ne 28.9.2014 | Jan Vavřina

Mladší dorost pátou výhru v řadě nepřidal. Žďáru nad Sázavou podlehl 1:2

Mladší dorostenci nastupovali do utkání se Žďárem nad Sázavou jako mírní favorité, tuto roli ale nedokázali potvrdit. Hosté se dostali v první třetině do vedení, Hradec gólem do šatny ve druhé třetině srovnal. Rozhodující slovo si vzala, necelých pět minut před koncem, dvojice Nečas–Kadleček, která dělala hradecké obraně problémy po celý zápas. Všechny body tak i díky nim putují na Vysočinu.

První třetina patřila týmu od Sázavy

Do nedělního svátečního utkání vstoupili mnohem lépe hosté ze Žďáru nad Sázavou. Od začátku byli aktivnější, diktovali tempo hry, avšak žádná výrazná šance nepřišla. Naopak se mohl na druhé straně posadit z brejku Hašek, který se šikovně uvolnil, bekhendem zamířil ale jen těsně vedle pravé tyče.

Hradec se do útoku sice moc nehrnul, zato dobře bránil. I když se hrálo většinu času u Vomáčky, hradecký brankář příliš práce neměl, a to ani v první početní nevýhodě. Jedinou slabší chvilku si vybrala defenziva Lvů před půlkou třetiny, když si nedokázala dostatečně dobře rozebrat své soupeře. Kotouč dostal k pravé tyči Tomáš Kaut a střelou pod horní tyč poslal hosty do vedení – 0:1.

Svěřenci Tomáše Martince pokračovali i nadále v opatrné hře, do tlaku a šancí se dostávali prakticky jenom v přesilových hrách. Ještě více nebezpeční byli v početní výhodě hosté, když motali Hradeckým hlavu, žádný z mnoha pokusů ale Vomáčku nezaskočil. Alespoň mírný nápor domácích přišel těsně před první sirénou, kvalitně zakončit už ale nestihli.

Mnoho vyloučení, Hradec dal gól do šatny

Jak domácí první třetinu zakončili, tak načali druhou. Zlepšená hra vedla k trvalejšímu tlaku, ten však branku zprvu nepřinesl. Hosté se v této fázi hry prezentovali ojedinělým přečíslením tří na jednoho, tuto situaci zvládl vyřešit Muška, jenž vystihl příhru soupeře.

Postupně se začalo hodně vylučovat, k šesti dvouminutovým trestům přibyl jeden osobní. Hradec mohl být potrestán také za technické přestupky, když hrál dvakrát v šesti. Sled vyloučení znamenal dvojnásobnou přesilovou hru pro Plameny, která ale za svých 77 vteřin využita nebyla. Největší šance měla dvojice Nečas–Kadleček, ani natřikrát Vomáčku nepřekonali.

Spousta střel zůstávala zblokována, to se ale nedá říci o pokusu Maršíka. Ten ujel v poslední minutě spolu s Jakubcem a Dvořákem do přečíslení tří na jednoho, pohledná kombinace vedla k vyrovnání skóre. Václav Maršík zamířil zleva do vzdálenějšího horního rohu – 1:1. To už zbývalo do druhé přestávky jen 32 vteřin, a tak hosté inkasovali ukázkový gól do šatny.

Utkání rozhodla šikovná žďárská dvojice

Závěrečná perioda začala hodně opatrně, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu, a tak převyšovaly obrany nad útoky. Tento ostych ale postupem času slábl a bylo k vidění několik zajímavých příležitostí. Dvakrát se ukázal hostující Kukla – nejprve šikovně nahazoval, poté z dobré střelecké pozice z mezikruží zamířil jen doprostřed brány.

Oba brankáři začínali mít s ubývajícím časem čím dál více práce. V 52. minutě se blýskl Vomáčka dvojitým zásahem proti pokusům Nečase a Kadlečka, na druhé straně vytáhl Kulich pohledný zákrok lapačkou proti dorážce Pažourka.

Nejnebezpečnější dvojice utkání – Nečas s Kadlečkem – byla také u rozhodujícího momentu zápasu. V 56. minutě se po chybě hradecké obrany dostal puk na hůl Kadlečka, který si z mezikruží mohl vybrat ze tří variant. Naznačil přihrávku doprava a střelu, následně ale zametl kotouč doleva na zcela volného Martina Nečase, na nějž už čekala velmi snadná práce – 1:2. V závěrečných minutách se snažil Hradec vyrovnat, nedokázala to ale ani šestice hráčů v poli v poslední minutě.

Tomáš Martinec (Královští lvi Hradec Králové):
Věřili jsme, že navážeme na výkon z Pardubic, ale bohužel. Vždycky když si začneme myslet, že už hokej umíme, dostaneme facku. Nevím, kolik takových facek ještě musíme dostat, aby si někteří uvědomili, že musí hrát každý zápas na 100 %. Týká se to především hráčů, kteří bojují o reprezentaci U16. Soupeři k výhře gratulujeme.

Martin Sobotka (SKLH Žďár nad Sázavou):
Jsme hrozně šťastní, že jsme v Hradci vyhráli. Osobně považuji Hradec Králové a Kometu Brno za favority soutěže, takže to pro nás jsou zlaté tři body. Z naší pozice bereme každý bod k záchraně, proto se díváme jen na spodek tabulky a tři body jsou zlaté. Musím klukům poděkovat za to, že to odmakali od první do poslední minuty, podržel nás také gólman. Mrzí nás ale, že se pořád nemůžeme prosadit v přesilovce. Zápas jsme mohli rozhodnout už dříve.