čt 20.11.2014 | Jan Vavřina

Na Třinec letos Mountfield neumí. Také doma mu vysoko podlehl

Do předehrávky 22. kola vstupovali Hradečtí s podporou sedmi domácích výher v řadě, tentokrát je ale čekal soupeř z kategorie nejtěžších. Třinečtí Oceláři se vyhřívají na prvním místě tabulky, navíc mají nejlepší útok i obranu. A tato fakta na východě Čech potvrdili. Prakticky po celé utkání vedli, Mountfield do vyložených šancí nepouštěli a připsali si výhru 5:1. Pro Hradec Králové je to teprve druhá letošní porážka před vlastním publikem.

Hradecká marodka se před zápasem s lídrem opět rozšířila, a to o jméno hodně zvučné. Z důvodu zranění nebyl k dispozici Jaroslav Kudrna, který přibyl na marodku k Tomáši Pospíšilovi, Tomáši Knotkovi, Dávidu Skokanovi a Stanislavu Dietzovi. I proto dostala šanci hned petice mladíků, která mimo jiné poskládala čtvrtou útočnou řadu.

Na vyrovnání Hradce hosté rychle zareagovali

Lídra extraligy se tato formace vůbec nezalekla a hned ve svém prvním střídání si vytvořila gólovku. Šikovná teč Lukáše Nedvídka ale skončila na tyči. Stoprocentní šanci měli zanedlouho i Slezané, Martina Adamského vychytal v samostatném úniku Pavel Kantor.

Hosté měli postupem času o něco více ze hry, a také se dočkali jako první branky. Situaci dvou na jednoho vyřešil krásnou přihrávkou Jakub Orsava na Kamila Krepse, kterému stačilo jen nastavit hůl a usměrnit kotouč za hradeckého gólmana – 0:1.

K hradeckému vyrovnání vedly šance na obou stranách. Nejprve ujel domácí obraně Dravecký, jeho pokus Kantor vytěsnil. Vzápětí přišla dvě přečíslení tří na dva, defenzivy ale předčily útoky. Hned na to, na konci 16. minuty, za sebou nechala obrana Ocelářů zapomenutého Lukáše Nedvídka, který měl dost času zamířit přesně – 1:1.

Vedení však nevydrželo Mountfieldu dlouho. V čase 17:41 napálil v ponechané výhodě puk nad Kantorovo rameno svou první gólovou střelou v extralize Michael Foltýn – 1:2.

Lídr ukázal Mountfieldu, jak proměňovat přesilovky

Zkraje druhé části se toho na hradeckém stadionu příliš atraktivního nedělo. Třinec se zatáhl a bránil své vedení, Hradec na něj nebyl schopen nic vymyslet, ani si vytvořit trvalejší tlak.

To se mu povedlo až v sérii tří přesilových her, které byly Hradci postupně nabídnuty v polovině zápasu. I když Mountfield dokázal vykombinovat svého soupeře, proti střelám obránců si vystačil Hrubec s rozklekem. Dvě střely Vydareného, jedna Mikuše a Slováka skončily v náručí třineckého strážce svatyně. O vyrovnání se snažil také druhý nejproduktivnější muž extraligy, Tomáš Mertl, ale volný puk v brankovišti poslal jen do výstroje Hrubce.

Jak se využívají přesilové hry, ukázal týmu Petera Draisaitla současně nejlepší tým ligy. Ve dvojnásobné přesilovce srazil přihrávku Marka Trončinského do hradecké klece bruslí Rudolf Červený, to běžela 38. minuta – 1:3. Za minutu a půl to bylo už o tři góly, taktéž v přesilovce dorazil puk za ležícího Kantora Jiří Polanský – 1:4.

Rychlý gól Ocelářů utkání definitivně rozhodl

Uteklo 23 vteřin ze třetí třetiny a bylo hotovo. To totiž potrestal Jakub Orsava sérii chyb v hradecké obraně. I když se kolem brány motala celá pětice domácích hráčů, třinecký útočník si našel kotouč a znovu udeřil v ponechané výhodě – 1:5.

Hradec mohl výsledek zkorigovat v následující početní výhodě, Mertl ale Vydareného na druhé tyči nenašel. První hradecké letce tentokrát nebylo přáno. A nejen jí, ale vlastně celému mančaftu. Hosté si komplikovali prakticky rozhodnutý zápas dalšími vyloučeními, Východočeši ale ani jednu výhodu z devíti nedokázali potrestat.

Šimon Hrubec v třinecké bráně byl od prvního gólu bezchybný a i on mohl přihlížet mexické vlně, která se nesla hradeckým zimním stadionem i přesto, že Mountfield kráčel za druhou letošní domácí porážkou. A porazil ho zase lídr. Tentokrát ne z Litvínova, ale Třince.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Zápas byl hodně o přesilovkách, hrály velkou roli. Třinec tu cestu našel a my ne. I když jsme vysoko prohráli, tak doufám, že to pro nás bude důležitý zápas. Dlouhodobě hrajeme špatně venku, samozřejmě pak tlak na domácí zápasy stoupá a bude velký. My možná tohle období, které prožíváme, potřebujeme. Abychom zase našli pokoru a respekt, který nám hlavně venku dlouhodobě chybí.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec):
Jsme ohromně rádi za 3 body. Myslím si, že do utkání jsme vstoupili výborně. V první třetině jsme měli dobrý pohyb, byli jsme lepším týmem. V druhé se to tak nějak lámalo, přestáli jsme těžká vyloučení. Pokud by Hradec dal branky v našem oslabení, zápas by vypadal jinak, ale přestáli jsme to. Vzápětí jsme v naší přesilovce dali jednoduchým nahozením a odraženým pukem rozhodující branku. Ve třetí třetině se to tak nějak dohrávalo, rychlý gól nám samozřejmě pomohl. Varovali jsme hráče, že Hradec to umí ve třetí třetině otočit. Rychlý gól při prvním střídání ve třetí části to zlomil, a pak se to dohrávalo v naší režii. Cenné vítězství z Hradce.