pá 21.10.2016 | Lukáš Foff

Mountfield padl na ledě Mladé Boleslavi i počtvrté v řadě

Marná sláva, Hradci se prostě na stadionech soupeřů nedaří. Tím spíš ve Ško Energo Aréně v Mladé Boleslavi, kde v součtu s loňským play off prohráli Východočeši už čtvrté utkání za sebou. Nepomohlo ani přeskupení všech útočných formací. Mountfield celý zápas dotahoval a ani ve finiši nedokázal utkání srovnat. Naopak i přes brankářský um Šimánka dokázali Bruslaři pojistit svůj náskok a zvýšili na 3:1.

Kdo očekával, že sestava bude podobná té z Litvínova, byl zřejmě hodně překvapen. Trenéři s ní totiž řádně zamíchali. Dragoun povýšil na centra první formace, Bulíka čekal návrat, který si vysloužil dobrými výkony v Litoměřicích, uzdravili se René Vydarený a Radovan Pavlík a šanci dostal také starší dorostenec Jaroslav Dvořák.

Na Hradci se projevila nesehranost a Bruslaři trestali

Začátek utkání předznamenával, že by se mohlo jednat o svižný hokej, neboť první přerušení přišlo až téměř po třech minutách. To když nejaktivnější hráč první třetiny Jiří Šimánek vypálil zpoza obránce a Lukáš měl s kotoučem problémy. Jinak se ale Hradec trápil. Bylo vidět, že formace jsou nově složeny a hráči si na sebe teprve zvykají. Spousta rozehrávek končila přímo na holích domácích mladoboleslavských hokejistů.

Ti zůstali věrni svému systému, který jim zařídil vítězství nad Mountfieldem v loňském play off – dlouhým přihrávkám přes celé kluziště. To činilo Hradci problémy. Po jednom souboji za bránou musel na trestnou lavici René Vydarený, ale paradoxně to mohl být Hradec, který skóroval. Šimánek sice jel proti dvěma bránícím hráčům, kterým se však elegantně vyhnul a měl hned dva pokusy na to, aby proměnil. Jan Lukáš se však vyznamenal a naopak z protiútoku uspěla Boleslav. Jakub Klepiš byl posledním, který se dotkl kotouče po přesné přihrávce Musila a překonal v čase 11:40 vyjetého Rybára – 1:0.

Hned vzápětí měl hradecký brankář opět starosti, ale potvrdil, že zatím v letošní sezóně laciné góly nedostává a předvedl jistý zákrok. Bruslaři měli herně navrch, ale i Hradec vystrkoval růžky. O střelu se pokusil Bednář, Potulny i Jarůšek, ale neujala se ani jedna z nich. No a vzhledem k tomu, že Východočeši s menšími problémy ubránili druhé oslabení, tak skončila první třetina výsledkem 1:0 pro domácí tým.

Hradec inkasoval podruhé, pak se rapidně zvedl

Krátce po startu druhého dějství se do velké šance dostal opět Jakub Klepiš, ale naštěstí pro Mountfield nebyl tak šikovný jako v prvním případě. Na druhé straně se chtěl ukázat v dobrém světle ex-mladoboleslavský Richard Jarůšek, ale ani on nenašel recept na Lukáše. Řada tedy bylo opět na zeleno-bílých a ti se již gólově prosadili. Po výborné teči Hyky před brankářem se dostal k úplně volnému puku Vít Jonák a dal ve 26. minutě jeden ze svých nejlehčích gólů v kariéře – 2:0

O pár chvil mohlo být ještě hůře, protože Matěj Stříteský z tutové pozice vypálil a situaci musel zkoumat i videorozhodčí, který se však ve spolupráci s hlavním shodl, že černá pryž skončila na břevně. V tu chvíli se Hradec probral, stáhnul hru na tři lajny a zahrozil. Navrátilec Tomáš Bulík měl výbornou pozici, ale ani on, ani dorážející Radovan Pavlík se gólového úspěchu nedočkali. To se povedlo ve 30. Minutě až Michalu Dragounovi, kterému na jeho premiérový gól v hradeckém dresu nahrál Jiří Šimánek zpoza brány – 2:1.

