pá 20.10.2017 | Petr Šatalík | Foto: Ivo Dostál / HC Kometa Brno

Kouzlo DRFG Areny zlomeno! Lvi vyhráli v Brně poprvé v šedesáti minutách

Jako by se čas posunul o pár měsíců zpět a napětí z loňského semifinále se na chvíli vrátilo. Duel mezi Mountfieldem a Kometou nabídl nejprve dvě poklidné třetiny, během nichž si Lvi vypracovali jednobrankový náskok. Pak ale přišlo třetí dějství a spád hry se náhle změnil. Zvýšilo se tempo i agresivita. Moravané vyrovnali, ale Východočeši si vzali vedení zpět a udrželi ho až do závěrečných vteřin vypjatého utkání. Zvítězili tak posedmé za plný počet bodů v řadě!

Trenér Václav Sýkora provedl oproti poslednímu utkání s Bílými Tygry z Liberce dvě změny v základní sestavě. Ta první byla vynucená, kvůli zranění nemohl do souboje zasáhnout Filip Pavlík, kterého nahradil Mislav Rosandič. Na postu čtvrtého centra zastoupil Jana Bergra Patrik Miškář.

První dějství gól nenabídlo

Úvod zápasu byl opatrný z obou stran. Do první šance se dostali Brňané, ale Rybár si s pokusem Hrušky z mezikruží dokázal bez problémů poradit. Za Hradec odpověděl Koukal, který prověřil Čiliaka z levé strany. Brankář Komety měl lapačku připravenou a kotouč do ní bez potíží chytil. Celky si v začátku střetnutí vypracovaly i další příležitosti, ale vyloženě gólová příležitost k vidění nebyla.

Až skoro v polovině první třetiny ohrozil Mountfield bránu soupeře závažněji, když Köhler na brankovišti tečoval střelu z větší vzdálenosti. Beton Čiliaka byl ale na správném místě včas a puk zastavil. Následně se před gólmana Komety procpal Vopelka, jenže z bezprostřední blízkosti mířil jen do náruče strážce svatyně Moravanů.

Východočeši byli v první dvacetiminutovce střelecky aktivnějším mužstvem, dokládala to i situace, v níž stál Koukal sám proti Čiliakovi. Kličkou do bekhendu si však útočník Hradce na svého protivníka nepřišel. Následně musel zase Rybár lapit pokus Erata, který se rovněž probil do samostatného úniku. Když siréna oznámila konec úvodního dějství, svítil na světelné tabuli stejný stav jako na začátku duelu.

Lvi využili první přesilovku a šli do vedení

Lepší vstup do druhé třetiny předvedli Moravané, Hruška s Eratem zatopili v prostoru před Rybárem a první jmenovaný se snažil bekhendem překonat gólmana Hradeckých. Ten si ale prostor u bližší tyče pohlídal. Po nešťastném faulu Zaťoviče na Dragouna a návratu Köhlera na led si Mountfield zahrál první, ačkoliv zkrácenou, početní výhodu.

A tu využil perfektně. V čase 24:00 vypálil od modré Gregorc, Čiliak vyrazil puk doleva, kde se ho snažil zamést do brány Bednář. Kotouč se odrazil od betonů gólmana Komety na druhou stranu, odkud z pozice klečícího střelce přesně zamířil Petr Koukal, který poslal Hradec do jednobrankového vedení. Strážce moravské svatyně musel o chvíli později zasahovat znovu, aby pokus Cibulskise od modré poslal do ochranné sítě za svou klecí.

Rybárovu pozornost následně prověřil Vincour, který pálil z pravého kruhu ihned po vhazování, ale lapačka brankáře Lvů byla na svém místě. Blízko vyrovnání byla Kometa poté, co se Svoboda obtočil kolem klece Mountfieldu a bekhendem se snažil zastrčit puk za brankovou čáru. Kotouč ale zastavila jedna z hokejek bránících hráčů, a tak vstupoval Hradec do třetí třetiny s nejtěsnějším možným vedením.

Dvacetiminutovka se vším všudy – i šťastným koncem

Následující minuty neměly s předcházejícím poklidným zápasem nic společného. Kometa nástupem do třetího dějství demonstrovala svůj hlad po vyrovnávací brance. Čermák nejprve pálil z pravé strany, ale Rybárova vyrážečka poslala kotouč do rohu hrací plochy. Následně se před brankáře Mountfieldu natlačil Hruška, jenže z bezprostřední blízkosti mířil nepřesně. Tlak Brna však byl v úvodních minutách této třetiny téměř drtivý a Lvi se museli bránit s vypětím všech sil.

Hradec se osmělil poté, co Pláněk křižně našel Köhlera, který pokusem z levého kruhu zaměstnal lapačku Čiliaka. Kometa srovnala díky dlouhé početní výhodě, během níž hrála i více než minutu v pěti proti třem. Rybár nejprve lapil nebezpečnou střelu Svobody, ale na ránu z pravé strany v podání Martin Erata už nestačil – 1:1. Východočeši si poté také zahráli dvojnásobnou přesilovku a jako bonus dostali trestné střílení. Bednář si položil gólmana Moravanů na led, ale forhendem nakonec beton brankáře Brna nepřehodil.

To však vůbec nevadilo, o sedm vteřin později posunul Gregorc podél modré čáry doleva znovu na Jaroslava Bednáře. Ten si sjel na kruh a nechytatelnou ranou na zadní tyč poslal Lvy v čase 54:54 opět do vedení! Kometa bojovala až do samého konce, ale vyrovnat již nezvládla, ačkoliv zkusila i hru bez brankáře. Hradec na jejím ledě vyhrál poprvé od návratu do extraligy v základní hrací době, připsal si sedmé plnohodnotné vítězství v řadě a v tabulce se tak na Brno bodově dotáhl.