ne 29.3.2015 | Jan Vavřina, Martin Voltr

Nekonečné čekání je pryč. Hradečtí junioři slaví postup do EXTRALIGY!

Sedm dlouhých let to trvalo. Hradečtí junioři se marně pokoušeli o návrat do české nejvyšší soutěže, až letos to konečně vyšlo! Mountfield kontroloval postup v závěrečném utkání s Jihlavou, která sice srovnala dvoubrankovou ztrátu, ale domácí pak na ledě znovu vládli a souboj dovedli do vítězství 5:2. Lední hokej v Hradci Králové tak má od roku 2015 všechny extraligy!

Opatrný start zvládl lépe Hradec

Před pátým barážovým utkáním byly karty víceméně jasně rozdány. Hradci zajišťoval postup jakýkoliv bodový zisk, za určitých okolností by mohl dokonce klidně prohrát a stejně by slavil úspěch.

Začátek zápasu odpovídal hlavnímu cíli obou mančaftů – nechybovat a nenabídnout soupeři lacinou branku. A podle toho vypadaly první minuty – hra byla vyrovnaná bez velkých šancí, ze souboje obran a útoků vycházely lépe defenzivy. Hodně aktivní byl Michal Procházka, jenž se k první šanci dostal po dvou a půl minutách, radoval se ale až v čase 10:52. To nabruslil do útočného pásma, přejel osu hřiště a krásnou střelou do protipohybu vymetl horní růžek – 1:0.

Ve druhé polovině úvodního dějství byl lepším mančaftem Hradec, Jihlava v útočném pásmu horko těžko něco vymýšlela. A Patrik Ašenbrenner v brance? Ten se musel místy nudit…

Jihlava smazala dvoubrankové manko

Díky první přestávce se hra rozparádila, ve druhé třetině se začalo pořádně útočit a kdyby v ní padlo pět šest gólů, nemohl by se nikdo divit. Vše odstartoval brejk Krátošky, který ve vyložené šanci trefil jen vyrážečku Kořenáře. Za necelé tři minuty, v minutě 25., už to o dvě branky bylo. Karel Plášil na modré v přesilovce nic nevymýšlel, střelou zápěstím otřel puk o břevno a mohl slavit – 2:0.

Jak bylo v první třetině šancí jako šafránu, ve druhé se v brankovištích dveře netrhly. Na jedné straně mířil těsně mimo Procházka, na druhé z brejku Bambula jen do brankáře. Mountfield měl ve druhé části více ze hry, byl častěji na puku, ale do kabin se šlo za vyrovnaného stavu.

Jihlava totiž udeřila dvakrát kolem poloviny zápasu. Nejprve v situaci dvou na jednoho předložil Marcilius puk Lukáši Andělovi, jenž zamířil nad Ašenbrennerovo rameno, za dvě minuty hradecký gólman pouze vyrazil nahození Toboly. K puku se natáhl Lukáš Jícha a v kleče dopravil bekhendem puk do brány – 2:2.

Vytoužená extraligo, vítej!

Na začátku třetí periody udělal Hradec rázný krok směrem k extralize díky gólu Ondřeje Kovářů. Ten dostal namazáno mezi kruhy a neměl problém poslat Východočechy znovu do vedení. Mountfield kontroloval hru a dominoval i v oslabení. Nejprve v něm ujel obránce staršího dorostu Hronek, chvíli po něm dvojice Nedvídek – Michal Procházka. Druhý jmenovaný situaci vyřešil naprosto dokonale – vymetl opět vzdálenější vingl, tentokrát ten druhý – 4:2.

Jihlavští začali faulovat a sudí je posílali na trestnou lavici. Díky tomu mohl Hradec završit bůra. Ondřej Kopta hledal v přesilovce nahrávkou svého spoluhráče, ale trefil jen jihlavského beka, od kterého putoval touš za brankovou čáru.

V té době zbývala do konce poslední minuta a 1055 fanoušků, nový rekord na hradecké mládeži, začínalo slavit. Tým trenérské dvojice Aleš Krátoška a Michal Pahulák dotáhl nejen toto utkání, ale celý ročník do vysněného konce – vybojovali to, co Hradci Králové dlouho chybělo – extraligu juniorů!

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Začnu od konce, zvládli jsme to. A k zápasu? Když jsme vedli 2:0, Jihlava využila dvě naše chyby a srovnala. Kluci se ve druhé třetině nechávali unášet dopředu a zapomněli jsme na defenzívu, ale potom jsme se zase vrátili k poctivé hře a dotáhli to do vítězného konce. Čtyři kroky, které jsme si dali před sezónou – to znamená základní část, nadstavbu, play off a baráž – jsme zvládli. Extraliga juniorů je poslední článek, který hradeckému hokeji chyběl. Jsme šťastní. Bylo to dlouhých jedenáct měsíců, ale s krásným koncem. Chtěl bych poděkovat všem od fanoušků přes vedení, město, celému realizačnímu týmu a samozřejmě klukům, kteří to uhráli.