čt 29.12.2016 | Martin Voltr | Foto: EQ Images / Melanie Duchene

Loučení se Spengler Cupem. Hradec ve čtvrtfinále nestačil na Kanadu

Hradečtí hokejisté odehráli v základní skupině Spenglerova poháru dvě výborné bitvy, jenže čtvrtfinále jim vystavilo stopku. Ke třetímu duelu ve třech dnech nastoupili proti odpočatému Výběru Kanady, obhájci loňského prvenství, a na jeho kvalitu nestačili. Třikrát inkasovali v oslabení a jejich jedinou radost obstaral za stavu 0:3 kapitán Jaroslav Bednář. Javorové listy po vítězství 5:1 slaví semifinále, Mountfield ale jako zástupce českého hokeje na 90. ročníku slavného turnaje rozhodně nezklamal.

Zatímco první dva dny trenérům do sestavy nezasáhly zdravotní problémy, ve třetím už bohužel ano. Mimo hru zůstali René Vydarený a Alexandre Picard, prvního jmenovaného nahradil v elitní obraně Zdeněk Čáp a místo Picarda se do třetího útoku postavil Bedřich Köhler. Do branky šel Ondřej Kacetl.

Kanada byla všude dřív a využila dvě přesilovky

Samotný úvod byl z hradecké strany nadějný, Rudolf Červený hledal před brankou Jiřího Šimánka, který netrefil puk ideálně. Jenže v dalších minutách získali odpočinutí hokejisté Kanady jistotu na kotouči a začali Mountfield přehrávat. Český účastník nacházel na soupeřovu tvrdost odpověď, ale bylo vidět, že má v nohou těžší program.

První šanci neproměnil Francis Paré, ve čtvrté minutě pak putoval na trestnou Martin Pláněk a Kanaďani trestali. Kacetlem vyražený puk sebral na pravém kruhu Andrew Ebbett a rychle ho poslal do bližšího růžku – 0:1. První trefa obhájce titulu povzbudila, pokračoval ve své aktivitě a hradecký gólman musel čelit třeba sebevědomému průniku Heshky.

Mountfield nakonec v první třetině hrál čtyři oslabení. Další dvě ubránil na výbornou, jenže v tom posledním už zase kapituloval. Metr švýcarských rozhodčích Tobiase Wehrliho a Marca Wieganda mu dělal potíže už v bitvě s Luganem a za den se na tom nezměnilo vůbec nic. Lhotákovo vyloučení potrestal přesnou střelou po ledě mezi Kacetlovy betony Maxim Noreau – 0:2.

Hradec se zvedl, jenže gól přišel pozdě

Po přestávce ještě kanadský výběr kontroloval hru. Lvi měli namále při náporu ve 24. minutě, který zakončoval expardubický Colby Genoway. Gólman Zachary Fuchale, nejlepší brankář MS juniorů 2015, musel dávat pozor prakticky jen na protiútoky. Jenže postupně se Hradec zvedl a začal se dostávat do šancí.

Střídačku hodně rozlítil nepotrestaný faul McIntyra, jenž hokejkou rozpáral ústa Červenému – rozhodčí nic neviděli. Potom už Mountfield přece jenom dostal první přesilovku, ve které měl dosud největší šanci Rastislav Dej, ale přestřelil. Kanaďané jen o pár sekund později přejeli do přečíslení a zakončení Emmertona vytáhl na brankové čáře Kacetl.

Ve hře čtyř proti čtyřem však už zasáhnout nedokázal. Javorové listy proměnily další přečíslení ideálním způsobem „do kuchyně“, zakončoval Brandon Gormley. Hradecké hokejisty to ale nesrazilo, dál pokračovali ve svém tlaku a nakonec mohli slavit díky nádherné přesilovkové ráně Jaroslava Bednáře. Velmi sportovní švýcarské publikum ožilo radostí, hradecký goalsong Sweet Caroline doslova vyřvala celá hala – 1:3!

Dvě rychlé rány ukončily naděje

Před třetí třetinou už Lvi na turnaji jednou prohrávali o gól, jednou o tři, a pokaždé ji měli vynikající. Tentokrát jim ovšem Kanaďané vzali rychle vítr z plachet. Důvod byl jednoduchý – další vyloučení. Už třetí přesilovkovou trefu zajistil obhájci Mason Raymond, jenž dorazil puk do prázdné brány. A v čase 43:01 rychle zakončil pod břevno Francis Paré, z relativně nadějného stavu tak najednou bylo skóre 1:5.

Hru i dál ovlivňovala vyloučení na obou stranách a Mountfield také mohl v přesilovkách se zápasem něco udělat. Jenže v nich se mu nedařilo, což byl ve srovnání se soupeři problém, který se nesl celým průběhem turnaje. A s rovnou desítkou menších trestů na své straně mohl ve čtvrtfinále proti tak silnému soupeři jen těžko pomýšlet na úspěch.

Poslední velkou šanci měl pět minut před koncem Jaroslav Bednář, svou druhou trefu v úniku ale nepřidal. Davoské publikum včetně hradeckých fanoušků si i tak závěr užívalo, ve Vaillant Areně panovala skvělá atmosféra. A i když hokejisté Mountfieldu odcházeli z ledu po jednoznačné porážce, vysloužili si hromadný potlesk.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Připravovali jsme se na Kanadu pečlivě, ale nedokázali jsme se vyvarovat oslabení. Kanada má vynikající přesilovky a v zápase to jenom potvrdila, protože z pěti gólů nám dala tři právě v přesilovkách. Měli jsme příliš mnoho vyloučených, celkem deset dvouminutových trestů, takže jsme prakticky třetinu hráli ve čtyřech, nebo i ve třech. První třetina byla jednoznačná, ve druhé se hra vyrovnala. Měli jsme nějaké šance, ale nepovedlo se nám stáhnout třígólovou ztrátu na víc než 1:3. V úvodu třetí třetiny jsme dostali čtvrtý gól opět v oslabení, a tam už bylo utkání rozhodnuté.