út 30.8.2016 | Jan Vavřina, Klára Petrásková

Odveta proti Kometě úspěšná nebyla. Hradec na jihu Moravy zase padl

Odvetná klání v přípravě zřejmě nejsou oblíbenou disciplínou Hradeckých. Stejně jako s Olomoucí, i proti brněnské Kometě totiž neuspěli ve druhém vzájemném zápase. Vedení se přitom Východočeši ujali jako první, Moravané však brzy srovnali a v poslední dvacetiminutovce úspěšně dokonali obrat. Mountfield HK tak ani na sedmý pokus na jihu Moravy neuspěl, navíc v DRFG Areně vstřelil zase jenom jednu branku.

Do Brna vyrazil tým Václava Sýkory s vědomím, že se mu na jihu Moravy dlouhodobě nedaří, a zároveň bez několika opor – kapitána Jaroslava Bednáře, obránce Martina Pláňka a reprezentantů Blaže Gregorce a Andrise Džerinše. V brankovišti dostal přednost Jaroslav Pavelka.

Počáteční oťukávání vystřídaly útočné hody

Ten v prvních minutách příliš práce neměl, oba týmy jako by se poznávaly a připravovaly na pozdější parádní ofenzivní hokej. V první větší šanci se objevil Marcel Haščák, jehož rána zblízka přeletěla hradeckou bránu. To na druhé straně měl Richard Jarůšek mířidla seřízena přesně. V 7. minutě se zmocnil puku na levém kruhu a trefil se pod horní tyč – 0:1.

Kometa mohla po chvíli srovnat, Jan Hruška ale ideální střelecký moment promeškal, jeho následná zadovka do brankoviště štěstí neslavila. I přesto se Brno radovalo z vyrovnání. Sedmnáct vteřin po polovině třetiny se puk rychle odrazil na hůl Marka Kvapila a ten ho okamžitě poslal do brány.

Brněnský střelec mohl přidat také vedoucí branku svého týmu, výtečně ho ale vychytal Jaroslav Pavelka. Když se pak kotouč snášel do brány, zastoupil gólmana hostí Štěpán Havránek, který plachtící kotouč odpálil do bezpečí. V závěru třetiny si oba týmy vyzkoušely přesilovou hru, nebezpečnější byla rozhodně Kometa, ale vedoucí trefy se nedočkala.

Sedm trestů, přesilovky ale týmům nešly

Střelecky nejaktivnější muž první třetiny Marek Kvapil mohl přidat vedoucí gól Brna také v prvním střídání druhé části, a to hned dvakrát. Jenže poprvé si s jeho střelou poradil Jaroslav Pavelka, podruhé hledal v dobré pozici ještě svého spoluhráče.

Následující minuty ovlivnily fauly na obou stranách, týmy se vystřídaly ve zkrácených přesilovkách, avšak bez větší gólové příležitosti. Velkou střeleckou aktivitu pak ukázal Jindřich Barák, když během jednoho střídání zaměstnal Marka Čiliaka třemi pokusy. Ve 29. a 30. minutě Brňané dvakrát faulovali, Hradec si zahrál více než minutovou přesilovku 5 na 3. Nic zásadního na svého soupeře ale vymyslet nedokázal.

Fauly, následné tresty a nepovedené přesilovky z obou stran ovlivňovaly hru i nadále, ta ztratila na atraktivitě a neměla spád. I přesto se konec druhé třetiny odehrával na přípravu v nadprůměrné atmosféře, kterou vytvářelo téměř pět tisíc diváků po celých šedesát minut.

Rozhodující třetinu ovládla Kometa 3:0

Stejně jako na začátku druhé třetiny, i v úvodu závěrečného dějství měl první vetší šanci Marek Kvapil. Ten se proháčkoval až před Jaroslava Pavelku, jenže trefil jen hruď hradeckého gólmana. Tým Libora Zábranského se vedení přece jen dočkal. V polovině 45. minuty si na hraně brankoviště počkal Tomáš Vincour, dostal puk zpoza brány a rozveselil domácí publikum střelou na bližší tyč – 2:1.

O chvilku později mohl srovnat Petr Beránek, který zprava ujížděl na brněnskou klec, v rozhodující chvíli byl ale faulován. A protože se Mountfieldu přesilovky nedařily, ukázal se být tento zákrok správnou volbou. Kometa naopak jednu využít dokázala, a to v nejlepší možný okamžik. V 54. minutě zvýšil Hynek Zohorna po důrazu v brankovišti na 3:1.

Čtyři minuty před konečným hvizdem mohl vykřesat jiskřičku naděje Martin Štajnoch, jenže Čiliak jeho ránu vykopl. Na začátku 58. minuty zkusilo hradecké trenérské trio vylepšit přesilovku šestým hráčem při power play, byla z toho ale jen pojistka Moravanů v podobě čtvrtého gólu z hole Jozefa Kováčika – 1:4. Brněnský led tak pro Mountfield HK zůstává i nadále zakletý, ani na sedmý pokus se nezadařilo.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Dvě třetiny jsme s domácím týmem drželi krok. Myslím, že na začátek jsme se připravili lépe než v domácím zápase, kdy jsme měli velké štěstí, že nám Brno nevstřelilo víc gólů než jeden. Tentokrát jsme se dostali do vedení my, ale nedokázali jsme utkání ve stejném duchu odehrát i ve třetí třetině. Podle mě jsme zápas mohli překlopit na svoji stranu v době, kdy jsme v závěru druhé třetiny dostali přesilovku pět na tři. S tou jsme ale naložili hodně špatně a vzápětí na začátku poslední dvacetiminutovky inkasovali gól při hře pět na pět a poté i v oslabení. Tyhle dvě branky už utkání rozhodly.