ne 19.10.2014 | Lukáš Štěrovský

Mladší dorost dál válí. I díky hattricku Jiráska porazil Budějovice

Mládežníci Hradce Králové přivítali na svém ledě v rámci 11. kola ELIOD extraligy mladšího dorostu tým Českých Budějovic. Královští lvi, jakožto lídr soutěže, měl Jihočechům, aktuálně obývajícím čtvrté místo tabulky Střed, co vracet. V posledním vzájemném utkání totiž na jihu Čech Hradec padl 1:2. V nedělním klání sice brzy prohrával 0:2, ale nakonec i díky čistému hattricku Filipa Jiráska zvítězil výrazným rozdílem 6:3.

Bleskový úder hostů z Budějovic

Hned druhá minuta utkání nabídla v podstatě první vážnou šanci hostí. Přečíslení dokonale využila dvojice budějovických – Vojtěch Krcho přihrávkou vybídl ke skórování Tomáše Staubera, který o levou tyč poslal puk za záda Tomáše Vomáčky – 0:1. Za čtyři minuty to bylo už 0:2 v neprospěch domácích hokejistů. Jakub Káník nic nevymýšlel a razantní střelou navýšil vedení Českých Budějovic.

Hradec se nemohl dostat do blízkosti branky Motoru, až přesně v půli první části mohl korigovat domácí kapitán Štohanzl, avšak jeho teč skončila pouze na tyči. Co se nepovedlo Štohanzlovi, dokázal Jakub Muška, to když za další minutu ze skrumáže před Jakubem Ovsjannikovem zvládl šťouchnout do kotouče tak šikovně, že puk lobem přeletěl brankáře Motoru a skončil v síti – 1:2.

Už tak na góly bohatou a jinak celkem vyrovnanou třetinu ozdobil vyrovnávací brankou čtyři minuty před koncem Michael Gaspar, který se dokázal natlačit až před brankáře a zkušeně zakončil. Zápas tedy mohl začít prakticky od začátku.

Obrat lvů dokonán ve druhé periodě

Na Motor jako by po srovnání Gaspara padla deka. Budějovičtí se ve druhé třetině ani nestihli pořádně rozkoukat, a už prohrávali 2:3. Střelec předchozího gólu krásně nahrál volnému Jaroslavu Dvořákovi, který švihem poslal puk do horní části branky Jihočechů. Motor se sice posléze dokázal zvednout, ale z několika šancí Vomáčku nepřekonal. Stejně tak i hradecké hokejisty vychytal jihočeský brankář Ovsjannikov.

Tak to šlo po celou třetinu, až v závěrečné pětiminutovce konečně našel jinak velice aktivní Filip Jirásek gólový recept. Střelu z mezikruží nádherně zametl do branky hostí, když se její strážce nezvládl včas přesunout – 4:2. Budějovice rázem zvýšily aktivitu, jenže na domácí to nestačilo, a tak se skóre do konce třetiny již neměnilo.

Poslední dějství nabídlo dokonání Jiráskova hattricku

Úvod závěrečné periody se nesl v o poznání klidnějším duchu. Hra lehce ztratila na tempu, k vidění bylo větší množství nepřesností, střely si častěji nacházely cestu spíše do výstroje bránících hráčů. Jednu takovou schytal i Václav Maršík, jenž posléze zůstal ležet na ledě.

O chvíli později se dokázal prosadit Filip Jirásek, který dokázal nadvakrát propasírovat kotouč za bezmocného Ovsjannikova – 5:2. To bylo na brankáře Motoru moc, a tak přenechal své místo náhradníku Klestilovi. Ten však čisté konto neudržel dlouho. Z prakticky první šance jej překonal zase Filip Jirásek, který dokázal kotouč z kruhu pro vhazování zacílit do pravého horního rohu, čímž zkompletoval čistý hattrick a zvýšil skóre na 6:2.

Jenže vzápětí se dokázal prosadit na druhé straně Lukáš Matys, který tak zkorigoval skóre na rozdíl tří gólů, což jeho spoluhráčům vlilo čerstvou krev do žil. Ti začali vyvíjet na hradeckou branku systematický tlak, jenže přetavit v branku jej nedokázali. Hradec se tak mohl na domácím ledě radovat ze tří bodů a upevnění prvního místa v tabulce.

Tomáš Martinec (Královští lvi Hradec Králové):
Do zápasu jsme vstoupili lehkovážně a Budějovice, které mají výborný tým, nás za to hned potrestaly. Měli jsme štěstí, že jsme nedostali třetí gól. Postupně jsme zase začali hrát to, co jsme si řekli, a náš výkon šel okamžitě nahoru. Od druhé třetiny jsme už byli lepší, dokázali jsme si vytvořit spoustu gólových příležitostí a myslím, že jsme zaslouženě vyhráli. Musíme se z toho ale poučit a do dalšího zápasu jít s větší pokorou a respektem k soupeři.