pá 5.8.2016 | Lenka Jonešová

Mountfield na úvod turnaje přetlačil houževnatou Ufu! Ruský celek porazil 3:1

Po téměř pěti měsících se hradečtí hokejisté znovu představili na domácím ledě. Hradecký klub totiž uspořádal historicky první ročník Mountfield Cupu, který odstartoval zápasové tempo domácího celku. Hned v úvodním utkání Hradec čelil silnému celku Ufy a podívaná to byla opravdu parádní! Po bezbrankové první třetině se v té druhé blýskli gólem Köhler s Červeným a Hradečtí vedli už 2:0. Ve 42. minutě sice snížil Enver Lisin, dvoubrankové vedení ale vzápětí vrátil zpět novic v týmu Andris Džerinš, který svým premiérovým gólem pojistil první výhru svého celku.

Poprvé od 24. března, tedy od šestého čtvrtfinálového souboje play off s Mladou Boleslaví, nastoupili hokejisté Mountfieldu k ostrému zápasu. V prvním ročníku Mountfield Cupu na ledě FORTUNA arény přivítali ruský celek Salavat Julajev Ufa.

Atraktivní podívaná v první třetině branku nepřinesla

Domácí tým již od úvodní minuty neponechával nic náhodě a před slušně zaplněnými tribunami obléhal obranné pásmo hostů. I přesto, že hradečtí hokejisté hráli teprve první přípravný zápas letošní sezóny, byl na obou stranách kluziště k vidění velmi pohledný hokej, který se přítomným divákům musel líbit.

Avšak ve třinácté minutě přišla velká šance pro celek Ufy. Nejprve byl totiž z mužstva Mountfieldu vyloučen Vydarený, kterého po pár minutách na trestné lavici vystřídal Rudolf Červený. Početní výhodu celku KHL mohl potrestat Lepisto, jenž ale po souhře s Engqvistem nedokázal zpracovat skákavý kotouč, který se pohyboval v nebezpečné blízkosti Kacetlovy svatyně.

V následné hře pět na pět chtěl od modré překvapit gólmana hostujícího celku Dietz, nicméně Litvinov jeho střelu dobře viděl a ukryl ji ve své lapačce. Vzápětí se o velmi pohlednou akci postarala trojice Gregorc – Šimánek – Knotek, střelu posledně jmenovaného ale zblokoval obránce Loginov. Po atraktivní první třetině tak oba celky odcházely do šaten za nerozhodného stavu – 0:0.

Trefy Köhlera a Červeného zajistily dvoubrankový náskok

Nástup do druhé periody se Hradeckým vydařil na jedničku. Nejprve si gólovou šanci vypracoval Jarůšek, který dostal přihrávku od Kukumberga, avšak souhru hradeckých forvardů zmařil pohotovým zákrokem Litvinov. Jen o pár sekund později, ve dvaadvacáté minutě, se už ale domácí hráči mohli radovat. Čápovu prudkou střelu ztečoval Bedřich Köhler přesně za záda hostujícího brankáře – 1:0.

V polovině utkání si do zajímavé střelecké pozice najel Pláněk, nastřelený touš mu však sjel z hole a neposedný kotouč nedokázal přehodit přes Litvinovův beton ani Červený. Hradečtí se usadili v pásmu soupeře a hostující gólman měl plno práce. Následně se hráči Ufy provinili dvěma nedovolenými zákroky a Hradečtí si mohli vyzkoušet početní výhodu pět na tři.

Tu domácí hokejisté bleskově využili, když si Gregorc vyměnil puk s Bednářem, jenž v mezikruží perfektně našel Rudolfa Červeného, který zvýšil skóre již na rozdíl dvou branek – 2:0. Nově jmenovaný asistent týmu byl i u další příležitosti, ve které hrál hlavní roli Džerinš. Lotyšská posila ale kotouč do branky ruského celku neprocedila.

Hradečtí si třemi góly zajistili první vítězství

Jenže závěrečnou třetinu odstartovali lépe hosté. Uběhly pouze dvě minuty hry a svou první branku na turnaji vstřelili i hráči Ufy. Enver Lisin na modré čáře vybojoval kotouč a uháněl na Kacetla, kterého překonal dobře mířenou střelou nad ramenem – 2:1. Ruský celek na chvíli převzal tempo utkání, jenže ani domácí tým nezahálel.

Po celý zápas aktivní první letka byla i u třetího gólu hradeckého celku, když Litvinovova svou první brankou v novém působišti překonal Andris Džerinš – 3:1. Utkání se hrálo v parádním tempu a o krásné hokejové akce nebyla nouze. Ve čtyřicáté páté minutě musel předvést několik důležitých zákroků Kacetl, jemuž nejvíce práce přidělal Lepistö.

Hradecký muž v masce ale svůj tým podržel a změnu skóre utkání již nepřipustil. Přesně čtyři minuty před závěrečnou sirénou se ještě na Litvinovova v plné rychlosti hnal Jarůšek, jeho ránu ale zastavily jen betony ruského brankáře. V poslední minutě ještě hosté zkusili hru bez brankáře, kterou už ale přetavit v gól nedokázali. Mountfield si tak na úvod turnaje připisuje výhru 3:1.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Myslím, že utkání bylo hrané ve vysokém tempu. Věděli jsme, že nás čeká hodně kvalitní soupeř, a bylo vidět, že se na něj hráči dobře nachystali. Dělali jsme před zápasem jen krátkou přípravu, kde jsme upozorňovali na jeho přednosti, ale i nedostatky. Ve hře bylo samozřejmě dost chyb, z pohledu individuálního i týmového výkonu, protože jsme na ledě krátce a nestačili jsme si všechno projít. Ale líbilo se mi nasazení hráčů a to, jak k zápasu přistoupili. Z tohoto pohledu jsme spokojení, i z toho, že jsme dokázali porazit takhle silného soupeře. Na druhou stranu z toho ale nejde dělat nějaké velké závěry, protože oba týmy jsou v přípravě někde úplně jinde. My máme za sebou teprve jeden a půl týdne, kdežto Ufa dlouhé soustředění a její příprava teď vrcholí, takže tam svou roli určitě hraje i stupeň únavy. Jsme rádi za výsledek, ale nepřeceňujeme ho.