brankoviště, kde byl dostatečně důrazný Tomáš Knotek a Hradec vedl již o dva góly. Trenér Sparty Jiří Kalous si po této brance (v čase 8:25) vzal oddechový čas a mezi tři tyče poslal místo Novotného Pöpperleho.

Hráči z hlavního města po tomto impulzu zabrali, Pech poslal z modré přihrávku před klec Mountfieldu, kde se šikovně otočil Petr Kumstát a zasunul touš mezi betony Kacetla. Poslední slovo v první periodě však měli znovu Hradečtí. Pavlík vysunul vpřed Jakea Newtona, jenž projel podél levého mantinelu do pásma a ačkoliv ho obtěžovali tři bránící Sparťané, vyslal pokus, který projel Pöpperlemu mezi komíny a skončil v síti – 3:1. Lvi tak znovu získali dvougólový náskok, s nímž také odešli do kabin.

Hráči z hlavního města snížili na rozdíl jediné branky

Pražané vstoupili do druhé třetiny stejně aktivně, jako do té první. Čajkovský vyslal tvrdý projektil od modré, který zastavila až branková konstrukce svatyně Kacetla. Další šance Sparty už gólem skončila, Martin Procházka se dostal se svým spoluhráčem do situace dvou na jednoho. Nic nevymýšlel a napálil puk tvrdě na bližší tyč, kterou si brankář Východočechů nepokryl – 3:2.

Lvi poté dobře ubránili oslabení, aktivní bek domácích Čajkovský pálil dvakrát znovu ze své pozice na modré, ale ani jeden pokus neprošel dobře zorganizovanou defenzivou Mountfieldu až ke Kacetlovi. V další akci Pražanů pak hledal Vrána na brankovišti Ihnačáka, ale exhradecký forvard se k zakončení neprobil díky dobré defenzivní práci Newtona.

Následně se hra poprvé za celý zápas poněkud uklidnila a místo divokých akcí nahoru dolů přišla pasáž bez velkých šancí. Po vzájemném souboji a vyloučení Pláňka s Černochem se hrálo čtyři na čtyři. Většího prostoru využil Gregorc, který pálil nejprve z pravého kruhu a poté z osy kluziště, jenže pozorného Pöpperleho nepřekonal. V samém závěru se do úniku dostal Šimánek, ale svým blafákem do forhendu jen orazítkoval levou tyč svatyně Sparty, pročež si Hradečtí nesli do další třetiny nejtěsnější vedení 3:2.

Mountfield uhlídal vedení až do závěrečného hvizdu

I do třetí části utkání vstoupili lépe svěřenci Jiřího Kalouse, ale ze svého tlaku nedokázali dlouho vytěžit dobrou střeleckou příležitost. Na druhé straně se až do brankoviště procpal Červený, ale Pöpperle byl pozorný a kotouč rychle přikryl lapačkou. V početní výhodě se po faulu Newtona na Pecha dostali Pražané k minutu a sedmatřicet vteřin dlouhé přesilovce pět na tři.

V ní Sparta vyvinula velký tlak. Postupně pálili Hlinka, Čajkovský a Vrána, nicméně skvěle fungující defenziva v čele s brankářem Kacetlem tuto složitou situaci ustála. Sparta si pak zahrála další početní výhodu, ale hráči z hlavního města tentokrát své jindy skvěle fungující přesilovky nezužitkovali.

Závěr souboje usnadnil Lvům Mikuš, jenž sekl gólmana Mountfieldu necelé tři minuty před třetí sirénou, čímž znemožnil domácím vytvořit finální nápor. Na druhé straně naopak zahrozili Bednář s Dejem, ale druhý jmenovaný neprocpal puk mezi betony Pöpperleho. I přesto mohli Hradečtí slavit vítězství 3:2, společně s devíti autobusy svých věrných příznivců, kteří za nimi přicestovali. Svému protivníkovi tak dokonale oplatili domácí porážku z letošního prvního vzájemného duelu.

Jiří Veber (HC Sparta Praha):
Měli jsme velmi špatný začátek utkání. I celou první třetinu, kterou jsme prohráli. Domnívám se, že jsme tak silný mančaft, abychom to otočili zpátky na naši stranu. Druhá třetina tomu odpovídala, ale dali jsme jen jeden gól, což bylo málo. Ve třetí třetině jsme měli šanci při dlouhé přesilovce pět na tři, jenže skoro jsme ani nevystřelili na bránu. Už tam byl zmar, což nás poznamenalo.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Myslím, že jsme odehráli velmi dobrou první třetinu, povedlo se nám to vyjádřit i brankově. Pro vývoj utkání bylo hodně důležité, že jsme se dostali do vedení 2:0 a 3:1. Naopak do druhé třetiny jsme vstoupili velice špatně. Sparta znatelně přidala, v prvním střídání jsme se jen bránili, v tom duchu se pak celá třetina trošku nesla. Sparta snížila, my si pak řekli, že prostě musíme hrát jinak. Hráči opravdu vydali hodně sil, aby výsledek dotáhli do vítězného konce. Důležité bylo, že jsme ubránili přesilovky Sparty, měli jsme tam krušné chvíle, kdy jsme byli čtyřikrát v rychlém sledu vyloučeni. V závěru Sparta dvakrát faulovala, což pro nás znamenalo výhodu, dohrávali jsme přesilovkami. Celkově šlo o velice těžké utkání. Jsme rádi, máme zpátky tři body, které jsme doma se Spartou ztratili.