pá 8.9.2017 | Jan Vavřina, Lenka Jonešová | FOTO: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Na úvod ročníku bez bodu. Mountfield podlehl hladovým Tygrům 0:3

Pět dlouhých měsíců plných očekávání je u konce. Hokejisté Mountfieldu znovu navlékli zápasové dresy a na horkém ledě loňských držitelů Prezidentského poháru odstartovali nový ročník Tipsport extraligy. Do utkání však nevkročili pravou nohou, když už v 5. minutě inkasovali úvodní branku. Hradečtí bojovali, do konce zápasu však museli před Severočechy sklonit hlavy ještě dvakrát a z města pod Ještědem si tak na úvod sezóny odvezli porážku 0:3.

Hradečtí se v úvodním kole Tipsport extraligy museli obejít bez čtveřice hráčů, na marodce zůstali Patrik Rybár, Michal Dragoun, Radovan Pavlík a Tomáš Zigo. Debut v hradeckém dresu v nejvyšší soutěži naopak zažil chytající Jakub Sedláček.

Liberec potrestal hned první hradecké vyloučení

Ten měl od začátku o něco více práce než jeho protějšek a také musel lovit puk ze své sítě. V přesilové hře v 5. minutě se kotouč odrazil do pravého kruhu na hůl Filipa Pyrochty a ten nekompromisně poslal Tygry do vedení 1:0.

Hradec kontroval šikovnou tečí Kukumberga, jenž ale skončila mimo. Následně si Východočeši vykoledovali dvě početní výhody, ale ke srovnání skóre chyběla přesná koncovka. V solidní šanci se objevili Petr Koukal nebo Bedřich Köhler, Roman Will byl ale pozorný.

Nepřekonala ho ani rána Blaže Gregorce od modré čáry, kdy toho přes hlouček těl stojících na hraně brankoviště příliš neviděl. I nadále se hrála ofenzivní podívaná, v níž Mountfield sice srovnal hru i počet střel na 9:9, stav ale nikoliv.

Domácí uspěli znovu z početní výhody

První polovina prostředního dějství patřila zase Jakubu Sedláčkovi. V ní měli naopak dvakrát výhodu jednoho muže v poli domácí, hradecký maskovaný muž stál ale na svém místě.

V polovině zápasu se na opačnou bránu řítil Roman Kukumberg, vsadil na razanci a nechybělo mnoho a bylo srovnáno. Will však udržel tvrdý projektil mezi rukou a tělem. Hosté si po Dernerově vyloučení zahráli další přesilovku, avšak bez výraznějšího úspěchu i šance.

Ve 37. minutě přišel naopak další faul Mountfieldu a druhý trest Liberce. Adam Jánošík si na modré čáře připravil kotouč, tahem ho poslal na bránu a ten si do ní přes hlouček těl našel cestu – 2:0.

Studená sprcha na úvod třetí třetiny

Tým Václava Sýkory vstoupil do závěrečného dějství s jasným úkolem – vrhnout se do útoku, vstřelit kontaktní branku a pokusit se o srovnání skóre. Jenže tento plán výrazně narušil už po 70 vteřinách Jan Ordoš. K libereckému forvardu se po situaci tři na tři odrazil puk a naložil s ním nejlépe, jak mohl. Poslal ho potřetí za Sedláčkova záda.

Následně se v domácí obraně objevovala malé okénka, parta kolem kapitána Jaroslava Bednáře je ale využít nedokázala. Člen elitní lajny ujížděl spolu s Petrem Koukalem na jediného obránce, přelstít ho nedokázali.

Pět minut před koncem byla Mountfieldu nabídnuta další, v pořadí už šestá přesilová hra. Trenérský štáb sáhl po oddechovém času ke hře bez brankáře, ta ale k dramatizaci utkání nevedla. Liberecká defenzíva spolu s jistým Willem vše ustála a mohla se radovat ze zisku prvních třech bodů v nové sezóně. Hradec naopak nebodoval v Home Credit Areně poosmé v řadě.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Věděli jsme, že přijede velmi silný soupeř. Sehráli jsme výborné přesilové hry a myslím, že jsme si zasloužili podpořit fantastického Romana Willa a získat v prvním zápase nulu. Jsem rád, že jsme do sezóny vstoupili pravou nohou.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Hráli jsme tu už přípravné utkání a tušili jsme, co nás čeká. Chtěli jsme zvládnout hlavně začátek, což se nám nepodařilo, když jsme už v páté minutě dostali gól v přesilovce. Vlastně vůbec myslím, že početní výhody zápas rozhodly. Velkým problémem bylo naše neproměňování šancí, což je na tom výsledku vidět.