út 2.2.2016 | Martin Voltr

Lekce z produktivity. Kombinovaná juniorka podlehla reprezentaci do 17 let 0:4

Zajímavé modelové utkání sehrála hradecká sestava složená z juniorů, starších dorostenců a tří hráčů na zkoušku. Do Slaného si ji pozvala česká reprezentace do 17 let a mladíci Mountfieldu se předvedli ve slušném světle. Jenže na rozdíl od svého soupeře vyhořeli v koncovce. Ani vytrvalou převahu ve třetí třetině neproměnili ve vyrovnání, za stavu 0:2 naopak inkasovali v samotném závěru ještě dva góly a prohráli krutým čtyřbrankovým rozdílem.

Utkání mělo pikantní nádech i pro pět hráčů reprezentačního týmu. Právě tak velké zastoupení v něm totiž má hradecký klub! Brankář Tomáš Vomáčka, obránci Radim Šalda s Michaelem Gasparem a útočníci Jaroslav Dvořák s Martinem Štohanzlem nastoupili proti „svým“. V pátek už odlétají do amerického Detroitu, na jehož předměstí odehrají těžký turnaj pěti zemí.

Svižná první třetina nabídla jen jeden gól

Za Mountfield šla naopak poprvé do hry trojice útočníků na zkoušku. Vojtěch Maštera hraje v Třebíči Ligu juniorů, David Michálek s Lukášem Beranem září v NOEN extralize staršího dorostu za Havlíčkův Brod. Právě sehraná dvojka měla úvodní šanci zápasu v první hradecké přesilovce, v desáté minutě pak Michálkovu bekhendovou kličku v úniku skvěle vychytal Vomáčka.

Jenže tou dobou už česká reprezentace vedla 1:0, když chybu obrany potrestal přesnou střelou do růžku Ondřej Machala. První třetina nabídla několik velkých šancí na obou stranách, hrálo se ve vynikajícím tempu. Matěj Bartozel vychytal Wojnara či Matyáše Svobodu, Vomáčka si poradil s Mašterou a pak měl velké štěstí, že Radovan Pavlík zakončil své sólo střelou nad břevno.

Hradec znovu inkasoval, ale pak se zvedl

První hradecké vyloučení ve 25. minutě ovšem posadilo soupeře na koně, Češi dokázali přesilovku využít tři sekundy před koncem. Krásnou kombinaci s Janem Svobodou završil gólově Ostap Safin – 2:0. Mountfield jako by na chvíli vypadl z role, nic se mu nedařilo.

Jenže v dalším průběhu druhé třetiny se zvedl a vypracoval si další velké možnosti. Hradeckým útočníkům už čelil Jakub Škarek, který nahradil Tomáše Vomáčku, a jeho první velká práce přišla proti Mašterovi. Před odchodem do kabin pak neuspěl ani prchající David Michálek, ale byl faulován, a tak si svůj nájezd zopakoval. Jenže Škarek vyhrál i tento souboj.

Ani téměř jednostranná hra nezabránila porážce

Slepená sestava z východočeské metropole hodně toužila po vyrovnání. Třetí třetina patřila jasně Hradci, na střely ji vyhrál 12:5. Jedinou možnost reprezentace měl na začátku Machala, proti němuž zakročil pozorný Bartozel. Poté už se hra přesunula na druhou stranu. Michálek minul bližší růžek, Matouš to zkoušel na druhou tyč, ale tam měl Škarek vyrážečku.

Jihlavský brankář plně navázal na Vomáčkův výkon, obrovitého Jakuba Škarka jako by prostě nešlo prostřelit. Ale Hradec nebyl v koncovce tak nebezpečný, jak by potřeboval, a to ani ve dvou přesilovkách na konci. Rozhodnutí přinesl čas 58:20 a únik Jakuba Wojnara, který znovu překonal Bartozela nad lapačku. V power-play šesti proti čtyřem pak dojel Kernovo vyhození Ostap Safin a před prázdnou brankou se mohl radovat podruhé – 4:0.

Pavel Arnošt (Česko U17):
Pro nás šlo o velmi prospěšné modelové utkání, za které Hradci děkujeme. I díky jeho systému hry to byla dobrá prověrka na turnaj, který nás čeká. Z tohoto pohledu jsme hodně spokojeni. Hra z naší strany ale určitě nebyla optimální, máme ještě dva dny, abychom to do kluků nahustili a herně se zlepšili. 4:0 je sice dobrý výsledek, ale potřebujeme se zlepšit jak v defenzivě, kde byla spousta nedostatků, tak v ofenzivě, kde musíme být produktivnější, i když čtyři góly jsou velmi dobré. Pozitivní je, že kluci jsou koncentrovaní a informace, které dostávají, se snaží plnit.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Je to pro nás hodně krutý výsledek. Myslím, že po celý zápas jsme byli hodně aktivní. Hlavně v první a druhé třetině jsme měli spoustu šancí, několik samostatných nájezdů plus trestné střílení. Ale nic jsme neproměnili, oba gólmani nároďáku také chytali velmi dobře. Bylo to pro nás ale kvalitní přípravné utkání, i s výhledem na příští rok. Zapojili jsme spoustu mladších hráčů, nehrál nikdo z ročníků 95 a 96, naopak jsme si vyzkoušeli i tři hráče, o které bychom potenciálně měli zájem na další sezónu. Jak pro nás, tak pro národní tým to účel splnilo. Utkání bylo v tempu, z naší strany dobře sehrané, i když výsledek je takový, jaký je.