Hradecké hokejisty přibrzdil v rozletu velmi smolný faul Aleše Pavlase, ale oslabení se podařilo ubránit bez větších problémů. Následně si zahrál první početní výhodu i Hradec, jenž se dlouho nemohl usadit v pásmu. Nakonec se krátce po jejím skončení prezentoval krásnou ranou Lukáš Nedvídek, ale gólman Bruslařů byl pozorný a svůj tým podržel. Do posledního dějství se tak vstupovalo za stavu 2:1 pro domácí a to slibovalo ještě velké drama, na což jsou z letošní sezóny fanoušci Mountfieldu zvyklí.

Bruslaři zápas kontrolovali, rozhodli do prázdné

Hradec vstupoval do třetí třetiny v nezvyklé situaci, když prohrával. Početná skupinka východočeských fanoušků tak očekávala mohutný tlak, který však již od samého počátku třetí periody Mladá Boleslav výborně eliminovala. Pak však přišly dvě hrubky krátce po sobě při vyhození z pásma, ale hradečtí forvardi si střelami na dobře chytajícího Lukáše nepřišli.

Mountfield hru otevřel, z čehož rezultovala okénka v jeho obraně. Jedno takové se snažil využít Petr Vampola, který však nedokázal nabrat rychlost, a tak mu nezbylo než kousek za modrou čarou vypálit, čímž však hodně zaměstnal Rybára. Stejný hráč pálil o chvíli později znovu, jenže výsledek byl stejný. Hradeckým hokejistům se nedařilo udržet se v pásmu, ale přesto měli náznaky šancí. Například Pavlík se snažil dorážet po střele z úhlu, jenže jej rychle zpacifikoval Radan Lenc.

Hokejisté ze soutoku Labe a Orlice zkusili hru bez brankáře více než dvě minuty před koncem. Mnohem více se však hrálo v jejich obranném pásmu a Jiří Šimánek prokázal, že by se mohl uživit i jako gólman, protože skvěle zlikvidoval dvě šance Mladoboleslavských. Přesto se 44 vteřin před koncem dokázal do prázdné brány prosadit Petr Vampola a stvrdil tak prohru Hradce 1:3, což je vyrovnání nejhorší porážky z letošní sezóny. To jen dokazuje, jak těsná utkání v tomto roce Mountfield odehrál.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav):
Nastoupili jsme velmi aktivně, první třetina byla velice dobrá. Bohužel se nám tady stává, že soupeři neutečeme o víc branek. Šance jsme na to měli. Ale o to hůř jsme nastoupili do druhé třetiny. Soupeř začal víc forčekovat, byl aktivnější a my jsme nebyli schopni se tomu přizpůsobit. Sami jsme si nabíhali na problémové situace, tam byl soupeř lepší. Naštěstí se mu nepodařilo srovnat. Proto jsme si v kabině něco řekli a do třetí třetiny jsme nastoupili obezřetnější. Zatáhli jsme střední pásmo a soupeř si s tím moc nevěděl rady, nevytvořil si žádnou super šanci. Za třetí třetinu musím tým vyzdvihnout. Hodně si těchto bodů ceníme, protože Hradec je velice silný soupeř.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Úvod zápasu patřil domácím, my jsme se do hry dostávali až postupně. Stav 1:0 po první třetině byl pro nás docela milosrdný. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, vyrovnali jsme hru. Sice jsme dostali další gól, ale podařilo se nám snížit a pak jsme měli několik dobrých šancí srovnat skóre. Domácí ale svým stylem hry a výborným bruslením neustále hrozili, takže jsme se museli hodně věnovat i obraně a dávat si pozor na brejkové situace. Druhá třetina byla z naší strany nejlepší. Ve třetí jsme se pořád snažili dotáhnout jednobrankové manko, ale domácí se víc zatáhli do obrany a bylo těžké se proti nim prosadit. Chtěli jsme urvat aspoň remízu, ale bohužel se nám to nepodařilo a potom jsme inkasovali ve hře bez brankáře.